دو روستای جدید تماشای دلفین ها به ظرفیت گردشگری قشم افزوده می شود

قشم - ایرنا - مدیركل محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم گفت: با شناسایی پنج گله جدید دلفین های گوژپشت در اطراف جزیره قشم، تا پایان امسال دو روستای جدید برای تماشای دلفین ها به ظرفیت گردشگری این جزیره اضافه می شود.

سید محمدهاشم داخته روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به برنامه ریزی و حمایت مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از این طرح، افزود: پیش بینی می شود با معرفی این روستاها به عنوان مقاصد جدید گردشگری، برای بیش از 50 نفر به صورت مستقیم و افزون بر 350 نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال زایی شود.

وی یادآور شد: اكنون سه روستای گردشگری در روستاهای شیب دراز، دیرستان و جزیره هنگام برای تماشای دلفین ها معرفی و حدود 300 نفر به صورت مستقیم صاحب شغل شده اند.

داخته ادامه داد: درصورتی كه زنان هنرمند عرصه صنایع دستی را كه قبل از رونق صنعت گردشگری روستاها صاحب شغل شده اند؛ نیز محاسبه كنیم، افزون بر یك هزار نفر به صورت غیرمستقیم در روستاهای یاد شده از مزایای اجرای این طرح ها استفاده می كنند.

وی آموزش ساكنان روستاهای هدف كه در آینده نزدیك متولی اجرای طرح بازدید از دلفین ها خواهند شد را به عنوان اولویت نخست برنامه ریزی های این اداره كل اعلام كرد.

داخته تاكید كرد: جزیره قشم با یك بیش از 9 اثر طبیعی ملی دركنار ذخیره گاه زیست كره حرا، از غنی ترین بوم های زیستی خلیج فارس و كشور ایران به شمار می رود كه حفظ این اكوسیستم ها در كنار بهره برداری پایدار آن درقالب گردشگری مسوولیت پذیر از مهمترین وظایف مردم این جزیره و مدیریت محیط زیست قشم است.

به تازگی پنج گله جدید دلفین گوژپشت در اطراف جزیره قشم شناسایی شده است كه در آب های این منطقه به صورت دایم زندگی می كنند.

پیش تر تصور می شد كه فقط یك گله از دلفین های بینی بطری (Buttle noise) در اطراف جزیره هنگام و یك گله از دلفین های پورپویز (Porpoise) در اطراف جنگل های حرا زندگی و تنها گله دلفین گونه گوژپشت (Hump back) منطقه نیز به صورت مهاجر به این آب ها سفر می كنند.

تحقیقات جدید نشان داد كه دلفین های گوژپشت تنگه هرمز از گونه مشهور sousa plumbea است كه در دیگر نقاط جهان دسترسی به آنها بسیار سخت است و شمار زیادی از محققان بر روی این گونه از دلفین ها تحقیقات می كنند.

دسترسی آسان به این گونه از دلفین ها در آب های اطراف جزیره قشم یكی از مزیت های مهمی است كه می تواند خیل عظیمی از محققان و گردشگران را به این منطقه سرازیر كند.

2090/6048/ 1650