پيكر آيت الله محمد باقر المهري از كويت به نجف اشرف انتقال يافت

بغداد - ايرنا - پيكر آيت الله محمدباقر المهري نماينده مرجعيت ديني در كويت دوشنبه شب از طريق فرودگاه بين المللي نجف ، جهت خاكسپاري به اين شهر منتقل شد.

به گزارش ايرنا، رييس و اعضاي مجلس استان نجف و نيز جمعي از شخصيت هاي ديني به استقبال پيكر اين روحاني سرشناس شيعه مقيم كويت رفتند.

آيت الله سيد محمدباقر موسوي المهري، عضو مجمع عمومي مجمع جهاني اهل بيت(ع) و از علماي برجسته كويت و از روحانيون فعال و از مدافعان حقوق شيعيان و رئيس انجمن همزيستي اسلام و مسيحيت، روز شنبه اين هفته در سن 67 سالگي ، در پي يك حمله قلبي دار فاني را وداع گفت.

وي به دليل اينكه نمايندگي تعداد زيادي از علما و مراجع را در كويت بر عهده داشت، به عنوان نماينده مراجع شناخته مي شد.

محمد باقر مهري، فرزند 'آيت الله العظمي سيد عباس مُهري (كلانتر)' از علماي بزرگ و مجتهدين مطرح حوزه علميه نجف، بود.

محمدباقر مهري دروس ابتدايي را در مدرسه ايراني‌ها در شهر نجف طي كرد و در سنين نوجواني، به تحصيل علوم حوزوي پرداخت.

وي شاگرد علماي سرشناسي مانند آيت الله شيخ مجتبي لنكراني و آيت الله صدرا بادكوبي و نيز شيخ حسين الراستي الكاشاني بود و پس از آن در درس خارج فقه علماي بزرگي چون آيت‌الله سيد ابوالقاسم خويي و نيز آيت الله سيد محمدباقر صدر حاضر شد.

گفته مي شود، سيد محمدباقر موسوي مهري به همراه عده اي ازفضلا مانند آيت‌الله سيدمحمود هاشمي شاهرودي در زمره شاگردان مبارز و مورد عنايت شهيد صدر بود.

وي همچنين از دوستداران امام خميني(ره)، در زمان حضور ايشان در نجف اشرف بود و همواره از انقلاب اسلامي ايران قبل و بعد از پيروزي ، حمايت مي كرد.

اين عالم برجسته در طول حيات علمي خود شاگردان زيادي در حوزه‌هاي علميه نجف، قم و كويت داشت و پس از خروج از حوزه علميه نجف اشرف،چند سال را در حوزه علميه قم سپري كرد و سپس به كويت عزيمت نمود.

وي در كويت به آيت الله المهري معروف بود و در طول سالها حضور در اين كشور به چهره اي معتمد و اثرگذار تبديل و به عنوان يكي از مناديان همزيستي مسالمت آميز و تقريب مذاهب اسلامي شناخته شده بود.

خاورم*1*1770*1095

سرخط اخبار جهان