۸ تیر ۱۳۹۴،‏ ۱۱:۳۳
کد خبر: 81663903
۰ نفر
هنرمندان پس از ورزشكاران سفیران محیط زیست می شوند

تهران - ایرنا -مدیر كل دفتر آموزش و مشاركت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست می گوید: با توجه به شرایط نامساعد محیط زیست كشور و ضرورت ترغیب و جلب همكاری آحاد ملی برای حفظ آن، بزودی هنرمندان پس از ورزشكاران سفیران و حامیان محیط زیست می شوند.

چهارم خرداد ماه 94 تفاهم نامه ای میان معصومه ابتكار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست و محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان به امضا رسید كه بر اساس آن قهرمانان ورزشی سفیران محیط زیست شوند.
بر این اساس هفتم خرداد در همایش ورزش، جوانان و محیط زیست كه حضور معصومه ابتكار معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان و جمعی از معاونان دو نهاد در هتل المپیك برگزار شد، تعدادی از قهرمانان ورزشی كشور به عنوان سفیران محیط زیست معرفی شدند.
در این مراسم علی دایی، اكرم خدابنده، یوسف كرمی، لیلا رجبی، كیانوش رستمی، بهداد سلیمی، صادق بیگلری، فاطمه منتظری، آندرانیك تیموریان، عظیم قیچی ساز، حمید سوریان و ابراهیم جوادی قهرمانی بودند كه به عنوان سفیران محیط زیست معرفی شدند كه با قرائت مرامنامه ای برای حفظ محیط زیست سوگند یاد كردند.
اكنون نوبت به قشر فرهنگی یعنی هنرمندان رسیده است، جامعه هنرمندان نیز به وضعیت وخیم محیط زیست كشور پی برده اند از این رو تصمیم گرفته اند در كنار قهرمانان ورزشی به كمك محیط زیست بیایند.
فرهاد توحیدی دبیر جشنواره بین‌ المللی فیلم سبز (با محوریت محیط زیست) دراین باره گفته بود در مدت یك تا دو هفته آینده تعدادی از هنرمندان شاخه ‌های مختلف هنری به عنوان سفیران محیط زیست معرفی می ‌شوند و ماموریتی كه این هنرمندان برعهده خواهند گرفت به معرفی اهداف جشنواره ' فیلم سبز' هم كمك خواهد كرد.
محمد درویش مدیر كل دفتر آموزش و مشاركت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: پیرو ظرفیت سازی كه قرار است با كمك جامعه موثر و نخبگان كشور در راستای حفظ محیط زیست انجام شود، این بار هنرمندان به كمك محیط زیست می آیند.
وی افزود: بعد از معرفی قهرمانان ورزشی به عنوان سفیران محیط زیست اكنون برخی از هنرمندان برجسته كشور كه در كار خود ستاره و شناخته شده هستند به عنوان سفیران محیط زیست معرفی می شوند.
درویش ادامه داد: این كار با همكاری خانه سینمای ایران، انجمن تمدن سبز و سازمان محیط زیست انجام شده است و امیدواریم تاثیر مثبتی در راستای توسعه فرهنگ محیط زیستی در میان جوانان و نوجوانان داشته باشد.
وی گفت: رفتار هنرمندان تا حد زیادی بر روی خلق و خو و رفتار جوانان و نوجوانان تاثیر گذار است، تعداد زیادی از جوانان و نوجوانان حتی مدل موهای خود را از هنرمندان تقلید می كنند بنابراین استفاده از این ظرفیت در قالب یك برنامه ریزی منسجم می تواند به حفظ محیط زیست كمك كند.
درویش ادامه داد: به عنوان مثال چند سالی است كه در كلان شهرها به ویژه تهران شاهد تردد خودروهای شاسی بلند هستیم در حالی كه تردد این خودروها در هیج جای دنیا معمول نیست مگر در ایران و برخی از شهرهای عربی زیرا این خودروها برای تردد در بیابان ها و مناطق صعب العبور تولید شده اند.
وی افزود: اكنون تردد این خودروها در سطح شهر تهران به وفور دیده می شود كه الهام گرفته از رفتار برخی از این هنرمندان است كه به تبع آن جوانان نیز از آن الگو می گیرند، بنابراین هنرمندان در قالب سفیران محیط زیست می توانند در این گونه رفتارهای خود بازنگری كنند و قطعا طرفدارانشان هم از آنها پیروی می كنند.
درویش گفت: این هنرمندان می توانند با حذف برخی از كارهای به ظاهر كوچك گام مثبتی در راستای فرهنگ سازی محیط زیستی بردارند، به عنوان مثال تا حد امكان از خودروهای شخصی استفاده نكنند، بعد از دریافت پول از خودپردازها از دریافت قبض كاغذی خودداری كنند، قبض تلفن همراه را دریافت نكنند و یا از لباس هایی كه از پوست حیوانات تهیه شده استفاده نكنند، قطعا تداوم این كارها كمك بزرگی به توسعه فرهنگ محیط زیستی می كند.
مدیر دفتر آموزش و مشاركت های مردمی سازمان محیط زیست افزود: تاكنون رییس جمهوری نیز به عنوان همیار محیط زیست انتخاب شده و كارت این همیاری صادر شده است، همچنین استانداران كرمانشاه و چهارمحال و بختیاری نیز كارت همیار محیط زیست دریافت كرده اند، بنابراین سازمان محیط زیست آماده است تا برای افرادی شاخصی كه به محیط زیست علاقه مند هستند كارت همیار محیط زیست صادر كند.
همچنین مهدی توحید پور مدیر عامل انجمن ' تمدن سبز، هنرمندان حامی محیط زیست ' به خبرنگار علمی ایرنا گفت: این انجمن امسال برای اولین بار برگزار كننده جشنواره بین المللی فیلم سبز است كه سازمان حفاظت محیط زیست آن را به عنوان نماینده رسمی برگزاركننده این جشنواره انتخاب كرده است.
وی افزود: سازمان محیط زیست جشنواره بین المللی فیلم سبز را در سال های 77، 79، 81 و 84 برگزار كرد و امسال بعد از 10 سال وقفه و برای اولین بار یك سازمان مردم نهاد اقدام به برگزاری آن كرده است كه همزمان در 31 استان كشور برگزار می شود.
به گفته وی دی ماه 94 برای برگزاری جشنواره بین المللی فیلم سبز انتخاب شده است كه در تلاشیم در همین زمان برگزار شود.
دبیر اجرایی جشنواره بین المللی فیلم سبز ادامه داد: یكی از برنامه های این جشنواره انتخاب هنرمندان به عنوان سفیران محیط زیست است كه بر این اساس حدود 10 نفر از هنرمندان برجسته در رشته های تجسمی، موسیقی، سینما و تئاتر برای این منظور انتخاب شدند كه به زودی اسامی این افراد در مراسمی اعلام می شوند.
علمی ( 4 ) ** 9014**1599