اداره كل ميراث فرهنگي قزوين و دانشگاه فرهنگيان تفاهم نامه همكاري امضا كردند

قزوين- ايرنا- مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان قزوين گفت: در راستاي اجراي طرح هاي مشترك علمي– آموزشي، فرهنگي و پژوهشي، تفاهم نامه همكاري مشترك بين اين اداره كل و دانشگاه فرهنگيان پرديس هاي قزوين منعقد شد.

به گزارش روز يكشنبه ايرنا به نقل از روابط عمومي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان قزوين، محمدعلي حضرتي ها افزود: اين تفاهم نامه در هشت ماده به منظور گسترش همكاريهاي بين سازماني و بهره مندي از امكانات و توانمنديهاي هر دو نهاد در توسعه علمي – فرهنگي و ايجاد فضاي مناسب آموزشي و پژوهشي تدوين و به امضاي طرفين رسيد.

وي اين همكاري را موجب توسعه علمي و فرهنگي استان دانست و افزود: در قالب اين همكاري ها دانشجويان مي توانند با بهره برداري از مواريث فرهنگي - تاريخي استان، اقدامات موثري در جهت ارايه طرح هاي علمي – پژوهشي مرتبط با حوزه ميراث فرهنگي ارايه دهند.

حضرتي ها با تاكيد بر ضرورت تغيير نگاه جامعه به ويژه نسل جوان نسبت به تاريخ و تمدن اين سرزمين اظهار داشت: تاريخ و فرهنگ با آموزش و پرورش درآميخته و نسل جوان و قشر دانشجو اين جامعه بايد به درك درستي از داشته هاي تاريخي و فرهنگي به يادگار مانده از نياكان دست يافته و در جهت حفاظت و نگهداري از اين مواريث تاريخي ارزشمند تلاش كنند.

وي افزود: به همين منظور همكاري سازمان يافته ميراث فرهنگي و دانشگاه فرهنگيان فرصت مغتنمي براي معرفي ميراث فرهنگي و در نهايت رونق گردشگري است كه با اجراي برنامه هاي علمي، فرهنگي، پژوهشي و گردشگري به صورت مشترك مي توان به اهداف بلند مدت دست يافت.

مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان قزوين با اشاره به اهداف انعقاد اين تفاهم نامه تصريح كرد: بهره گيري دانشگاه و ميراث فرهنگي از تجارب، ظرفيت ها و امكانات يكديگر جهت تربيت دانشجوياني با الگوهاي تربيتي اسلامي و ديني، آشنايي قشر دانشجو با مفاخر و مواريث ارزشمند تاريخي و فرهنگي، تقويت حس همبستگي ديني در ميان نسل جوان مي باشد.

وي اضافه كرد: آماده كردن بسترهاي لازم به منظور همكاري‌هاي آموزشي و پژوهشي در راستاي آشنايي بيشتر دانشجويان با ميراث فرهنگي، صنايع دستي و قابليت هاي گردشگري ايران و تقويت هويت اسلامي – ايراني آنها، تعامل و همكاري دو جانبه در چهارچوب اختيارات قانوني بر اساس سند چشم انداز و اسناد بالا دستي در حوزه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و امور آموزشي، پژوهشي فرهنگي و اجتماعي از مهمترين اهداف تفاهم نامه منعقد شده بين دو نهاد به شمار مي‌آيد .

حضرتي ها، همكاري در زمينه برگزاري اردوها و بازديد از ابنيه تاريخي و موزه ها، فراهم نمودن زمينه شركت در دوره ها و كارگاه‌هاي آموزشي، كمك به راه اندازي و توسعه كانون‌ها و انجمن‌هاي دانشجويي در حوزه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در دانشگاه، همكاري در زمينه برگزاري نشست‌ها، همايش‌ها و جشنواره‌هاي ايران‌شناسي جهت شناخت دانشجويان با ميراث فرهنگي، تامين و توزيع بسته‌هاي آموزشي و مساعدت در تاليف و انتشار كتب، نشريات و مجلات تخصصي مرتبط با حوزه صنايع دستي را از جمله تعهدات سازمان ميراث فرهنگي در اجراي مفاد اين تفاهم نامه عنوان كرد.

سرپرست دانشگاه فرهنگيان پرديس‌هاي قزوين نيز آشنايي معلمان با ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري را براي آموزش به نسل جوان مهم خواند و اظهاركرد: دانشگاه فرهنگيان قزوين ميزبان يكهزار و 500 دانشجو است كه 800 نفر از استانهاي آذربايجان غربي، شرقي، كرمانشاه، مازندران، گيلان، كردستان ميهمان استان قزوين بوده كه با آموزش و آشناسازي تاريخ، فرهنگ و هنر استان به آنها مي توانيم از اين سفيران و مبلغان جهت معرفي قزوين بهره‌مند شويم.

دكتر نصرت اله يوسفي افزود: اين دانشگاه در مرداد ماه سال جاري اولين برنامه بازديد دانشجويان از استان همدان را در برنامه خود دارد كه استان زيباي قزوين به اين گردشگران علمي معرفي مي‌شود.

وي گسترش همكاري‌هاي فيمابين دو نهاد فرهنگي استان را ارزشمند قلمداد كرد و يادآور شد: در اين تفاهم نامه مقرر شده كه دانشگاه فرهنگيان جهت راه اندازي و توسعه كانون‌ها و انجمن‌هاي ميراث فرهنگي در پرديس‌ها و مراكز دانشگاه، تامين فضا و امكانات آموزشي– فرهنگي جهت برگزاري دوره‌هاي آموزشي، كارگاه‌ها و نشست‌ها، همكاري در تهيه و تدوين متون، آيين نامه‌ها و موارد مرتبط با حوزه ميراث فرهنگي، برنامه‌ريزي و تامين امكانات لازم براي برپايي نمايشگاه و فروشگاه صنايع دستي در دانشگاه، اهتمام در اهداي صنايع دستي به منتخبان دانشگاهي و برنامه ‌ريزي جهت بازديد از كارگاههاي صنايع دستي اقدام نمايد تا شاهد تحقق اهداف اين همكاري براي توسعه علمي – فرهنگي استان باشيم.

دكتر يوسفي تعامل و همراهي با ميراث فرهنگي را به فال نيك گرفت و عنوان كرد: ارتباط با ميراث فرهنگي براي دانشگاه فرهنگيان بسيار مهم است زيرا معلم‌ها مي توانند با ارتباط نزديك معلم و دانش آموزي با تمام اقشار جامعه همراه شوند و در حفظ و نگهداري و احياي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گام موثري بردارند.

7389/ 6128