800 میلیارد تومان اعتبار به ازای هر یك درصد كاهش پرداخت از جیب مردم

تهران - ایرنا - قائم مقام وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشكی گفت: كاهش هر یك درصد پرداختی هزینه های درمانی از جیب مردم ، مستلزم تخصیص اعتبار 800 میلیارد تومان است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری وزارت بهداشت، ایرج حریرچی، خاطرنشان كرد: پرداختی از جیب مردم در هزینه های سلامت بر اساس سند چشم انداز باید از متوسط پرداختی منطقه كمتر باشد و وزارت بهداشت با اجرای برنامه تحول نظام سلامت، تلاش كرده است تا پرداختی از جیب مردم به حداقل برسد.

حریرچی افزود: در زمان حاضر متوسط پرداخت از جیب مردم در منطقه 39 درصد و در جهان 18 درصد است.

وی همچنین از مردم خواست اگر هنگام مراجعه به بیمارستان های دولتی و خصوصی شاهد درخواستی مبنی بر پرداخت غیر قانونی بودند، دانشگاه های علوم پزشكی و وزارت بهداشت را مطلع كنند.

این مقام مسوول در وزارت بهداشت در خصوص وضعیت اعتبارات اجرای برنامه تحول نظام سلامت، گفت: سال گذشته مقرر شده بود، دولت اعتباری را ازمحل 10 درصد درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه ها و یك درصد مالیات برارزش افزوده به وزارت بهداشت تخصیص دهد اما تنها امكان تخصیص 85 درصد اعتبار پیش بینی شده برای اجرای برنامه فراهم شد.

حریرچی، فراهم نشدن امكان تخصیص تمام اعتبار پیش بینی شده

درطول سال را به علت تحریم ها و كاهش قابل توجه قیمت نفت عنوان كرد.

قائم مقام وزیر بهداشت در خصوص بودجه سال جاری نیز اظهار داشت: امسال هم با توجه به محدودیت های بودجه ای ، سهم اعتبار سه ماهه اول از محل هدفمندی یارانه ها و یك درصد مالیات برارزش افزوده به انضمام اعتبار دولت برای اجرای برنامه تحول، به طور كامل تخصیص نیافته است.

حریرچی با اشاره به تدابیر وزارت بهداشت برای اجرای برنامه تحول نظام سلامت گفت: این وزارتخانه در بسته خدماتی با ارایه خدماتی مانند ارایه خدمات پایه بهداشت و درمان، رایگان شدن زایمان طبیعی، حضور پزشكان متخصص، ارایه خدمات بهداشتی درمانی در روستاها و حاشیه شهرها و شهرهای زیر 20 هزار تن با تمام توان مشغول ارایه خدمات است و كاهش اعتبارات، خدشه ای به خدمت رسانی وارد نكرده است.

وی با تاكید بر اینكه خط قرمز دولت هزینه كردن از جیب مردم است، گفت: دولت، وزارت بهداشت و وزارت رفاه اجازه نخواهند داد به وضعیت نامطلوب گذشته كه طی آن بیش از 60 درصد هزینه ها از جیب مردم پرداخته می شد، بازگردیم.

قائم مقام وزیر بهداشت گفت: هم اكنون در مسیر درستی قرار گرفتیم و با كاهش هزینه هایی كه انجام می دهیم امیدواریم هیچ خدشه ای به اهداف برنامه تحول سلامت وارد نیاید.

وی با مرور دستاوردهای اجرای برنامه تحول نظام سلامت در خصوص كاهش پرداختی از جیب مردم گفت: با اجرای برنامه تحول نظام سلامت، روستاییان به طور متوسط سه درصد و ساكنان شهرها تنها 6 درصد صورتحساب هزینه های درمانی در مراكز بهداشتی درمانی را از جیب پرداخت می كنند.**جلوگیری از هزینه های غیرضروری در حوزه بهداشت و درمان

قائم مقام وزیر بهداشت در خصوص سایر اقدامات وزارت بهداشت برای اجرای هرچه بهتر برنامه تحول نظام سلامت اظهار داشت: بخش دیگری از كارهایی كه باید انجام دهیم، جلوگیری از هزینه های غیرضروری است.

وی در ادامه گفت: وزیر بهداشت نیز بارها تاكید كرده است كه این اقدام در كوتاه مدت ممكن نیست و فرآیندی دراز مدت دارد كه امید می رود با اهتمام جدی دولت و وزارت بهداشت و همراهی جامعه پزشكی به این نقطه برسیم.

حریرچی افزود: با توجه به تحریم ها، شرایط دولت را درك می كنیم و برای رسیدن به نقطه مطلوب با در نظر گرفتن اولویت ها در تلاشیم در دستیابی به اهداف اصلی نظام از طریق گفتمان، روند رو به رشدی داشته باشیم.

اجتمام(1)**9185**1776