۱۴ تیر ۱۳۹۴،‏ ۵:۵۹
کد خبر: 81670966
۰ نفر
ایران و اصلاح نظام بانكی و بورس

تهران-ایرنا- ابلاغ رییس جمهور به معاون اول درباره اصلاح نظام بورسی و بانكی، بارش ها در سیستان و بلوچستان و مازندران و بیانات رهبر انقلاب در دیدار استادان و اعضای هیأت‌های علمی دانشگاه‌ها مبنی بر ضرورت حفظ شتاب علمی كشور برجسته ترین محورهای شماره روز یكشنبه چهاردهم تیرماه روزنامه ایران است.

**مأموریت ویژه برای اصلاح نظام بانكی و بورس
ایران نوشت: روحانی طی نامه ای در آغاز سومین سال دولت مأموریت ویژه اقتصادی را به معاون اول محول و تصریح كرد: مشورت با صاحبنظران و مدیران اقتصادی برنامه اصلاح نظام بانكی و توسعه بازار سرمایه را تنظیم كنید.
روحانی بر ساماندهی هر چه سریع‌تر مؤسسات غیرمجاز، افزایش قدرت وام‌دهی بانك‌ها و تسویه بدهی دولت به بانك‌ها تأكید كرده است.
همچنین رئیس جمهوری با تأكید بر اینكه باید برنامه جامع اصلاح نظام بانكی و توسعه بازار اولیه سرمایه تدوین شود، رونق‌بخشی به اقتصاد در چارچوب اقتصاد مقاومتی را ضرورت ملی دانست.
**بارش‌ باران در گرمای 48 درجه
بارش باران در دو استان مازندران و سیستان و بلوچستان تیتر و عكس اصلی صفحه یك این روزنامه را به خود اختصاص داد.
ایران نوشت: به دنبال چند روز گرمای طاقت فرسا در بیشتر نقاط كشور، بارندگی دربرخی از استان‌ها از جمله مازندران و سیستان و بلوچستان رخ داد كه ضمن خوشحالی مردم و بویژه كشاورزان باعث تلطیف هوا و كاهش نسبی گرما نیز شده است. براساس گزارش سازمان هواشناسی، بررسی پدیده‌های جوی نشان می‌دهد كه دمای هوای سواحل شمالی بویژه سواحل شمال شرقی كشور امروز و فردا خنك‌تر خواهد شد. همچنین رطوبت هوا در برخی از شهرهای خوزستان صبح دیروز شنبه به 90 درصد رسید. فردا دوشنبه در ارتفاعات البرز شاهد افزایش ابر و بارش‌های خفیف باران خواهیم بود و برای بخش‌های شرقی و جنوب شرقی كشور نیزهمین وضعیت وجود خواهد داشت.
** رهبر انقلاب: شتاب علمی كشور نباید كاهش یابد
بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار استادان و اعضای هیأت‌های علمی دانشگاه‌ها دیگر محور منعكس شده در پیشانی صفحه اول شماره امروز روزنامه ایران را به خود اختصاص داد.
در این گزارش در مروری بر ارشادات رهبر انقلاب می خوانیم:
اساتید و مدیران و دانشجویان دانشگاه‌ها باید از جزئیات نقشه جامع علمی كشور آگاه شوند. هدف دشمنان از تحریم‌ها جلوگیری از رسیدن ملت ایران به جایگاه شایسته تمدنی است. سیاسی كاری و حاشیه‌پردازی به پیشرفت علمی ضربه جدی می‌زند. باید سهم حدود 2 درصدی پژوهش در بودجه عمومی محقق شود. مسئولان قدرشناس اساتید مؤمن و انقلابی باشند.
ایشان به عنوان یكی از مصداقهای سیاست بازی در دانشگاهها، به حاشیه سازی درباره موضوع بورسیه ها اشاره كردند و آن را از غلط ترین كارهای چند سال اخیر دانستند.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: تحقیقات دقیق نشان می دهد مسأله بورسیه ها، به آن شكلی كه در روزنامه ها با آن بازی كردند نبود اما اگر هم بود باید از راههای قانونی امتیازاتی كه عده ای بر خلاف قانون گرفته بودند لغو می شد نه اینكه سر و صدا و جنجال درست شود.
چراغ سبز «آژانس» برای توافق هسته‌ای با نقل این عبارت از یوكیا آمانو مدیركل آژانس بین المللی انرژی اتمی: تا پایان سال میلادی درباره «ابعاد نظامی احتمالی» گزارش می‌دهیم؛ اظهار سرلشگر فیروزآبادی با اشاره به مذاكرات هسته ای با تیتر « فیروزآبادی: یكپارچه پشتیبان دولت باشیم»؛ گفت و گو با دكتر محمد مهدی مجاهدی با طرح این سوال اصلی كه «شعاع تأثیر دیپلماسی هسته‌ای ایران تا كجاست»؛ گفت‌وگویی دیگر با مقام ارشد سازمان بنادر و اعلام خبر « بازگشت 11 خط كشتیرانی جهانی به ایران» از زبان وی دیگر محورهای مهم شماره امروز ایران است كه در صفحه اول این روزنامه به چشم می خورد.
شبس**9241**1565