۱۳ تیر ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۱
کد خبر 81670569
۰ نفر
فرهنگنامه زنان ایران و جهان كتاب شد

تهران - ایرنا - كتاب فرهنگنامه زنان ایران و جهان، شرح زندگی بیش از 2 هزار شخصیت تاثیر‌گذار زن در جهان، به بازار عرضه شد.

به گزارش روز شنبه خبرنگار ادبیات ایرنا، این كتاب شامل شرح‌ حال و زندگی حدود دو هزار شخصیت زن كه نقش آفرین در تاریخ و فرهنگ بشری را بدون داوری درباره نقش مثبت یا منفی آنها آورده است.
این كتاب نظمی الفبایی دارد و اطلاعات هر مقاله مستند به منابع است كه پژوهشگران می‌توانند از آن برای پژوهش‌های خود بهره ببرند.
نام شخصیت‌های مهم در همه رشته‌ها چون ادبیات، هنر، علوم طبیعی، علوم اجتماعی، ورزش، و نیز شخصیت های اسطوره‌ ای و داستانی در این كتاب یافت می‌شود.
از ویژگی‌های این اثر، كه آن را از آثار مشابه خود متمایز ساخته است، وسعت موضوعات و رشته‌ها است، بدین معنا كه برخی شخصیت‌ها در این اثر نخسیتن بار است كه به مخاطبان ایرانی معرفی می‌شوند، از جمله در حوزة ورزش، علوم پایه همچون نجوم، ریاضی، شیمی، پزشكی، كه شخصیت‌های شاخص آنها تاكنون در هیچ اثری مطرح نشده‌اند.
این اثر شخصیت‌های مهم را تا زمان حاضر در بر دارد و مانند دیگر آثار مشابه فقط به درگذشتگان نپرداخته، بنابراین شخصیت‌هایی كه زنده و فعالند نیز در این كتاب آمده‌اند.
در كتاب فرهنگنامه زنان ایران و جهان فقط به ذكر احوال و آثار اكتفا نشده، بلكه گاه نقد‌ها و نظرها و تحلیل‌هایی، بدون داوری شخصی، در آن گنجانده شده است.
این كتاب كه تدوین آن از 1389 آغاز شده، به سرویرستاری محمدرضا سهرابی، با مدیریت علمی مهناز مقدسی و هیئت مشاورانی، از جمله كامران فانی، عبدالحسین آذرنگ، فاطمه (بهار) رهادوست، در دو جلدِ مصور در 1394 منتشر شده است.
این كتاب در دو جلد قطع رحلی با حدود 1600 صفحه، به همت انتشارات ارتباط نوین (پیام عدالت) به قیمت صد و هفتاد هزار تومان به بازار عرضه شد.
فراهنگ**9246**1027