دولت تركيه ديوارهاي تازه اي در مرز با سوريه مي سازد

تهران- ايرنا- مقام هاي تركيه روز شنبه به رويترز گفتند كه اين كشور قصد ساخت چند ديوار ديگر در امتداد مرز خود با سوريه را دارد.

به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاري رويترز، مقام هاي تركيه هدف از ساخت اين ديوارهاي حائل در امتداد مرزهاي خود با سوريه (900 كيلومتر)، تقويت امنيت تركيه و جلوگيري از عبور غيرقانوني آوارگان سوريه از مرز بيان كرده اند.

تركيه تاكنون ديوارهايي به طول بيش از 10 كيلومتر در امتداد مرزهايش با سوريه احداث كرده كه با تدابيري مانند دوربين هاي گرمايي تقويت شده است.

دو مقام تركيه به رويترز گفتند كه دولت اكنون قصد افزودن تعداد اين ديوارها و همچنين نصب ديوارهاي سيماني متحرك و قابل نقل و انتقال در برخي از مكان هاي مرزي را دارد. ديوارهاي متحرك، قابل پياده و جدا شدن و نصب مجدد در مكان هاي ديگر است.

ساخت ديوار در تمام طول مرز با سوريه، طرح بسيار پرهزينه اي به شمار مي رود.

اين مقام ها از افشاي طول ديوارهايي كه دولت تركيه قصد ساخت آنها را دارد و يا مكان احداث آنها خودداري كردند.

در همين حال رسانه هاي تركيه روز شنبه اعلام كردند كه دولت اين كشور به ارتش دستور داده است تا با ورود به خاك سوريه، در منطقه جرابلس در غرب كوباني، منطقه امن ايجاد كند.

به گزارش ايرنا از آنكارا، رجب طيب اردوغان رئيس جمهوري تركيه اعلام كرد كه اين كشور از تشكيل دولتي در شمال سوريه و جنوب مرزهاي اين كشور به هر بهايي جلوگيري خواهد كرد؛ براين اساس رسانه هاي تركيه روز شنبه از دستور دولت آنكارا به ارتش براي ورود به خاك سوريه خبر داده اند.

تركيه، بازپس گيري تل ابيض از گروه تروريستي تكفيري داعش با هم پيماني برخي گروه هاي معارض سوري با حزب اتحاد دموكراتيك كردهاي سوريه (PYD) و فرار تركمن ها و عرب هاي منطقه به تركيه را به عنوان تلاشي براي تغيير ساختار جمعيتي در شمال سوريه و ارتباط بين جوامع كُرد در منطقه ارزيابي كرد كه با همكاري و حمايت هوايي نيروهاي ائتلاف به سركردگي آمريكا صورت گرفته است.

روزنامه جمهوريت كه مخالف اردوغان و دولت آنكارا به شمار مي رود در مطلبي با عنوان «تنگناي دولت حزب عدالت و توسعه در قبال ايجاد كمربند كردي در شمال سوريه به دست PYD» نوشته است: انتظار اينكه پس از حمله اخير داعش به كوباني، نيروهاي PYD مي توانند به سمت غرب كوباني حركت كنند، آنكارا را به تحرك واداشت و احمد داوداوغلو نخست وزير تركيه به ارتش دستور داده تا با عمليات برون مرزي در منطقه جرابلس يك منطقه حائل و امن ايجاد كند.

اين روزنامه تركيه اي در همين حال با اشاره به دشواري چنين عملياتي نوشت: در كنار موازنه هاي پيچيده در سوريه، منطقه و سطح بين المللي، وضعيت داخلي در تركيه (فرايند تشكيل دولت ائتلافي)، انجام چنين عملياتي را با تنگناي جدي روبرو كرده است.

مقام هاي تركيه هنوز در اين خصوص اظهار نظري نكرده و موضوع را تاييد و يا رد كرده اند.

اين روزنامه همچنين نوشت: در شرايطي كه پس از انتخابات 17 خردادماه در تركيه، موضوع تشكيل دولت ائتلافي در اين كشور مطرح و يك دولت مستعفي روي كار است، نيروهاي PYD با تصرف تل ابيض - واقع در بين جزره و كوباني- به دنبال تصرف الرقه هستند كه داعش آن را پايتخت خود قرار داده است.

اين رسانه در ادامه نوشت: با حمله دوباره داعش به كوباني از طريق جرابلس، اين انتظار مي رود كه PYD با حمايت هوايي نيروهاي ائتلاف بين المللي به غرب كوباني حركت كند كه اين وضعيت نيز موجب نگراني شديد آنكارا شده تا تدابير نظامي براي مقابله با قرار گرفتن در مقابل عمل انجام شده، اتخاذ كند.

ادعاي مشابهي را روزنامه مخالف اورتادغو (خاورميانه) تركيه مطرح كرده و نوشته است: ارتش تركيه ابتدا با اين طرح مخالفت كرده اما با اصرار اردوغان و داوداوغلو خواهان دستور كتبي دولت در اين زمينه شده و داوداوغلو نيز اين دستور را داده است.

خاورم**1486** 1095 ** 2023