قانون دسترسی آزاد به اطلاعات اجرایی شد

تهران - سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از اجرایی شدن قانون دسترسی آزاد به اطلاعات خبر داد .

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا ، حسین نوش آبادی روز سه شنبه در نشستی با خبرنگاران افزود: قانون دسترسی آزاد به اطلاعات پس از تصویب در دولت و طی تشریفات قانونی اجرایی شد.

دولت آبان ماه سال گذشته آیین نامه اجرایی قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات را تصویب كرد.

وی اظهار كرد: این قانون چند ماه قبل در دولت تصویب شده و زمینه اجرایی آن در كمیسیونی به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال پیگیری است.

نوش آبادی ادامه داد: براساس این قانون هر فرد ایرانی می تواند به همه اطلاعات طبقه بندی نشده دسترسی داشته باشد.

سخنگوی وزارت ارشاد، دسترسی به اطلاعات را حق مردم و تكلیف دولت دانست و افزود: كمیسیون تشكیل شده بر حسن اجرای این قانون نظارت می كند و با رفع اختلافات در صدد ایجاد وحدت رویه برای اجرایی شدن این قانون است.**بیست و سومین نمایشگاه قرآن

نوش آبادی، در بخش دیگری با اشاره به ماه مبارك رمضان گفت: بیست و سومین نمایشگاه قرآن كریم از هفتم ماه مبارك (سوم تیرماه) در باغ موزه دفاع مقدس برپا شده و تا 23 همین ماه و همزمان با بیست و هفتم ماه رمضان ادامه خواهد داشت.

وی افزود: توسعه فعالیت های قرآنی بخشی از برنامه های اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد است و همه ساله نمایشگاه قرآن كریم به عنوان كتاب راهنمای سعادت بشر در تهران و استان ها برگزار می شود.

نوش آبادی ادامه داد: تمسك به قرآن و توسل به اهل بیت (ع) حل كننده مشكلات بشر و تسكین دهنده آلام انسان ها و رهنمای آنان برای حركت در مسیر سعادت است.

وی نیاز به قرآن را یكی از نیازهای اساسی جامعه بشری عنوان كرد و افزود: علاوه بر عرضه آثار مكتوب در نمایشگاه قرآن، پژوهش های قرآنی نیز با هدف ترویج این فرهنگ در جامعه عرضه شده است.

سخنگوی وزارت ارشاد گفت: استفاده از استعداد هنرمندان در خوشنویسی، نقاشی، طراحی، نگارگری و عكاسی از دیگر فعالیت های این نمایشگاه برای ارتباط بیشتر و دو طرفه هنرمندان قرآنی با مخاطبان است.

وی افزود: همچنین 14 اثر فاخر هنرمندان قدیمی قرآنی در معرض عموم قرار داده شده است و 350 اثر از دو هزار اثر ارسالی هنرمندان جدید پس از داوری برای مخاطبان قرآنی به نمایش در آمده است.

نوش آبادی با اشاره به برگزاری كارگاه های هنری مختلف اظهار امیدواری كرد: برگزاری این كارگاه ها علاوه بر تحول و ترویج فرهنگ قرآنی بستر سازنده ای را بین مردم و هنرمندان قرآنی به وجود آورد.** ناهماهنگی عامل لغو كنسرت ها

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مقایسه تعداد مجوزهای صادر شده، كنسرت های اجرا شده و كنسرت هایی كه به هر دلیلی لغو شده اند اظهار داشت: تعداد كنسرت های لغو شده نسبت به كنسرت هایی كه اجرا شده اند به هیچ عنوان قابل مقایسه نیست و ما نیز قصد بزرگ نمایی این موضوع را نداریم.

وی هماهنگی مقاماتی كه اقدام به لغو كنسرت ها می كنند را با مسوولان امر در وزارت فرهنگ و ارشاد خواستار شد و گفت: تمامی مجوزها توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه می شود و چنانچه نهادها یا افراد نقطه نظری دارند می توانند آن را انتقال دهند تا بدون حاشیه برنامه ای لغو یا اجرا شود.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاكید كرد: آنچه تاكنون در لغو كنسرت ها شاهد بوده ایم حاصل ناهماهنگی بوده است.

معاون پارلمانی وزیر ارشاد همچنین از ورود سران قوا به موضوعات فرهنگی و هنری از جمله موسیقی و تبعات اجرای یك موسیقی ابراز خرسندی كرد و افزود: موضع گیری شخص رییس جمهوری و رییس قوه قضاییه اظهاراتی مقابل هم و در تعارض با یكدیگر نیست.

نوش آبادی افزود: هر یك از سران قوا از منظری به موضوع موسیقی پرداختند و ما به دیدگاه های همه نهادهای مسوول در این خصوص توجه داریم و امیدواریم با هماهنگی هایی كه صورت می گیرد دیگر شاهد لغو برنامه های هنری نباشیم.** امضای تفاهمنامه با نیروی انتظامی

سخنگوی وزارت ارشاد در پاسخ به سوالی درباره امضای یك تفاهمنامه با نیروی انتظامی درخصوص برگزاری كنسرت ها گفت: در مورد تفاهمنامه مذاكراتی با نیروی انتظامی داشته ایم كه ماحصل آن به پیش نویس اولیه ای درخصوص شیوه نامه اجرایی كنسرت ها منجر شده و امیدواریم كه در آینده ای نزدیك شاهد امضای این پیش نویس توسط مسوولان وزارت ارشاد و نیروی انتظامی باشیم.

نوش آبادی همچنین تاكید كرد: ما به هیچ عنوان منكر نقش حساس نهادهای قضایی و انتظامی نیستیم.** متولیان جشنواره موسیقی فجر

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین گفت: متولی اصلی جشنواره موسیقی فجر حوزه هنری و دفتر موسیقی است.

وی افزود: از ظرفیت خانه موسیقی و نهادهای صنفی و غیردولتی در این حوزه استفاده می كنیم.**اظهار نظر مقامات درباره موسیقی

سخنگوی وزارت ارشاد از حضور و اظهارنظر سران قوا درباره برنامه های فرهنگی و هنری استقبال كرد و افزود: ما از حمایت شخص رییس جمهوری قدردانی می كنیم و در عین حال دغدغه های سایر مسوولان را نیز درك می كنیم؛ اظهار نظر این مقامات نشان از اهمیت موضوع فرهنگ و هنر دارد.

وی با بیان اینكه قوه قضاییه و نیروی انتظامی ادله ای برای لغو كنسرت ها دارند، اظهار داشت: ما نیز ادله ای برای برگزاری این كنسرت ها و اعطای مجوز داریم و نیاز است تا تفاهم نامه ای درباره شیوه اجرایی امضا شود تا از برداشت های متفاوت از قانون جلوگیری شود.** صدور بیش از 4 هزار مجوز اجرای صحنه ای

معاون وزیر ارشاد با بیان اینكه در طول سال های 1393 و سه ماهه نخست سال جاری حدود 4 هزار گفت: در طول این مدت 3 هزار و 946 مجوز برای اجرای برنامه های مختلف موسیقی جمله موسیقی صادر شده است.

به گفته وی در طول این مدت بیش از یك هزار مجوز برای موسیقی سنتی، 200 مجوز برای موسیقی مقامی، 200 مورد مجوز موسیقی كلاسیك و 12 مجوز نیز برای اجرای موسیقی بانوان صادر شده است.

نوش آبادی توضیح داد كه آمار 312 كنسرت كه از سوی وزارت كشور مطرح شده، كنسرت هایی است كه برگزار شده اند و این آمار متفاوت از مجوزهای صادر شده برای اجرای كنسرت هاست.

سخنگوی وزارت ارشاد گفت: ما مسوول صدور مجوز برگزاری كنسرت ها هستیم و نهادهای دیگر مسوول پشتیبانی از مجوزها ولی برای تایید صلاحیت، تامین نظم و برخورد با جرم نهادهای دیگر مسوولیت دارند؛ نهادهای دیگر می توانند در قالب شیوه نامه اجرایی در صدور مجوز با ما سهیم شوند.

وی تاكید كرد تا زمانی كه قانون كنونی تغییر نكند، صدور مجوز برگزاری كنسرت ها برعهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و نهادهای دیگر تنها می توانند از مجوز صادر شده پشتیبانی كنند.

نوش آبادی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری درباره نقش خانه موسیقی در جشنواره موسیقی فجر گفت: كمك و مشاركت تمامی نهادهای دولتی و غیردولتی برای برگزاری جشنواره ها به ویژه جشنواره موسیقی فجر ضروری است.

وی افزود: متولی اصلی برگزاری جشنواره موسیقی فجر حوزه هنری و دفتر موسیقی هستند اما به كار گیری و استفاده از ظرفیت بخش های غیردولتی نیز در دستور كار است.** بنیاد رودكی بدنبال ایجاد 2 معاونت موسیقی و هنرهای نمایشی

سخنگوی وزارت ارشاد درباره انتقادات مطرح شده از سوی بنیاد رودكی درباره موسیقی و تئاتر گفت: بنیاد رودكی تصمیم دارد 2 واحد موسیقی و هنرهای نمایشی ایجاد كند تا بتواند خدمات بهتری را ارائه كند و این یكی از ایده های مطرح شده است.

معاون پارلمانی وزیر ارشاد خاطرنشان كرد: این ایده به شرطی كه تعارضی با سیاست های حاكمیتی وزارت ارشاد نداشته باشد بررسی خواهد شد؛ دفتر موسیقی جز لاینفك وزارت ارشاد است و نقش نظارتی و سیاستگذاری در این حوزه را دارد و وجود آن لازم و ضروری است.

نوش آبادی افزود: در حال حاضر بنیاد رودكی مسوولیت اجرای اركستر سمفونیك و اركستر ملی را برعهده دارد ولی اینكه این بنیاد بتواند فراتر از اساسنامه خود فعالیت كند، موضوعی است كه به كار كارشناسی احتیاج دارد.** در جریان اعتراضات به انتخابات خانه موسیقی هستیم

سخنگوی وزارت ارشاد در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره اعتراضات و انتقادات به خانه موسیقی گفت: انجمن موسیقی و خانه موسیقی 2 تشكل صنفی هستند كه فعالیت آنها قانونی است؛ گلایه هایی نسبت به خانه موسیقی وجود دارد از جمله اعتراض 100 نفر از هنرمندان به برگزاری انتخابات و تعیین هیات مدیره جدید كه ما نیز در جریان آن هستیم.

وی ابراز امیدواری كرد این تشكل هرچه سریع تر شائبه ها درباره انتخابات هیات مدیره خود را برطرف كند زیرا وزارت ارشاد براساس قانون حق دخالت در این زمینه را ندارد.** قیمت بلیط تئاتر و موسیقی در همه دنیا گران است

خبرنگاری درباره افزایش قیمت بلیط تئاتر سوال كرد كه نوش آبادی در پاسخ گفت: برگزاری تئاتر و موسیقی هزینه زیادی دارد و مخاطبین آنها و سالن ها ما محدود هستند؛ نكته دیگر اینكه زندگی افرادی كه در این رشته هنری فعالیت می كنند غالبا از این طریق تامین می شود كه تمامی این مسائل بر روی قیمت بلیط تاثیر می گذارد.

وی تصریح كرد قیمت بلیط تئاتر و موسیقی در تمام دنیا گران است.

سخنگوی وزارت ارشاد همچنین برخی خبرهای منتشر شده درباره استعفای مدیرعامل بنیاد رودكی را رد كرد و گفت كه تاكنون خبری در این زمینه نشنیده است.** لزوم رعایت پیش شرط ها برای آغاز عمره مفرده

نوش ابادی درباره تایید احكام منتشر شده در رسانه ها درباره 2 مامور خاطی سعودی در فرودگاه جده گفت: ما اعلام كرده ایم كه احكام صادره تناسبی با جرم ندارند و هتاكی و رفتارهای خلاف شرع و عرف جسارت بزرگی به زائران ایرانی بود كه به سادگی قابل اغماض نیست.

وی با یادآوری پیش شرط های تعیین شده از سوی ایران برای از سرگیری عمره مفرده گفت: تا زمانی كه دولت عربستان سعودی به طور رسمی عذرخواهی نكرده، ماموران خاطی به اشد مجازات محكوم نشوند و امنیت كامل زائران ایرانی برقرار نشود، عمره از سر گرفته نخواهد شد.

معاون وزیر ارشاد افزود: تاكنون گزارشی مبنی بر تنبیه و برخورد با ماموران خاطی فرودگاه جده توسط دولت عربستان دریافت نكرده ایم.** استقبال از برگزاری نمایشگاه های قرآنی

نوش آبادی در پاسخ به سوالی درباره دوگانگی در برگزاری نمایشگاه قرآن در باغ موزه دفاع مقدس و مصلی تهران كه باعث استقبال سرد از هر دو نمایشگاه شده، گفت: با توجه به ضرورت ترویج فرهنگ قرآنی هر نهاد دولتی و غیردولتی كه در این عرصه سهیم باشد، ما استقبال می كنیم و تعدد برگزاری نمایشگاه های قرآن را یك حُسن می دانیم.

وی توضیح داد كه دلیل اصلی انتخاب نكردن مصلی تهران به عنوان محل برگزاری بیست و سومین نمایشگاه قرآن كریم، برگزاری نماز جمعه در این محل بوده است.

سخنگوی وزارت ارشاد اظهار داشت: معتقدیم با پرهیز از برخی مشكلات مانند پاركینگ در مجموع محل برگزاری نمایشگاه كنونی، مكانی مناسب و ارزشمند است و همه نهادها و دستگاه ها باید امكانات و ابزار لازم را برای ارائه بهتر خدمات به آن ارائه كنند.

وی با قدردانی از شهرداری تهران برای فراهم كردن امكان برگزاری نمایشگاه قرآن در باغ موزه دفاع مقدس، ابراز امیدواری كرد كه شاهد برگزاری سراسری و دائمی نمایشگاه قرآن باشیم.** برخورد با سایت های بدون شناسامه

خبرنگاری درباره سیاست وزارت ارشاد برای نظارت و برخورد با سایت ها در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی از نوش آبادی پرسید و او پاسخ داد : ما از فعالیت بدون مجوز ناراحتیم و با وجودی پیگیری ها، برخی سایت ها همچنان بدون شناسنامه و هویت فعالیت می كنند.

وی با تاكید بر لزوم برخورد قانونی و سلبی با رسانه های بدون مجوز اظهار داشت: برخی افراد خود را ملزم به رعایت قانون نمی دانند و این موضوع ارتباطی با انتخابات ندارد؛ عده ای نمی خواهند شناسنامه دار باشند و گروه های فشار و جریانات بدون تعهد دوست دارند غیرمسوولانه بنویسند.

معاون وزیر ارشاد تصریح كرد: در زمان انتخابات جرایم سایبری و فضای مجازی و لزوم نظارت بر آنها جدی تر می شود زیرا اگر كنترل های لازم صورت نگیرد، آسیب های جدی به وجود خواهد آمد.** ارائه خدمات كامل صندوق هنر برای اعضای اثبات شده

نوش آبادی درباره قطع حمایت صندوق هنر از برخی از اعضا توضیح داد: محدودیت منابع، مشكلات گذشته و جذب بیش از اندازه اعضا در گذشته به همراه ثبت نام بی رویه، وزارت ارشاد را ناچار به پالایش اعضای صندوق هنر كرد؛ بیش از نیمی از اعضای این صندوق صلاحیتشان زیر سوال بود و بسیاری از آنها یا در خارج بودند یا فوت كرده بودند ولی از حمایت های صندوق برخوردار بودند.

وی افزود: در حال حاضر بخش مهمی از افرادی كه از صلاحیت لازم برخوردار نبودند حذف شده اند و با پالایش اعضا توانسته ایم سطح اعضا را به تعداد قابل قبولی برسانیم.

سخنگوی وزارت ارشاد تاكید كرد افرادی كه هویت فرهنگی و هنری شان به اثبات رسیده، ذی حق و واجد شرایط باشند، می توانند از خدمات كامل صندوق هنر برخوردار باشند و هیچ گونه تصمیم گیری در خصوص آنها نشده است.** لزوم تسریع در تعیین رایزن جدید فرهنگی در لبنان

خبرنگاری از سخنگوی وزارت ارشاد درباره تعیین رایزن جدید فرهنگی ایران در لبنان به جای شهید حجت الاسلام انصاری سوال كرد كه نوش آبادی پاسخ داد: گاهی كارهای اداری و تشریفاتی به طول می انجامد و گاهی نیاز است تا تشریفاتی انجام شود كه به زمان بیشتری نیاز دارد.

وی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خواست تا با جدیت پیگیر موضوع تعیین جانشین رایزن فرهنگی ایران در لبنان به دلیل مناسبات بالای فرهنگی دو كشور شود و توضیح داد: ممكن است برخی مزاحمت ها وجود داشته باشد؛ عراق، لبنان و سوریه در معرض تهدید جریانات تروریستی هستند ، شاهد حوادث تلخی در این كشورها هستیم و شاید این كشورها ملاحظاتی دارند كه باید بررسی شود.** توضیحات سخنگو درباره كتاب ایران در گذر روزگاران

نوش آبادی در ادامه نشست خبری خود درباره چاپ افست « كتاب ایران در گذر روزگاران » گفت: سال گذشته وزارت ارشاد مجوز چاپ اول و فروش این كتاب را صادر كرد ولی چاپ دوم این كتاب چه به طور معمول و چه افست غیرقانونی و تخلف است.

وی با بیان اینكه بحث موجود شكلی است و نه محتوایی و به رعایت پروتكل های قانونی مربوط می شود، تصریح كرد: از آنجایی كه چاپ دوم این كتاب مجوز نداشته بنابراین موسسه مورد نظر اقدامی خلاف و غیرقانونی انجام داده است.** ارشاد و سیاست سینمای روشن/ اكران رستاخیز همزمان با نمایشگاه قرآن

سخنگوی وزارت ارشاد یكی از سیاست های این وزارتخانه را استفاده از سالن های بلااستفاده برخی نهادها تحت عنوان سینمای روشن عنوان كرد كه در آن سالن ها قابلیت اجرای برنامه های صحنه ای مانند تئاتر، موسیقی و سینما وجود دارد.

وی با بیان اینكه قصد داریم 150 مركز فرهنگی را به سینما تبدیل كنیم، گفت: شروع اجرای این سیاست از شهرستان فلاورجان اصفهان آغاز شده و در شهرهای دیگر نیز این امكان وجود دارد كه با كار كارشناسی و صرف مقداری هزینه سالن های بلااستفاده به سالن های روشن تبدیل شوند.

نوش آبادی همچنین از اكران فیلم سینمایی رستاخیز همزمان با برگزاری بیست و سومین نمایشگاه قرآن كریم خبر داد.

فراهنگ**1293**9129**9132**1027