۱۲ تیر ۱۳۹۴،‏ ۱۴:۳۵
کد خبر: 81669129
T T
۰ نفر
پاكستان سفیر افغانستان را احضار كرد

اسلام آباد - ایرنا - وزارت امور خارجه پاكستان برای اعلام مراتب اعتراض رسمی دولت اسلام آباد به دستگیری یكی از مسوولان كنسولگری خود در شهر قندهار افغانستان، سفیر این كشور را احضار كرد.

وزارت خارجه پاكستان عصر جمعه با صدور بیانیه ای با اعلام این كه احضار جانان موسی زی شب گذشته صورت گرفته است، می افزاید: یكی از مسوولان كنسولگری پاكستان در شهر قندهار افغانستان از سوی نیروهای این كشور دستگیر و بازداشت شده است.

در جریان احضار جانان موسی زی به وزارت خارجه پاكستان، همچنین مراتب نگرانی اسلام آباد از تیراندازی های روزهای اخیر در مناطق مرزی میان دو كشور به وی ابلاغ شد.

همچنین در جلسه احضار سفیر افغانستان تاكید شد: با توجه به روابط برادرانه میان دو كشور كه اخیرا هم پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است، اینگونه حوادث مرزی نباید رخ دهد.

روز گذشته نیز وزارت خارجه افغانستان سفیر پاكستان در كابل را برای اعلام مراتب اعتراض رسمی دولت كابل به درگیری ها و تیراندازی های اخیر در مرز افغانستان و پاكستان، احضار كرده بود.

در جریان احضار ابرار حسین به وزارت امور خارجه افغانستان، مراتب رسمی اعتراض كابل به شلیك خمپاره از سوی نیروهای پاكستان به داخل خاك افغانستان به وی ابلاغ شد.

در جلسه احضار سفیر پاكستان، حكمت خلیل كرزی معاون وزیر خارجه افغانستان درباره تیراندازی های مرزی میان دو كشور به شدت ابراز نگرانی كرده و هشدار داده است اینگونه مسایل می تواند روابط دیپلماتیك دو كشور را تحت تاثیر قرار دهد. وی همچنین خواستار اقدام فوری پاكستان برای جلوگیری از شلیك خمپاره از سوی نیروهای این كشور شده است.

اخبار مربوط به بروز درگیری های مرزی میان افغانستان و پاكستان در ساعات پایانی سه شنبه گذشته، از سوی هر دو كشور تایید شده است.

منابع نظامی پاكستان می گویند این درگیری ها با شلیك یك خمپاره از سوی افغانستان به منطقه انكور ادا واقع در وزیرستان جنوبی در خاك پاكستان آغاز شد و دو نفر از نیروهای پاكستان براثر اصابت این خمپاره به داخل خاك این كشور مجروح شدند.

همچنین روابط عمومی ارتش پاكستان روز گذشته با صدور بیانیه ای اعلام كرد كه نیروهای این كشور اقدام به پاسخ متقابل به منطقه ای كردند كه خمپاره از آنجا شلیك شده بود.

در همین حال، سخنگوی ارتش افغانستان نیز اعلام كرده است كه نیروهای پاكستانی اقدام به ساخت و سازهای غیرقانونی (احداث گذرگاه های مرزی) در داخل خاك افغانستان كرده اند.

همزمان با تشدید درگیری های مرزی میان افغانستان و پاكستان، حملات تروریستی در افغانستان نیز افزایش یافته و مقامات امنیتی افغانستان مدعی هستند كه طالبان افغانستان با كمك و حمایت پاكستان، دست به حملات تروریستی می زند.

هفته گذشته طالبان افغانستان پارلمان این كشور را مورد حمله قرار داد و مقامات امنیتی كابل اعلام كردند كه این حمله با حمایت دستگاه اطلاعات و امنیت پاكستان انجام شده است.

پاكستان این ادعای افغانستان را مردود می داند.

طی چند ماه اخیر، تحولات خوبی در زمینه بهبود روابط افغانستان و پاكستان ایجاد شد اما به نظر می رسد مدتی است كه حس بدبینی و عدم اعتماد افغان ها به پاكستان بار دیگر تشدید شده است.

آساق**272**1723

سرخط اخبار جهان