نویسنده غربی: فتوای رهبری ایران، بهترین تضمین هسته ای برای غرب

اسلام آباد - ایرنا - 'وقتی آیت الله خامنه ای رهبر ایران بارها و بارها تاكید كرده است كه ساخت سلاح هسته ای حرام است، نگرانی مذاكره كنندگان (1+5) برای امضای توافق با ایران بی مورد است. من، شخصا، به سخنان رهبر ایران اعتقاد دارم.' این بخشی از مقاله ای درباره مذاكرات هسته ایران به قلم یك روزنامه نگار غربی است.

'جاناتان پاور' Jonathan Power، روزنامه نگار آزاد انگلیسی كه اكنون در سوئد زندگی می كند و مقالات وی درباره مسایل مربوط به سیاست خارجی بطور هفتگی در بیش از 40 نشریه و روزنامه معتبر جهان منتشر می شود، در تازه ترین مقاله خود با عنوان 'آیا توافق هسته ای ایران این هفته امضا می شود؟'، نوشته است: اكثریت مردم ایران با سلاح هسته ای مخالف هستند و اعتقاد دارند ساخت اینگونه سلاح ها، با موازین دین اسلام مغایرت دارد. در واقع این اعتقاد مردم ایران همان چیزی است كه آیت الله خامنه ای رهبر این كشور نیز بارها آن را مورد تاكید قرار داده است.

جاناتان پاور كه این مقاله او در روزنامه دیلی تایمز پاكستان هم منتشر شده است، می نویسد: مخالفت ایران و مردم این كشور با ساخت سلاح های كشتار جمعی، موضع ثابت آنان است و در گذشته نیز در خصوص سلاح های شیمیایی همین موضع را داشتند و در جنگ هشت ساله ای هم كه عراق با حمایت آمریكا علیه ایران تحمیل كرد، ایران، برخلاف طرف مقابل، به دلیل اعتقاد به ممنوعیت اینگونه سلاح ها طبق موازین دینی، هرگز از سلاح شیمیایی استفاده نكرد.

نویسنده با اشاره به بیانات چند روز پیش رهبر معظم انقلاب درباره مذاكرات هسته ای و كیفیت لغو تحریم ها و همچنین با اشاره به اظهارات اخیر جان كری وزیر امور خارجه آمریكا درباره موضوع هسته ای ایران، می نویسد: در روزهای پایانی مذاكراتی كه قرار بود روز سی ام ژوئن(سه شنبه هفته جاری) پایان یابد اما ممكن است تا یك هفته دیگر هم بیشتر بطور بیانجامد، وضعیت اینگونه است كه ایران می خواهد به محض امضای توافق همه تحریم ها لغو شوند اما طرف مقابل صرفا به لغو تدریجی تحریم ها تمایل دارد.

در ادامه این مقاله، نویسنده به نظرسنجی اخیری كه بطور مشترك از سوی مركز پژوهش‌های افكار عمومی دانشگاه تهران و موسسه نظرسنجی كانادایی ایران پل درباره موضوع هسته ای ایران انجام شده است، اشاره می كند و می نویسد: نتیجه این نظرسنجی ها نشان داد كه دست كم دو سوم مردم ایران به تیم مذاكره كننده آمریكا و كشورهای هم پیمان آن اعتماد ندارند و بیشتر آنها نظر منفی نسبت به آمریكا و انگلیس دارند. نظر شركت كنندگان درباره چین و آلمان متفاوت بوده و بیشتر پرسش شوندگان نسبت به روسیه و فرانسه هم تمایلی از خود نشان نداده اند. هچنین بیشتر پرسش شوندگان در پاسخ به این سوال كه علت تحریم های آمریكا علیه ایران چیست؟ گفته اند كه آمریكا بدنبال تسلط بر ایران است.

نویسنده در ادامه، از نتایج این نظرسنجی اینگونه نتیجه گیری می كند كه اگر رهبران ایران تصمیم بگیرند از امضای توافق صرف نظر كنند، مردم این كشور هم از این تصمیم آنان حمایت خواهند كرد.

برای نویسنده جالب است كه بسیاری از مردم ایران اعتقاد دارند درصورتی كه تحریم ها علیه این كشور لغو نشود، نباید هیچ گونه توافق هسته ای امضا شود.

در این مقاله اذعان شده است كه اكثریت قاطع مردم ایران معتقدند برخورداری از فعالیت های هسته ای برای این كشور برای اهداف صلح آمیز، بسیار مهم است. مردم ایران معقتدند كه این كشور برای تضمین آینده انرژی مورد نیاز خود بعد از تمام شدن ذخایر منابع سوخت های فسیلی، نیاز به فناوری هسته ای دارد.

در ادامه این مقاله آمده است: با نگاهی به سوابق اخیر مذاكرات هسته ای ایران و گروه 1+5، ایجاد پلی به نام توافق هسته ای برای از بین بردن اختلافات میان دوطرف امكان پذیر است و این توافق بهتر است در شرایط كنونی انجام شود و به ماه و سال های آینده موكول نشود زیرا دیگر بعید است كه آمریكا در سال های آینده رییس جمهوری به انعطاف پذیری اوباما داشته باشد و همچنین معلوم نیست كه رییس دولت های آینده ایران، به اندازه حسن روحانی برای حل موضوع هسته ای این كشور، اراده داشته باشند.

نویسنده در پایان مقاله اش می نویسد: وقتی آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران بارها و بارها تاكید كرده است كه ساخت سلاح هسته ای حرام است، پس دیگر نگرانی مذاكره كنندگان (گروه 1+5) از توافق هسته ای با ایران بی مورد است. من، شخصا، به سخنان رهبر ایران اعتقاد دارم.

آساق**1723