رویه های قضایی در اختیار مردم قرار گیرد/آمادگی دولت برای همكاری با قوه قضاییه در تهیه لایحه جرایم سیاسی

تهران-ایرنا- رییس جمهوری گفت: انتظار ویژه از جمهوری اسلامی ایران دستگاه قضایی قوی، كارآمد و در دسترس همگان است، دستگاه قضا باید برای همه شفاف باشد، این شفافیت تنها با قانون نیست بلكه باید رویه های قضایی شفاف و در اختیار مردم قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز یكشنبه در همایش سراسری هفته قوه قضاییه كه در سالن اجلاس سران كشورهای اسلامی برگزار شد، با تبریك این هفته به همه مقامات قضایی، قضات، دادستان ها، رییس قوه قضاییه و ملت ایران افزود: شرط اول توسعه كشور دستگاه قضایی كارآمد است.

وی تاكید كرد: در برخی از كشورها اساسا قضا برمبنای رویه های قضایی است و گرنه یك قانون مدون آنچنانی وجود ندارد.

وی یادآور شد: رویه های قضایی باید تدوین و منتشر شود تا همه مردم حتی بخش های اقتصادی و اجتماعی و سیاسی به خوبی حس كنند كه قانون از دید قاضی چیست. گاهی قانون در مجلس تدوین و تصویب می كردیم اما فهم قاضی از آن قانون با فهم قانونگذار یكی نبود.

رییس قوه مجریه ادامه داد: پس مهم است كه رویه های قضایی را در اختیار جامعه بگذاریم تا اعتماد مردم به دستگاه قضایی و آینده زندگی آنها بیشتر و بیشتر شود.

روحانی همچنین گفت: ای كاش امكان پذیر باشد در دولت یازدهم لایحه جرایم سیاسی را تقدیم و تصویب كنیم تا روشن شود جرم سیاسی و امنیتی چیست.**مبارزه با فساد با هماهنگی قوا امكان پذیر است

رییس جمهوری با یادآوری این كه همه دنیا و نسل جوان به ما چشم دوخته اند و در حوزه قضا انتظارات بسیار بالایی از ما وجود دارد، اظهارداشت: قضایی كه همه ملت، متظلمین و شاكیان را برابر ببیند؛ قضایی كه بین شیعه و سنی، مسلمان و مسیحی، این قوم و آن قوم، این جناح و آن جناح، این حزب و آن حزب كوچك ترین تفاوتی قایل نباشد.

روحانی تصریح كرد: هركس و در هر مرام و در هر سمت سیاسی كه گرایش داشته باشد وقتی به خانه قضا مراجعه می كند، آنجا را خانه برابری و اجرای عدل ببیند؛ این را هم مردم باید ببینند و لمس كنند و هم افكار عمومی جامعه ما و جهان آن را پذیرا باشد.

وی همچنین گفت: امروز بار بسیار سنگینی بر دوش دستگاه قضایی ما است، ما امروز نیاز به حركت و توسعه و پیشرفت داریم و در شرایطی هستیم كه باید زمینه را برای فعالیت بخش خصوصی آماده كنیم و سرمایه و فناوری را برای سرعت بیشتر پیشرفت كشور جذب كنیم؛ مگر اینها بدون حمایت دستگاه قضا امكان پذیر است؟

رییس دولت تدبیر و امید، شرط اول توسعه در كشور را دستگاه قضایی كارآمد دانست و گفت: روزگاری جوامع بسیار كوچك بود و مردم همدیگر را از نزدیك می شناختند و معاملات به صورت ساده انجام می شد و اگر دعوایی رخ می داد ریش سفید آن محل، مساله را حل می كرد، اما امروز شرایطی است كه فرد پولی می دهد و می خواهد ماه ها بعد جنس خاصی تولید و در اختیار او قرار گیرد.

روحانی ادامه داد: فرد، پولی در شعبه بانكی به ودیعه می سپارد بدون این كه كارمند بانك را بشناسد و بداند آن پول در اختیار چه كسی قرار می گیرد؛ اعتمادش به آن قرار داد است.

وی با طرح این سوال كه پشتوانه این قراردادها در نهایت كیست، گفت: پشتوانه این قراردادها دستگاه قضا است و به خاطر انصاف دستگاه قضا است كه پول می دهد و به آینده دل می بندد.

رییس جمهوری یادآور شد: امروز شرایط ما با دیروز متفاوت است و مردم با دستگاه قضا است كه حقوق، آبرو، حیثیت و حتی حق آزادی بیان و آزادی اندیشه را برای خود می بینند و با پشتوانه دستگاه قضا است كه این اطمینان در جامعه به وجود می آید.

روحانی تصریح كرد: دیروز هر كس قدرت داشت حاكم بود؛ احكم الحاكمین در جامعه دیروز قدرت بود؛ آن كس كه می توانست با قدرت دهان طرف را ببندد حق مالكیت طرف را زیر سوال قرار دهد و با پول و امكانات و نفوذ آبروی مردم را زیر پا بگذارد و حتی با قلدران اطرافش جان افراد را بستاند؛ در آن زمان حاكمیت، زور و قدرت بود.

وی ادامه داد: اما در حكومت اسلامی به جای قدرت، عدل و انصاف دستگاه قضا می نشیند؛ در جامعه اسلامی قدرت سیاسی و نظامی حاكم نیست، بلكه حاكم در مسیر حكم خدا عدل، داد و قانون است و این قاضی است كه قانون و خدا را می بیند و تنها بر مبنای آن حكم را صادر می كند.

روحانی همچنین اظهاركرد: حتی سرمایه اجتماعی در سایه دستگاه قضا شكل می گیرد و حتی وحدت و انسجام بین اقوام و مذاهب بر مبنای عدالت دستگاه قضا خواهد بود؛ حتی اگر امروز بخواهیم شرایط را برای محیطی بهتر به وجود بیاوریم، این امر بدون فعالیت دستگاه قضا امكان پذیر نخواهد بود.

وی تصریح كرد: امروز باید با فساد مبارزه كنیم اما مبارزه با فساد به غیر از هماهنگی قوا در كنار یكدیگر امكان پذیر نیست البته در زمینه فساد نخستین قدم پیشگیری است و همه باید تلاش كنیم از فساد پیشگیری شود و با قانون گرایی، از بین بردن امضاهای طلایی، ایجاد شفافیت در اطلاعات و از بین بردن استثنائات و مدرن كردن دولت الكترونیك این كار امكان پذیر است.

رییس جمهوری گفت: قانون بهتر، شفافیت بیشتر و دستگاه اداری چابك تر همه می تواند مانع از فساد باشد اما در عین حال اگر فسادی رخ داد، اینجا هم با همكاری سه قوه برای مبارزه با آن لازم است؛ در این زمینه ها باید مسیر معتدلی انتخاب كرد.

روحانی ادامه داد: سازمان بازرسی كل كشور می تواند یاری گر خوبی برای سلامت جامعه باشد اما اگر مقداری سخت گیری ها بیشتر از حد شد باعث می شود مدیریت متوقف شد.

وی تصریح كرد: باید به گونه ای عمل كنیم كه جرات را از مدیران جامعه نگیریم؛ در دستگاه های اجرایی گاهی قدرت از مدیران سلب می شود و باید عادلانه و حساب شده با این مساله برخورد كنیم.** دستگاه قضایی ایران در همه زمینه ها پیشرفته است

رییس جمهوری در ادامه سخنان خود افزود: دستگاه قضای ما در همه زمینه ها پیشرفته است اما باید از تجربه های كشورهای دیگر نیز استفاده كنیم.

وی گفت: دستگاه قضا باید برای همه شفاف باشد؛ این شفافیت تنها با قانون نیست بلكه باید رویه های قضایی ما شفاف و در اختیار مردم قرار گیرد.

روحانی تصریح كرد: گاهی از یك قانون تفسیرهای مختلف می شود و قاضی ممكن است در مقام صدور رای استنباطی خاص داشته باشد؛ رویه های قضایی باید تدوین و منتشر شود تا همه مردم، حتی بخش های اقتصادی و سیاسی به خوبی حس كنند كه قانون از دید قاضی چیست.

روحانی افزود: گاهی قانون در مجلس تدوین می شود اما فهم قاضی از آن قانون با قانون گذار یكی نیست.

وی ادامه داد: این دستگاه قضا است كه به جامعه ما نشاط و امید می دهد؛ به آنها اعتماد می دهد تا در زمینه فعالیت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی سرزنده و فعال باشند.

رییس جمهوری افزود: ای كاش امكان پذیر باشد كه در دولت یازدهم با همكاری دستگاه قضا بتوانیم جرایم سیاسی را معین و تدوین و لایحه آن را تقدیم كنیم و تصویب و روشن شود كه جرم سیاسی چیست و جرم امنیتی كدام است.

رییس جمهوری ادامه داد: این، هم به نشاط سیاسی جامعه می افزاید و هم وجهه ما را در دنیا بالاتر و بالاتر می برد؛ قبل و بعد از انقلاب یكی از افتخارات ما شیوه حكومت امیرالمومنین(ع) بود كه چگونه با مخالفش برخورد می كرد و چگونه تا مخالفش دست به شمشیر نبرده بود، از آزادی های متنوعی در جامعه مولای ما برخوردار بود، رفتار امیر المومنین(ع) با مخالفین و خوارجی كه به بدترین شیوه ها عمل می كردند مولای ما با آنها چگونه عمل می كرد.

وی این سوال را طرح كرد كه آیا می توان از سیره پیامبر(ص) و مولایمان به خوبی این تقلید را انجام دهیم تا مردم آینده ای روشن را پیش چشم خود ببینند؟

رییس جمهوری تاكید كرد: در ماه های گذشته همكاری های خوبی بین قوا در زمینه بنگاه ها و مراكز اعتباری غیرمجاز و همچنین ساماندهی مراجع غیرمجاز انجام شد و قوه قضاییه و مجریه در خصوص مطالبات معوق و مبارزه با فساد همكاری های خوبی داشتند.** شهید بهشتی نقش بسزایی در تهیه، تدوین و تصویب قانون اساسی داشت

رییس قوه مجریه در ابتدای سخنان خود نیز با بیان این كه امسال هفته قوه قضاییه با ماه عبادت و قیام و صیام و ماه نزول قرآن و ماه ولایت توام است، گفت: ماه مبارك رمضان فرصت پربركتی است تا هم از این ماه بهره جوییم و استفاده كنیم و هم در مسیر اجرای عدالت دقیق تر و سریع تر در حركت باشیم.

روحانی ادامه داد: ماه رمضان كه خداوند به ما اجازه دعا و ثنا و ذكر و تماس بیشتر و قرب بیشتر با خود را داد، ماه، ماه اتصال به حق و معنویت و صفای دل و پای بیشتر روح برادری محبت و نزدیكی به یكدیگر است.

وی با گرامیداشت هفته قوه قضاییه اظهارداشت: آغاز این هفته یادآور یك فاجعه بزرگ تاریخی است و آن شهادت یاران عزیز انقلاب، شهید آیت الله بهشتی و 72 تن از نزدیك ترین افراد سخت كوش نظام جمهوری اسلامی ایران است.

رییس دولت یازدهم با بیان این كه شهید بهشتی حق بزرگی نه تنها بر گردن دستگاه قضایی، بلكه برگردن كشور و ملت ایران دارد،گفت: آن شهید خود یك ملت بود و یك امت به تعبیر امام راحل، خاری در چشم دشمنان انقلاب و اسلام بود.

روحانی خاطرنشان كرد اضافه كرد: شهید بهشتی پایه گذار توسعه انسانی اسلامی در این كشور بود، هم در بخش علوم جدید با تاسیس مدارس و آموزشگاه ها و به ویژه دبیرستان دین و دانش در قم و تربیت فرهنگیان و اساتید و هم تحول در حوزه علمیه قم و آشنایی طلاب با روش جدید و با علوم جدید.

وی همچنین گفت: آن شهید در نهضت اسلامی و در حركت سیاسی امت اسلام و مردم ایران به راهبری امام راحل نقش بسیار تاثیرگذاری داشت، همچنین در تشكیل جامعه روحانیت مبارز و نقشی كه برای پیروزی انقلاب بر عهده داشت.

وی ادامه داد: همه آنهایی كه در جلساتی كه شهید بهشتی در قبل یا بعد از انقلاب حضور داشت ویژگی آن بزرگوار را به خوبی حس می كردند، درجلسات قبل از انقلاب وقتی او می آمد، سخن می گفت، جمع بندی می كرد و تصمیم می گرفت برای همه دل نشین و اطمینان آور بود.

رییس جمهوری تصریح كرد: بعد از انقلاب هم در همه جلسات خصوصی و عمومی وقتی شهید بهشتی اداره می كرد و سخن می گفت به خوبی احساس می شد كه به همه جوانب مساله به خوبی توجه و بهترین جمع بندی را ارایه كرده است، یك نمونه آن اداره مجلس خبرگان قانون اساسی و در نهایت تدوین این مدرسن با افتخار برای نظام جمهوری اسلامی ایران بود كه او نقشی بسزا در تهیه، تدوین و تصویب قانون اساسی بر دوش داشت.**شاید كمتر بتوان چهره ای را به مظلومیت شهید بهشتی پیدا كرد

روحانی در بخش دیگر از سخنانش یادآور شد: شاید كمتر بتوانید چهره ای را به مظلومیت شهید بهشتی در تاریخ انقلاب اسلامی پیدا كنید، هنوز هم، همه مظلوم ها را كنار هم ببینیم كه سرآمد مظلومین بعد از تاریخ انقلاب، شهید بهشتی بود، چه ها كه به او نگفتند و چه نسبت های ناروایی كه به او نزدند، چقدر صبر، حوصله و سكوت كرد.

وی افزود: او از لحاظ مدیریت، تلاش و برنامه ریزی و ابعاد مظلومیت یك شخصیت كم نظیر و بی نظیر بود و شهید بهشتی به ما می آموزد كه در مسیر انقلاب اسلامی، استقرار نظام اسلامی و احقاق حقوق مردم و منافع ملی باید از همه چیز گذشت حتی از آبرو شخصیت و حیثیت و همه چیز.

رییس قوه مجریه ادامه داد: خدا او را رحمت كند كه معمار قضای نوین اسلامی در جمهوری اسلامی ایران نیز بود و امروز هم از برنامه و فكر او بهره می جوییم و استفاده می كنیم

روحانی خاطرنشان كرد: دستگاه قضا برای همه كشورها و هه نظام ها اهمیت ویژه ای دارد اما برای نظام جمهوری اسلامی ایران ویژگی خاصی دارد، شاید در دنیا وقتی به نظام جمهوری اسلامی نگاه می كنند، خیلی توقع نداشته باشند نظام صنعتی ما خیلی با نظام صنعتی دنیا متفاوت باشد و خیلی توقع نداشته باشند مدرنیزه كردن كشاورزی ما با تحولات كشاورزی دنیا تفاوت داشته باشد، حتی نظام بهداشت و درمان ما با نظام بهداشت و درمان جهان خیلی متفاوت باشد، حتی نظام فناوری علم و دانش اما آنچه كه مورد توقع ویژه و انتظار ویژه از جمهوری اسلامی ایران است یك دستگاه قضایی قوی كارآمد و در دسترس همگان است.

وی ادامه داد: ما همواره گفتیم و افتخار كردیم به قضای مولای ما امیرالمومنین(ع) به قضای اسلام و همواره قبل و بعد از انقلاب بر اصل عدالت و به ویژه عدالت علوی تاكید كرده ایم.

همایش سراسری قوه قضاییه امروز با حضور سران سه قوه و جمعی از مسوولان قضایی و دستگاه های اجرایی كشور در سالن اجلاس سران كشورهای اسلامی برگزار شد.

سیام**9189**9132 **2021** 9254** 9314** 1336