جوان به نقل از رهبري: سياسي كاري در ظلم به بورسيه ها خلاف تدبير، قانون و اخلاق بود

تهران- ايرنا- روزنامه جوان در شماره روز يكشنبه چهاردهم تير در تشريح تيتر يك نوشت: رهبر انقلاب سياست بازي را سم محيط‌هاي علمي خواندند و با ابراز تأسف از اينكه در موضوع بورسيه‌ها به عده‌اي ظلم شد افزودند: سمّي كه در اين موضوع به دانشگاه‌ها تزريق شد از بينش فكري مبتني بر سياست كاري نشأت مي‌گرفت و متأسفانه، هم خلاف قانون، هم خلاف تدبير و هم خلاف اخلاق بود.

اين روزنامه در تيتر ديگري به عنوان احتمال تمديد تمديد براي توافق، اشاره كرد.
روزنامه جوان با بازتاب موضوع ماموريت روحاني به جهانگيري براي اصلاح نظام بانكي، نوشت: رييس‌جمهور در نامه مهمي به معاون اول خود با تأكيد بر اينكه برنامه جامع اصلاح نظام بانكي و توسعه بازار اوليه سرمايه بايد تدوين شود، رونق‌بخشي به اقتصاد در چارچوب اقتصاد مقاومتي را ضروري اعلام كرد. در نامه حسن روحاني رييس‌جمهور به اسحاق جهانگيري معاون اول رييس‌جمهور آمده است: در شرايط كنوني، تنگناي مالي ناشي از بي‌انضباطي‌هاي پولي، اعتباري و مالي مربوط به دوره وفور درآمدهاي نفتي كه با تحريم‌هاي بانكي و مالي خارجي تشديد شده است، فراروي رونق اقتصادي كشور قرار دارد. اشراف و جايگاه مسئوليتي جنابعالي ايجاب مي‌كند با استفاده از ابزارهاي پيش‌بيني شده در قانون رفع موانع توليد رقابت پذير و ارتقاي نظام مالي كشور، مشورت با صاحبنظران و همكاري جدي وزرا و رؤساي دستگاه‌هاي مرتبط به ويژه وزير امور اقتصادي و دارايي، رييس كل بانك مركزي و مشاور اقتصادي اينجانب، برنامه جامع اصلاح نظام بانكي و توسعه بازار اوليه سرمايه و سامان بخشيدن به بدهي‌هاي دولت را با ويژگي‌هاي ذيل تنظيم و نقطه آغاز و انجام آن را مشخص كنيد تا پس از هماهنگي با اينجانب به اطلاع عموم رسيده و به مورد اجرا گذاشته شود.
شوراي حقوق بشر: عاملان جنايت جنگ 51 روزه غزه بايد محاكمه شوند، تيتر ديگر اين روزنامه است. شوراي حقوق بشر سازمان ملل، جمعه شب با تصويب طرحي جنايات اسرائيل در جنگ اخير غزه را محكوم و خواستار محاكمه عاملان اين جنايات شد. وزارت خارجه فلسطين اعلام كرد كه 41 كشور از مجموع 47 كشور عضو شوراي حقوق بشر سازمان ملل به اين قطعنامه رأي موافق دادند، اين در حالي است كه پنج كشور ديگر از جمله هند، اتيوپي، مقدونيه، كنيا و پاراگوئه رأي ممتنع دادند و امريكا نيز رأي مخالف داد. اين قطعنامه كه پيش‌نويس آن از سوي فلسطين تهيه شده بود به گزارش اخير سازمان ملل درخصوص محاكمه اسرائيل و برخي گروه‌هاي فلسطيني كه مرتكب جنايات جنگي در جنگ اخير غزه شده‌اند، اشاره دارد. كميته مستقل حقيقت‌ياب سازمان ملل بيست و دوم ژوئن 2015، گزارشي درباره عملكرد رژيم صهيونيستي در جنگ 51 روزه غزه منتشر و در آن تأكيد كرد اسرائيل در اين جنگ مرتكب جنايت جنگي شده است اما به رغم اين گزارش‌ها، سازمان ملل از درج نام اسرائيل در فهرست موسوم به «‌ليست ننگ‌» ناقضان حقوق بشر در جهان خودداري كرد.
روزنامه جوان با انتخاب عنوان وين بورس تهران را جو زده كرد، نوشت: رشد هزار واحدي شاخص كل بورس اوراق بهادار تهران و رسيدن اين نماگر به مرز66هزار واحد را قريب به اتفاق كارشناسان بازار سرمايه يك حركت هيجاني ناشي از مذاكرات هسته‌اي ايران با گروه 1+5 نسبت دادند، بدين ترتيب به نظر مي‌رسد حال و هواي مذاكرات در وين سهامداران حقيقي را در تهران براي خريد سهام جو زده كرد و از سوي ديگر فضايي ايجاد كرد تا سهامداران حقوقي بازار با عرضه‌هاي سنگين سهام خود را به ريال تبديل كنند.
اين روزنامه در صفحه ي نخست به بررسي موضوع «120 تومان با هر پيامك از جيب مخاطب مي پرد» پرداخت و در بخش يادداشت روز عنوان هاي «بازگشت به چند مرحله اي شدن توافق» نوشته ي محمد جواد اخوان، «دست هاي خالي آمانو در بازگشت از تهران» به قلم هادي محمدي و «محكوم كردن شاكيان پزشكي نمك پاشيدن بر زخم خانواده هاي داغدار» به قلم زهرا چيذري را برجسته كرد.
*گروه اطلاع رساني
پژوهشم**9128**9131