۶ تیر ۱۳۹۴،‏ ۱۲:۳۳
کد خبر: 81661100
۰ نفر
مصلای بزرگ تهران؛ نماد هنر و معماری ایرانی اسلامی

تهران - ایرنا - مصلای بزرگ امام خمینی (ره) در تهران به عنوان مركزی برای انجام فعالیت ها و برنامه های فاخر فرهنگی و مذهبی در پایتخت، نمادی از هنر اصیل و معماری غنی ایرانی - اسلامی محسوب می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا مصلای بزرگ تهران در محدوده اراضی عباس آباد نمونه بسیار زیبا و فاخری از هنر معماری ایرانی اسلامی است كه نشان از ظرفیت های فرهنگی بالای كشور در زمینه معماری اسلامی دارد.

طرح و برنامه ساخت مصلا آنقدر جامع است كه حتی ریزترین نكات در احداث این مصلای بزرگ معاصر در نظر گرفته شده است.

اصغر نادری مدیرعامل مجموعه مصلای بزرگ امام خمینی(ره) در این باره گفت: آنچه كه در برنامه ساخت مصلا تاكید شده اینست كه این مكان باید به گونه ای باشد كه برای تبلیغ و رساندن پیام انقلاب اسلامی همچون ندایی رسا و قوی دارای تجهیزات كافی باشد.

وی افزود: در این راستا برای طراحی مصلا مسابقه ای بین المللی برگزار و در تریبون نماز جمعه هم عنوان و چگونگی برگزاری آن اعلام شد.

نادری گفت: در این ارتباط 36 طرح برای ساخت مصلای بزرگ تهران به شورای سیاستگذاری ارائه شد كه هیچ یك از آنها با الزامات مطابق نبود و مقرر شد گروهی با استفاده از برنامه مصوب، این مجموعه را طراحی كنند.

وی تاكید كرد: بر همین اساس ساخت مصلا بر اساس طرح و برنامه ای كه مصوب شد اجرایی و مراحل آن انجام شده است.

نادری با بیان اینكه معیار اصلی برای ساخت این مجموعه توجه ویژه به هنر اصیل و معماری غنی ایرانی - اسلامی است افزود: در ساخت مصلا با استفاده از توان هنرمندان كشور توانستیم احیا كننده برخی صنایع از جمله گچ بری، هنری ایرانی باشیم.

وی با اشاره به اینكه توصیه قرآن كه محل های عبادت را به بهترین شكل بسازید افزود: از كاشیكاری زیبای هنرمندان اصفهان، خراسان و قم استفاده شده و از زیباتری خط ها از جمله خط استاد عبدالرضایی و استاد موحد استفاده شده است.

مدیرعامل مجموعه مصلای بزرگ تهران گفت: كاشی كاری های شبستان منقوش به فرازهایی از دعای كمیل و برخی سوره های قرآن است و بخش هایی از وصیت نامه امام راحل نیز در نیم طبقه شبستان نقش بسته شده است.

زیبایی طرح و ساخت مصلا به گونه است كه بسیاری از گردشگران خارجی قصد دیدار از این مجموعه را دارند و معماری آن را از نوع معماری اصیل و فاخر ایرانی می دانند كه نمونه های آن در شهر اصفهان دیده شده است.

یكی از گردشگران كه از كشور اتریش به تهران آمده در گفت و با خبرنگار ایرنا دیدار از شهرهای تاریخی ایران از جمله اصفهان و شیراز را جزو برنامه های خود عنوان كرد و گفت: یكی از مكان هایی كه در تهران از آن دیدن كرده، مصلای تهران است.

وی با اشاره به اینكه مصلای تهران در لیست گردش و بازدید شهر تهران قرار ندارد گفت: تور گردشگری بر اساس درخواست ما و در شرایطی كه مصلای تهران به دلیل برگزاری نمایشگاه باز است توانست گروه گردشگر را به این مكان آورد.

این گردشگر اتریشی خاطر نشان كرد: این مكان از نظر وسعت و زیبایی معماری در تهران و سایر شهرهای ایران بی نظیر است.

مجموعه 63 هكتاری مصلای بزرگ امام خمینی(ره) حدود 670 هزار مترمربع زیربنا دارد كه یك مسجد جامع، یك گنبد اصلی منحصر به فرد از نظر ارتفاع و قطر در آن قرار دارد.

ارتفاع گنبد مسجد 63 متر است و قطر خارجی آن 100 متر مربع و قطر داخلی آن حدود 90 متر مربع است و زیربنای گنبد نیز بیش از 13 هزار متر مربع است.

محوطه گنجایش 17 هزار نفر جمعیت را دارد و محاسبات ساخت این مجموعه نیز توسط متخصصان داخلی انجام شده و دو پوسته دارد و در ساخت نیز سعی شده مشخصات فنی رعایت شده و از كیفیت مطلوب برخوردار باشد.

این مجموعه دارای ایوانی است كه از نظر معماری، بی بدیل است و از ویژگی خاص برخوردار بوده و 72 مترمربع ارتفاع و بیش از 80 متر مربع عمق دارد.

زیر بنای گنبد ایوان بیش از 18متر مربع است و دارای طرازهای مختلف 5، 12 و 25 متر است كه در طراز 25 محوطه زنان ومردان از یكدیگر جدا می شود.

ایوان دو گلدسته نیز دارد كه در دو طرف آن قرار گرفته و دارای 140 مترمربع ارتفاع و دو شبستان غربی و شرقی در دو طرف گنبد است.

درمصلای بزرگ تهران صحنی در ابعاد 220 مترمربع در 220 متر ساخته شده كه آبنمایی با مساحت بیش از 3 هزار متر در آن ایجاد شده است.

در دو طرف این صحن نیز دو رواق شرق و غرب ایجاد شده كه هنوز كامل نشده و تا آخر امسال هر دو رواق تكمیل و به بهره برداری می رسد.

از نكات بارز ساخت مصلا وجود قرائتخانه است؛ این قرائتخانه در سمت جنوبی رواق غربی در طراز 12 با زیر بنای یك هزار و 870 متر مربع برای علاقه مندان به مطالعه، ایجاد شده و گنجایش سه هزار نفر را دارد.

شمال صحن مصلا نیز شبستانی قرار دارد كه در فصول گرم و سرد سال برای برگزاری نماز جمعه از آن استفاده می شود، این مجموعه با دو طبقه همكف و نیم طبقه حدود 65هزار مترمربع وسعت دارد.

اصغر نادری مدیر عامل مجموعه مصلای امام خمینی(ره) با بیان اینكه ورودی غربی نیز در حال ساخت است افزود: پایان سال 94 هر دو رواق غرب و شرق كامل می شود و ایوان نیز در سال 95 كامل شده و به بهره برداری می رسد.

وی اعتبار تخصیص یافته برای ساخت مصلای تهران تا پایان سال 92 را بیش از 320 میلیارد تومان ذكر كرد و گفت: برای اجرای پروژه مصلا در سال جاری نیز 100 میلیارد تومان اعتباردر نظر گرفته شده كه نسبت به سال های گذشته رشد قابل توجهی داشته است.

تهرام/7244/ 1625

سرخط اخبار فرهنگ