روزنامه نگار آمریكایی:تیم مذاكره ایران باحفظ مواضع بحق،حسن نیت خودرا نشان داد

نیویورك- ایرنا- روزنامه نگار و سردبیر نشریه سیاسی «فارن پالیسی جورنال» جنجال درباره برنامه هسته ای ایران را یك بحران ساختگی از سوی آمریكا و غرب دانست و گفت كه تاكنون هیچ سندی دال بر غیر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای تهران به دست نیامده است.

جرمی هاموند روزنامه نگار آمریكایی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در نیویورك اظهار كرد: دسترسی ایران به فناوری های هسته ای و استفاده صلح آمیز از این فناوری ها حق انكار ناپذیر ایران به عنوان یكی از اعضای معاهده ان.پی.تی است.
به گفته این روزنامه نگار آمریكایی، اطلاق واژه بحران به برنامه های هسته ای ایران به معنایی كه رسانه ها و دولت های غربی وانمود می كنند؛ بی معناست؛ اما از منظر دیگر، این بحرانی است كه آمریكا و كشور های غربی و حتی سازمان ملل متحد آن را به وجود آورده اند.
وی ادامه داد: سازمان ملل به عنوان یك نهاد بین المللی با اعمال تحریم علیه ایران همه مقررات بین المللی و حتی منشوری را كه ادعای پیروی از آن را دارد، نقض كرده است.
هاموند اظهار كرد؛ آژانس بین المللی انرژی هسته ای كه یك نهاد نظارتی سازمان ملل محسوب می شود، تحت فشارهای آشكار واشنگتن ادعاهایی را مطرح كرده و شورای امنیت سازمان ملل هم با استناد به همین ادعاهاست كه به خود اجازه داده است تا ایران را هدف تحریم های اقتصادی قرار دهد.
سردبیر نشریه فارن پالیسی جورنال یاد آور شد كه همه گزارش ها و اسناد ارائه شده از سوی این آژانس، نشان می دهد كه ایران به تعهدات خود نسبت به مفاد این معاهده پایبند بوده است.
هاموند افزود: تحریم های آمریكا هم در واقع خاص، فقط اقتصاد ایران را هدف گرفته اند كه نتیجه آن، مجازات دسته جمعی ملتی بوده كه دولتشان حاضر به سر فرود آوردن در مقابل زورگویی های آمریكا نشده و به همین دلیل نقض آشكار همه مقررات انسان دوستانه بین المللی محسوب می شوند.
این تحلیلگر آمریكایی گفت كه به نظر او، ایران تا زمانی كه چنین تحریم ها و مجازات های دسته جمعی از سوی آمریكا و شركای غربی آن ادامه دارد، باید به جای ادامه مذاكره، پرونده شكایت خود را به دادگاه بین المللی لاهه ببرد و خواستار رسیدگی به اقدامات غیر قانونی آمریكا و همدستان او شود.
وی افزود: آمریكا از ابتدا هم نشان داده است كه خواستار یك مذاكره عادلانه نیست؛ بلكه هدفی جز به زانو در آورد ایران از طریق طرح خواسته های زورگویانه و غیر منطقی خود دنبال نمی كند.
این روزنامه نگار ادامه داد: همه می دانند كه تحریم و فشار اقتصادی علیه یك ملت را نمی توان دیپلماسی و مذاكره نامید؛ مذاكره جدی یعنی احترام متقابل میان طرفین مذاكره كننده و احترام به حقوق ایران در چارچوب معاهده ان.پی.تی.
جرمی هاموند با اشاره به این كه در حالی كه به روزهای پایانی این مذاكرات نزدیك می شویم هنوز دو گره بزرگ در این مذاكرات گشوده نشده است كه یكی از آنها مسأله تحریم های علیه ایران است و دیگری هم موضوع دسترسی به تأسیسات غیر هسته ای ایران.
وی گفت: در مورد تحریم ها، ایران همواره و مصّرانه خواستار لغو همه آنها در صورت حصول توافق شده و آمریكا هم یكسره این را رد كرده است و دلیل این مسأله هم این است كه واشنگتن مایل است تا زمانی كه ایران به سرسپردگی كامل در مقابل این كشور تن نداده، به مجازات مردم ایران ادامه دهد.
آمریكا خواستار دسترسی به تأسیسات پارچین شده كه حتی طبق مفاد پروتكل الحاقی كه دسترسی به تأسیسات غیر هسته ای را در صورت ضرورت و در ماورای استانداردهای ایمنی متداول مجاز شمرده، این یك الزام نیست.
هاموند افزود: برای آنكه به بی منطقی این توقعات بیشتر پی ببریم، تصورش را بكنید كه آژانس هسته ای خواستار بازدید و دسترسی به پایگاه های نظامی ایالات متحده ازجمله كوانتیكو، فورت دتریك و یا فورت مید بشود و ببینید كه در آن صورت آمریكا چه واكنشی نشان خواهد داد.
در حقیقت، آژانس طبق پروتكل الحاقی صرفاً زمانی می تواند چنین درخواستی را مطرح كند كه قصد و هدفش نمونه برداری های محیطی در این گونه تأسیسات باشد كه حتی در این مورد هم كشورها ملزم به قبول آن نخواهند بود.
وی با اشاره به اینكه هیچ كشوری مجبور نیست بدون وجود اسناد و مدارك دال بر این كه در تأسیسات نظامی فعالیت های غیر قانونی هسته ای در جریان است، امنیت ملی خود را با قبول چنین انتظاراتی به خطر بیندازد، گفت: این را همه می دانند كه نیروهای امنیتی آمریكا همانطور كه در مورد عراق اتفاق افتاد، قادرند با نفوذ در تیم بازدید كننده هسته ای براحتی به جمع آوری اطلاعات در مورد تأسیسات نظامی هر كشوری اقدام كنند.
سردبیر نشریه فارن پالیسی جورنال افزود: ایران تاكنون بر این موضع خود مصّر بوده است كه تنها در چارچوب توافق های ایمنی و در حد همه كشور های دیگر عضو این معاهده، خود را ملزم به قبول چنین بازرسی ها می داند و گمان هم نمی كنم كه از این موضع خود عقب نشینی كند و آمریكا هم حاضر به صرف نظر كردن این توقع غیر منطقی نخواهد شد.
به گفته این روزنامه نگار و تحلیلگر آمریكایی، تیم مذاكره كننده ایرانی همزمان با حفظ مواضع بحق ایران و تصریح این نكته كه حاضر به قبول زورگویی و قلدری نخواهد بود، حسن نیت خود را در این مذاكرات نشان داده و ثابت كرده است كه به خاطر حفظ صلح و برقراری روابط سازنده بین المللی، حاضر به سازش و مصالحه در این مذاكرات خواهد بود.
وی افزود: اما نكته ای كه این تیم و مسؤولان ایران به آن توجه نكرده اند، این است كه نباید امیدی به انعكاس راستین نقطه نظرات و مواضع ایران در رسانه های جهت دار غربی داشت؛
به عنوان نمونه همانطور كه در سرمقاله های اخیر روزنامه های آمریكایی دیده می شود، این طور وانمود شده كه در حالی كه به روزهای پایانی این مذاكرات نزدیك می شویم، ایران عهد شكنی كرده و تعهدات اولیه خود در گفت وگوهای لوزان را زیر پا گذاشته است.
او اظهار كرد: متأسفانه مقابله با ادعاها و اظهارات دولت آمریكا كه كوركورانه و طوطی وار از سوی رسانه های این كشور تكرار می شود، كار ساده ای نیست و همه تلاش این گونه رسانه ها این است كه چهره ای خطرناك از ایران نشان بدهند و این طور وانمود كنند كه دلیل همه این دعواها موضوع هسته ای ایران بوده است.
اما دلیل اصلی این مناقشات، ایستادگی ایران در مقابل توقعات و زورگویی های واشنگتن است و نه چیز دیگری و این بحران ساختگی را هم همین مسأله به وجود آورده است.
سردبیر نشریه فارن پالسی جورنال در پایان این گفت وگو اظهار كرد كه به همین دلایل، او همواره معتقد بوده است كه ایران باید از تلاش برای برخورد منطقی و خردمندانه با آمریكا دست بردارد و رسیدگی به پرونده زورگویی ها و فشارهای آمریكا بر ملت ایران را به دادگاه بین المللی لاهه ارجاع دهد.
اروپام*3*541**1504