۷ تیر ۱۳۹۴،‏ ۱۲:۲۲
کد خبر: 81662512
۰ نفر
مقایسه سرانه مصرف آب شرب در ایران و سایر كشورها

تهران - ایرنا - ایران كشوری با اقلیم گرم و خشك است و عواملی همچون رشد روزافزون جمعیت، گسترش شهرنشینی، توسعه بخش‌های كشاورزی و صنعت و پدیده های اكوسیستمی، باعث كاهش منابع آب تجدیدپذیر در قرن گذشته شده است.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، میزان سرانه آب تجدیدپذیر ساﻻنه كشور از میزان حدود13000 متر مكعب به ازای هر نفر در سال 1300، به حدود 1400 مترمكعب به ازای هر نفر در سال 1393، تقلیل یافته و در صورت ادامه این روند، وضعیت در آینده به مراتب حادتر خواهد شد.

با توجه به میزان منابع آب و سرانه مصرف، ایران از جمله كشورهایی است كه در گروه كشورهای مواجه با كمبود فیزیكی آب قرار دارد این گروه شامل كشورهایی است كه در سال 2025 با كمبود فیزیكی آب مواجه هستند. این بدان معناست كه این كشورها، حتی با باﻻترین راندمان و بهره‌وری ممكن در مصرف آب، برای تأمین نیازهای شان آب كافی در اختیار نخواهند داشت.

از این رو لازم است دست اندركاران بخش آب توجه ویژه‌ای به كنترل مصرف آب و استفاده بهینه از آن معطوف دارند.

سهم استفاده از آب در بخش‌های مختلف در كشورهای توسعه یافته با كشورهای در حال توسعه متفاوت است. برای كشورهای با درآمد كم تا متوسط، مصارف صنعتی در حدود 10 درصد و مصارف كشاورزی در حدود 80 درصد كل مصارف آب آن كشورها را تشكیل می دهد و در كشورهای با درآمد بالا، مصارف صنعتی در حدود 60 درصد و مصارف كشاورزی در حدود 30 درصد كل مصارف آب است.

در ایران، در حدود 92 درصد كل مصارف آب مربوط به بخش كشاورزی بوده و مصارف صنعتی در حدود 2 درصد و مصارف شرب در حدود 6 درصد كل مصارف آب را تشكیل می‌دهند.

در حال حاضر میانگین سرانه كل مصرف آب شرب در ایران (شامل تجاری - صنعتی - خانگی – فضای سبز و...) در حدود 204 لیتر در روز است كه در مقایسه با اكثر كشورهایی اروپایی مانند اسپانیا (200 لیتر در روز)، پرتغال (194 لیتر در روز)، یونان (175 لیتر در روز)، سوئد (164 لیتر در روز)، دانمارك (159 لیتر در روز)، انگلستان (153 لیتر در روز)، اتریش(153 لیتر در روز)، ایرلند (142 لیتر در روز)، فرانسه (139 لیتر در روز)، آلمان (129 لیتر در روز)، هلند (129 لیتر در روز)، بلژیك (112 لیتر در روز) و لهستان (98 لیتر در روز)، بالاتر بوده، ولی نسبت به برخی كشورهای اروپایی از جمله سوئیس، فنلاند و ایتالیا و همچنین آمریكا و كانادا كمتر است و سرانه مصرف آب شرب در سوئیس 252، در فنلاند 213، در ایتالیا 213، در آمریكا 295 و در كانادا 326 لیتر در روز است.

كشورهای شورای همكاری خلیج فارس (بحرین، كویت، عمان، قطر، عربستان و امارات متحده عربی)فاقد منابع آب تجدیدشونده بوده و به‌طور عمده از آب‌ شیرین ‌كن استفاده می‌كنند. در این كشورها تمام ساكنین دسترسی كامل به آب شرب دارند و به دلیل استفاده از آب شیرین كن، میزان مصرف بسیار بیشتر از منابع آب در دسترس است.

از دیگر عوامل تأثیرگذار بر بالا بودن سرانه مصرف در این كشورها، می توان به اقلیم بسیار گرم به همراه تبخیر بسیار زیاد و همچنین عدم وجود محدودیت و تشویق برای استفاده بیشتر از آب، استفاده از استخر و... اشاره كرد. سرانه مصرف در بحرین 1058، در كویت 1208، در عمان 1414، در قطر 1033، در عربستان 2542 و در امارات متحده 2027 لیتر در روز است.

همچنین به دلیل اینكه كشورهای شورای همكاری خلیج فارس فاقد منابع آب تجدیدشونده بوده و به‌طور عمده از آب‌شیرین‌كن استفاده می‌كنند، مقایسه سرانه مصرف آب در ایران با این كشورها چندان صحیح نیست.

با توجه به مطالب ارائه شده، مشخص است كه كشور ایران به‌طور كلی دچار كمبود آب است و در صورت ادامه وضعیت و روند فعلی، میزان تقاضای آب به دلیل افزایش جمعیت و توسعه كشاورزی و صنعتی و اجتماعی، افزایش یافته و میزان منابع آب به دلیل تغییرات اقلیمی و بروز خشكسالی‌ها و كاهش كیفیت منابع آب، كاهش می یابد و در نهایت منجر به كاهش سرانه آبی می‌شود؛ كاهش سرانه آبی متعاقباً منجر به بروز و تشدید اختلافات اجتماعی، مهاجرت، محدودیت‌ های كم آبی، تنش‌های آبی و بروز بحران می ‍‌شود.

در راستای مدیریت بهینه منابع آب و دستیابی به وضع مطلوب در آینده، اقداماتی همچون مدیریت تقاضا و افزایش آگاهی‌های اجتماعی، اجرای طرحهای توسعه منابع آب، مهار آب‌های خروجی از كشور، استفاده از آب‌های برگشتی، مدیریت عرضه، افزایش بهره وری آب، كاهش بیلان منفی مخازن زیرزمینی، اولویت‌بندی مصارف و كاهش آلودگی منابع آب ضروری است تا توانایی تأمین نیازهای آبی ایجاد شود.

اقتصام(1)1053**1558