۱۱ تیر ۱۳۹۴، ۱۴:۴۲
کد خبر: 81668457
T T
۰ نفر
معاون استاندارگلستان: فساد اقتصادي وقاچاق كالا مانع توسعه پايدار است

گرگان - ايرنا - معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار گلستان فساد اقتصادي و قاچاق كالا و ارز را مانع توسعه پايدار بيان كرد و گفت: گلستان در حوزه قاچاق كالا و ارز جزء استانهاي پاك كشور است.

به گزارش خبرنگار ايرنا علي اصغر طهماسبي روز پنجشنبه در نشست خبري كه به مناسبت سالروز دستور مقام معظم رهبري در امر مبارزه با قاچاق كالا و ارز (12تيرماه) برگزار شد، افزود: متأسفانه پديده قاچاق سالهاست كه به پاشنه آشيل دولتها تبديل شده و از مصاديق بارز جرائم اقتصادي مي باشد.
وي با بيان اينكه قاچاق كالا به عنوان يكي از مصاديق بارز فساد اقتصادي باعث كاهش درآمدهاي دولت و توقف چرخهاي صنعت و اقتصاد كشور و در نتيجه عدم اشتغال جوانان خواهد شد، اظهارداشت: فساد مالي كه بخشي از آن ناشي از قاچاق كالا و ارز مي باشد، تاثير منفي بر درآمدهاي دولت دارد و راهبرد اساسي در اين بخش كاهش فساد و حاكميت قانون مبارزه با اين پديده در جامعه است.
به گفته وي اين مسائل همچنين كاهش درآمدهاي مالياتي و افزايش كسري بودجه را به همراه دارد.
معاون استاندار گلستان با بيان اينكه ما جزء استانهاي درجه 3 در حوزه قاچاق كالا هستيم، گفت: گلستان مانند برخي ديگر از مرزي درگير موضوع قاچاق كالا نيست و تعداد كم پرونده هاي ورودي به دستگاه قضا در اين حوزه گواه اين مدعا مي باشد.
طهماسبي با تاكيد بر اينكه خدمات دولتمردان توسعه محور و پايدار و در راستاي رضايتمندي مردم باشد، ادامه داد: در كشورهاي توسعه يافته، مشتري مداري حرف اول را مي زند و ما نيز بايد به نقش نيروي انساني به عنوان يك عامل اساسي توجه داشته باشيم.
وي همچنين گفت: در راه مبارزه با قاچاق كالا و ارز بايد مجريان قانون توانمند بوده و فرآيند توليد داخلي با توجه به ظرفيت بالائي كه در كشور وجود دارد به استانداردهاي بين المللي برسد.
رييس كميسيون هماهنگي و برنامه ريزي مبارزه با قاچاق كالا و ارز گلستان افزود: اگر مبارزه با قاچاق كالا و ارز صورت نگيرد، توليد آسيب ديده و بر آمار بيكاران افزوده مي شود.
به گفته طهماسبي قاچاق كالا و ارز بدون شك خشونت، فقر، عقب ماندگي در همه ابعاد جامعه، افزايش مخارج امنيتي و دفاعي را به همراه خواهد داشت.
وي خاطرنشان كرد: برنامه ريزي براي افزايش توليد داخلي استان، بسيج دستگاه هاي ذيربط براي مبارزه با قاچاق و رصد مدام اين حوزه از جمله اقدامات در بحث مبارزه با قاچاق كالا و ارز در استان است.
طهماسبي همچنين مهمترين سياست هاي راهبردي ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز را، سالم سازي و شفاف سازي گردش پول، بهبود فرايندهاي گمركي، ساماندهي و تسهيل فرايند حمل و نقل و ترانزيت، سازماندهي و كنترل مؤثر مرزها و مبادي رسمي، افزايش ريسك قاچاق كالا براي متخلفان، نقش آفريني مؤثر نظام قضايي در پيشگيري، ساماندهي و مقابله با قاچاق فرآورده هاي نفتي و صيانت همه جانبه از سرمايه انساني ، عنوان كرد.
دبير كميسيون مبارزه با قاچاق كالا و ارز گلستان در ادامه، 180 هزار ليتر انواع سوخت، بيش از 32 هزار پاكت سيگار و محصولات دخاني، 457 قلم عتيقه و اشياء قيمتي، 288 هزار عدد دارو، 227 رأس دام سبك و سنگين، بيش از 83 هزار قلم لوازم آرايشي و بهداشتي، بيش از 83 هزار قوطي و شيشه مواد غذايي بسته بندي خارجي و مقاديري وسايل و تجهيزات گيرنده ماهواره، مشروبات الكلي، گوشي تلفن همراه و آثار سمعي و بصري غيراخلاقي را از جمله آمار كشفيات در بخش قاچاق كالا در سال 93 در استان گلستان بيان كرد.
استان مرزي گلستان واقع در شمال ايران با كشور تركمنستان ، درياي خزر و استان هاي مازندران ، سمنان وخراسان شمالي همسايه است.
3014/1648