۱۵ تیر ۱۳۹۴،‏ ۸:۱۴
کد خبر: 81672433
۰ نفر
محققان ایرانی ژل متوقف كننده خونریزی ساختند

تهران-ایرنا- محققان ایرانی دانشگاه بریگهام آمریكا هیدروژل قابل كشش ابداع كردند كه می تواند همانند یك درزگیر با ایجاد سدی از خونریزی جلوگیری كند و موجب ترمیم زخم شود.

به گزارش ایرنا از هلث، این هیدروژل پایه پلی پپتید از یك پلی پپتید ساخته شده است كه با قرار گرفتن در معرض نور پیوندهای محكمی میان مولكول ها خود ایجاد می كند؛ این پیوند های محكم باعث ارائه یك ثبات مكانیكی می شود كه قدرت و مقدار تورم این هیدروژل را در زمان استفاده كنترل می كند.

نسیم عنابی از بخش مهندسی زیست پزشكی در دانشگاه بریگهام در آمریكا با اشاره به اینكه این هیدروژل كاربردهای بسیاری دارد گفت: از این هیدروژل می توان به عنوان یك داربست برای رشد سلول ها استفاده كرد و یا می توان آنها را در ظرفی با سلول های دیگر تركیب كرد و بعد به منظور تحریك رشد بافت، آن را تزریق كرد.

علاوه بر این از این ماده می توان به عنوان یك درزگیر نیز استفاده كرد بطوریكه آن را در محل جراحت به بافت چسباند و محافظی بر روی زخم ایجاد كرد؛ این ژل امكان توقف فوری خونریزی را فراهم می كند.

محققان افزودند: علاوه بر این، این هیدروژل در طول زمان توسط آنزیم هایی كه بطور طبیعی ایجاد می شوند، هضم می شود و برای سلول ها سمی نیست.

این در حالی است كه علی خادم حسینی كه او نیز از بخش مهندسی زیست پزشكی در دانشگاه بریگهام است، متذكر شد: برخی ژل های مصنوعی كه برای توقف خونریزی استفاده می شوند، در طول زمان به مواد شیمیایی سمی تبدیل می شوند و برخی ژل های طبیعی نیز به آنقدر محكم نیستند كه بتوانند در برابر جریان خون شریانی مقاومت كنند.

از این هیدروژل ها به اندازه زیادی در پزشكی زیستی استفاده می شود با این وجود بیشتر آنها محدودیت هایی دارند.

عنابی گفت: خاصیت الاستیكی هیدروژل ELP به آن اجازه می دهد تا بهتر بر روی بافت های در حال رشد قرار گیرد.

محققان متوجه شدند كه آنها می توانند از هیدروژل ELP برای ایجاد یك سد قدرتمند استفاده كنند كه علاوه بر توقف خونریزی می تواند با تركیب با نانوذرات سیلیكا موجب التیام زخم شود.

این مطالعه در مجله Advanced Functional Materials منتشر شده است.

علمی(6)**2038**1599