۱۰ تیر ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۲
کد خبر 81666715
۰ نفر
ماهی خاویار ایرانی حلقه هشتم محیط زیست در ورزش

تهران- ایرنا- بعد از ورود یوزپلنگ آسیایی، خرس سیاه، عقاب، تمساح تالابی، فك خزری، میش مرغ و روباه تركمنی به دنیای مشترك ورزش و محیط زیست، اكنون ماهی خاویار ایرانی در قالب نماد فدراسیون قایقرانی كشور جهشی به این بخش داشته است.

به گزارش ایرنا، 15 آبان 92 كه سپ بلاتر رییس فیفا در سفر خود به ایران با معصومه ابتكار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست دیدار كرد و آنها در گفت وگوهای مشتركی در مورد استفاده از نقش یوزپلنگ آسیایی بر روی لباس بازیكنان به تفاهم رسیدند و رییس فیفا حضور یوزپلنگ روی لباس تیم ملی را تایید كرد.

این نخستین باری بود كه یك گونه جانوری وارد دنیای ورزش می شد، بعد از آن این روند كه با هدف استفاده از پتانسیل ها در تمام اقشار جامعه برای حفاظت از محیط زیست شكل گرفت، با برنامه ریزی منظمی پیش رفت به طوری كه به گفته محمد درویش مدیر كل دفتر آموزش و مشاركت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست، اكنون 50 فدراسیون ورزشی و 31 اداره كل تربیت بدنی در سراسر كشور داوطلب شده اند تا هر كدام یكی از گونه های جانوری در خطر انقراض كشور را به عنوان نماد خود بپذیرند.

بر این اساس اكنون خرس سیاه نماد جودو، خرس قهوه ای كشتی و عقاب وزنه برداری انتخاب شدند و بخش های ورزشی استان های مختلف نیز یك گونه در خطر انقراض را به عنوان نماد ورزشی خود انتخاب كردند كه استان های خوزستان گوزن زرد ایرانی، سیستان و بلوچستان تمساح تالابی، گیلان فك خزری و آذربایجان غربی میش مرغ را برگزیدند.

در ادامه این حركت خودجوش میان دنیای ورزش و محیط زیست امروز - چهارشنبه - در مراسمی با حضور

مسوولان وزارت ورزش و جوانان، فدراسیون قایقرانی و سازمان محیط زیست از طرح ماهی خاویاری دریای خزر به عنوان نماد زیست محیطی فدراسیون قایقرانی رونمایی می شود و از این پس این گونه آبزی در خطر انقراض نیز به جمع دیگر نمادها در دنیای ورزش می پیوندند.

ماهیان خاویاری دریای خزر بی نظیرترین گونه این ماهیان است كه به علت صید بی رویه و انواع آلودگی های دریایی، اكنون جزو گونه های در خطر انقراض است كه دریای خزر مهمترین منبع و محل زندگی این گونه ماهیان خاویاری در جهان است.

فیل ماهی یا بلوگا، تاس ماهی ایرانی یا قره برون، تاس ماهی روسی یا چالباش، شیپ و اوزون برون یا سوروگا پنج گونه از ماهیان خاویاری است كه در این دریا زندگی می كنند.

همچنین روباه تركمنی به عنوان نماد كاروان ورزشی ایران در بیست و هشتمین دوره المپیاد دانشجویان جهان نیز وارد این عرصه شد، گونه نایاب روباه تركمن از سوی دفتر محیط زیست و توسعه پایدار وزارت ورزش و جوانان به عنوان نماد فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی انتخاب شد.

این رقابت ها از 12 تا 23 تیر در شهر گوانگژوی كره جنوبی برگزار شد.

محمد درویش مدیر كل دفتر آموزش و مشاركت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست به خبرنگار علمی ایرنا گفت: از آنجا كه محیط زیست كشور بسیار شكننده و حساس است از این رو در صدد كمك گرفتن از تمام ظرفیت ها برای حفاظت از طبیعت هستیم.

وی افزود: امروزه تمام اقشار جامعه از ورزشكاران تا هنرمندان و هنرپیشه ها برای حفاظت از محیط زیست آستین بالا زده اند و به هر نحو ممكن در تلاش برای حفظ آن هستند.

درویش اظهار كرد: با همكاری خانه سینما تا چند روز آینده تعدادی از هنرمندان به عنوان سفیران محیط زیست معرفی می شوند در حالی كه چندی پیش وزارت ورزش با همكاری سازمان محیط زیست قهرمانان ورزشی را سفیران محیط زیست انتخاب كرد.

مدیر كل دفتر آموزش و مشاركت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: جای خوشحالی و خوشبختی دارد كه فرهنگ محیط زیستی كشور تا این حد بالا رفته و حفاظت از محیط زیست به یك دغدغه عمومی تبدیل شده است.

وی گفت: اكنون علی دایی، اكرم خدابنده، یوسف كرمی، لیلا رجبی، كیانوش رستمی، بهداد سلیمی، صادق بیگلری، فاطمه منتظری، آندرانیك تیموریان، عظیم قیچی ساز، حمید سوریان و ابراهیم جوادی قهرمانی هستند كه به عنوان سفیران محیط زیست معرفی شدند و قطعا با محبوبیتی كه میان جوانان و نوجوانان دارند در زمینه ترویج حفظ محیط زیست موفق خواهند بود.

علمی ( 4 ) ** 9014**1599