رشد طلاق هاي توافقي نگران كننده است

تهران - ايرنا - رييس كل دادگاه هاي عمومي و انقلاب تهران با اشاره به مساله طلاق و ابراز نگراني مقام معظم رهبري در ديدار اخير مسوولان قوه قضاييه از رواج طلاق توافقي در جامعه گفت: امروزه در دادگاه هاي خانواده، شاهد رشد طلاق هاي توافقي هستيم كه خود به يك معضل تبديل شده است.

به گزارش ايرنا از دادگستري كل استان تهران، عباس پورياني در جمع كاركنان قضايي مجتمع قضايي خانواده افزود: متاسفانه همه از كنارش به راحتي رد مي شوند و براي رسيدن به موضوع طلاق اين راه را انتخاب مي كنند تا بدون نزاع و بدون مخالفت جدا شوند اما در جامعه ديني ما نبايد به اين شكل باشد بلكه قوانين همراه با دستورات ديني بايد مورد توجه باشد.

وي با اشاره به افزايش آمار پرونده هاي مربوط به خانواده در محاكم تهران تاكيد كرد: بسياري از افراد هدف ازدواج را فراموش كرده اند و اين در حاليست كه بايد قبل از ازدواج با مشاورين خانواده به اين حقيقت دست يابند كه ازدواج انتخاب يك همراه براي يك عمر زندگي است.

پورياني درباره راهكار اصلي در كاهش طلاق گفت: مشاوره مي تواند در تمام مراحل زندگي راهگشا باشد و در كنار آن قضات به همراه بزرگان خانواده مي توانند در كاهش طلاق توافقي نقش بسزايي داشته باشد.

پورياني با انتقاد از در دسترس نبودن مراكز مشاوره هاي خانواده افزود: دسترسي مردم به خدمات مشاوره مي تواند در كاهش طلاق موثر باشد و مشاوران بايد تحصيلكرده و آگاه به مسايل باشند.

رييس كل محاكم تهران ضمن برشمردن عواقب منفي استفاده از ماهواره گفت: امروز ماهواره ها و فضاي مجازي در افزايش طلاق بويژه طلاق توافقي بي تقصير نيستند، در واقع از طريق ابزار ماهواره، طلاق توافقي و فرهنگ غربي در ميان زوجين رواج پيدا مي كند.

وي ادامه داد: راهكار اين است كه از پخش فيلم هايي كه منجر به تزلزل بنيان خانواده مي شود به طور جدي جلوگيري و همچنين برنامه هايي در راستاي تحكيم بنيان خانواده در جامعه ايراني از سوي رسانه ملي تهيه و ساخته شود.

پورياني گفت: عدم آگاهي، كم بودن شناخت قبل از ازدواج زوجين از يكديگر و اعتياد به مواد مخدر، بالا رفتن سطح توقعات و پايين آمدن سطح تحمل زوج هاي جوان و مهارتهاي زندگي از مهمترين دلايل طلاق هاي توافقي است.

رييس كل دادگاه هاي عمومي و انقلاب تهران افزود: طلاق آخرين راه حل براي پايان دادن به اختلافات است و بايد با بالا بردن سطح تحمل خود و گذشت و كمك گرفتن از مشاورين و بزرگان خانواده و اقوام خود بويژه پدر و مادر از بنيان خانواده خود صيانت كرده و آينده فرزندان خود را به تباهي نكشانيم.

اجتمام ** 7268 ** 1071