۱۰ تیر ۱۳۹۴،‏ ۱۲:۴۸
کد خبر: 81666899
۰ نفر
ژن عامل چاقی و دیابت ارثی كشف شد

تهران-ایرنا- محققان انگلیسی یك تغییر ژنتیكی خاص كشف كرده اند كه بدن را از تولید یك پروتیین مهم كه برای كنترل اشتها و مقابله با بیماری چاقی و دیابت نقش اساسی دارد، باز می دارد.

به گزارش ایرنا از ، تولید این پروتیین برای پردازش شماری از هورمون ها و انتقال دهنده های مغزی كه اشتها، انسولین و سایر هورمون های را كنترل می كنند، مهم است .

درحالیكه محققان در مورد نسبت افرادی كه چاقی و یا دیابت آنها بر اثر تغییرات ارثی ژنتیكی است، مطمئن نیستند اما بیش از 30 ژن وجود دارد كه می توانند عوامل خطرسازی را برای این بیماری ها ایجاد كنند.

پروفسور الكس بلك مور از بخش پزشكی كالج سلطنتی لندن در یك بیانیه مطبوعاتی گفت: اكنون شمار در حال افزایشی از دلایل تك ژنی چاقی و دیابت شناخته شده اند.

وی افزود: هنوز نمی دانیم كه چه تعداد دلایل تك ژنی دیگر باید در ارتباط با چاقی و دیابت شناخته شوند و یا نسبت افراد چاق مفرط را در جمعیت كه دارای این بیماری ها هستند، نمی دانیم.

محققان در یك مطالعه توالی دی.ان.ی یك زن 20 ساله چاق بیمار گونه و شش تن از اعضای خانواده وی را كه علاوه بر ابتلا به چاقی در دوران كودكی ، اشتهای افزایش یافته، دیابت نوع دو، مشكلات در فراگیری و مشكلات در باروری داشتند، بررسی كردند.

این مطالعه نشان داد كه این زن 22 دارای دو رونوشت از یك تغییر ژنتیكی مضر است كه بدن وی را از ساخت carboxypeptidase-E باز می دارد.

carboxypeptidase-E به كنترل اشتها ، انسولین و سایر هورمون های مرتبط با باروری كمك می كند.

نقص carboxypeptidase-E یك خصیصه ارثی و به این معنی است كه هر دو والدین حامل این ژن هستند.

این مطالعه در مجله PLOS ONE منتشر شده است.

علمی(6)**2038**1599