نخستين آزمايشگاه تخصصي كشاورزي اردكان به بهره برداري رسيد

يزد - ايرنا - اولين آزمايشگاه تخصصي بخش كشاورزي اردكان در ايستگاه تحقيقات پسته اين شهرستان با حضور رييس مووسسه تحقيقات پسته كشور، نماينده مجلس و مسوولان اين شهرستان روز دوشنبه به بهره برداري رسيد.

به گزارش ايرنا ، نماينده مردم اردكان در مجلس شوراي اسلامي در آيين افتتاح اين آزمايشگاه افزود: بي ترديد انجام تحقيقات كاربردي در توسعه بخش كشاورزي و كاهش مشكلات آن نقش بسزايي دارد.

محمدرضا تابش بابيان اينكه باغات پسته از لحاظ اقتصادي و زيست محيطي، طلاي سبز است ، اظهار كرد : فعاليت هدفمند ايستگاه هاي تحقيقاتي به توليد علم و پژوهش هاي كاربردي منجر خواهد شد و در نتيجه بخش توليد و بهره وران را از ثمرات آن متنفع مي سازد.

وي اهميت نقش تحقيقات در توليد محصولات كشاورزي و ارتقاي سطح زندگي كشاورزان بخصوص روستائيان را يادآور شد و خاطرنشان كرد : بايد به اين نكته توجه داشت كه چقدر به اهداف راه اندازي ايستگاه هاي تحقيقاتي بخش كشاورزي از جمله ايستگاه تحقيقات پسته اردكان دست يافته ايم كه به نظرم اهدافي كه برپايه آن اين ايستگاه شكل گرفت كاملا محقق نشده و نياز است با بررسي لازم مشكلات مربوطه برطرف شود.

تابش با تاكيد بر اهميت تجاري سازي ايده ها و طرح هاي پژوهشي تاكيد كرد : خوشبختانه توليدات مهمي از جمله محصولات كنجدي و پسته، انار و روناس در اردكان وجود دارد كه بستر خوبي براي كارهاي پژوهشي و تلفيقي است و بايد از ايده هاي فناورانه و شركت هاي دانش بنيان در اين زمينه حمايت جدي شود.

نماينده مردم اردكان در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه نوع نگاه به ايستگاه اردكان و عملكرد آن بايد استاني باشد ، گفت : به همين ميزان نيز بايد اعتبار و تامين امكانات و نيروي انساني متخصص پيش بيني شود.

وي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به اهميت حفظ باغات پسته از منظر زيست محيطي افزود : پسته را به واقع مي توان از لحاظ اقتصادي و زيست محيطي طلاي سبز ناميد كه علاوه بر منفعت اقتصادي، در كاهش آلودگي ها و تثبيت شن ها نقش موثري ايفا مي كند.

تابش ياد آور شد : شايسته است با توجه به مزيت هاي اين درخت، امكان استفاده از آن به جاي درختان غيرمثمر بررسي و تحقيق لازم صورت گيرد.

اردكان با 80 هزار نفر جمعيت در 60 كيلومتري شمال شهر يزد واقع شده است.ك/2

7544/8068