بیشتر زوجین به آرامش در زندگی مشترك توجهی ندارند

مشهد - ایرنا - كارشناس مشاوره و خانواده گفت: بیشتر زنان و مردان به آرامش در زندگی مشترك توجهی ندارند.

حجت الاسلام حسین دهنوی یكشنبه شب در 'همایش بزرگ خانواده قرآنی' در دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن مشهد افزود: آرامش و آسایش دو عامل مهم برای رسیدن به خوشبختی و رضایت در زندگی است، اما آرامش مهم تر از آسایش می باشد.

وی با بیان اینكه بیشتر همسران به آسایش توجه دارند اما از آرامش غافل شده اند اظهار كرد: آسایش تامین نیازهای مادی و جسمانی و به تعبیری نیازهای فیزیولوژی انسان است.

وی ادامه داد: آسایش زن و مرد لازمه خوشبختی آنها است اما كافی نیست به طوریكه اكثر مردان از صبح زود تا نیمه شب كار می كنند و آسایش را برای همسر و فرزندانشان فراهم می نمایند اما از آرامش خبری نیست.

كارشناس مشاوره و خانواده با بیان اینكه بر اساس آموزه های قرآنی هدف از تشكیل خانواده رسیدن به آرامش است گفت: آیات و روایات متعددی در زمینه آسایش نیز داریم اما آسایش به تنهایی برای رسیدن به خوشبختی كافی نیست.

حجت الاسلام دهنوی افزود: بسیاری از افراد از نظر آسایش چیزی كم ندارند، اما آرامش ندارند و نمی توانند شب ها خوب بخوابند.

به گفته وی چوپانی كه هیچ آسایشی ندارد می تواند فارغ از هر دغدغه ای به خاطر آرامشی كه دارد بر روی تخته سنگی به راحتی بخوابد.

وی تاكید كرد: راهكار آسایس تامین نیازمندی های فیزیولوژی و جسمانی مادی است اما برای رسیدن به آرامش باید سبك زندگی قرآنی را در زندگی نهادینه ساخت.

این مشاور خانواده گفت: خداوند در قرآن كریم می فرماید بهترین راهكار ایجاد آرامش در زندگی، مودت، عشق، دوستی، مهربانی و صمیمیت بین مرد و زن است.

حجت الاسلام دهنوی ادامه داد: آموزه های قرآنی كه اسلام 14 قرن پیش برای رسیدن به آرامش در زندگی مشترك بیان كرده است و روایات و آیات متعددی در این زمینه وجود دارد، امروز در كتاب های روانشناسان برجسته غرب و آمریكا در قالب مهارت های زندگی بیان می شود.

وی گفت: مهارت های ارتباطی، مهارت های كلامی، نشستن و گفت و گوی صمیمانه با همسر به مدت نیم ساعت در روز، تعدیل شرایط كاری، مهارت گوش دادن، ابراز محبت و گفتن 'دوستت دارم' به ویژه از سوی شوهران از جمله مهارت های زندگی برای رسیدن به آرامش است.

به گفته وی، بررسی ها نشان داده است كه به طور میانگین زنان و مردان ایرانی بیش از سه دقیقه بیشتر نمی توانند صحبت صمیمانه با هم داشته باشند و پس از آن به درگیری های لفظی و كلامی منجر می شود.

این مشاوره خانواده رعایت حقوق معنوی زن و مرد را از دیگر راهكارها برای رسیدن به آرامش بر اساس آموزه های قرآنی عنوان كرد و گفت: خوش رویی، پرهیز از بدخلقی و كتك زدن از جمله حقوق زن و از سوی دیگر تصدیق و تایید، اطاعت و مطیع بودن از جمله حقوق مردان است كه باید در زندگی مشترك رعایت شود.

دهمین نمایشگاه بین المللی قرآن از ششم تا پانزدهم تیر ماه در نمایشگاه بین المللی مشهد دایر است.

3027 / 6053