پكن - ایرنا - تنها بیمار مبتلا به بیماری مرس كه در كشور چین تحت مداوای پزشكان قرار داشت، پس از بهبودی كامل از بیمارستان مرخص شد.

به گزارش ایرنا، فرد مبتلا یك شهروند كره جنوبی بود كه اوایل خرداد ماه از محل قرنطینه‌اش در كشور خود گریخت و وارد هنگ كنگ شد.

این فرد 44 ساله پس از ورود به فرودگاه هنگ كنگ از سوی ماموران امنیتی بازداشت و بلافاصله به بیبمارستانی در شهر «هویژو» چین انتقال داد شد.

او كه برای یك سفر تجاری وارد چین شده بود، قبل از اینكه وارد هنگ كنگ شود، در كره جنوبی مدتی در كنار اعضای خانواده‌اش بود كه به این بیماری مبتلا بوده‌اند.

همین موضوع كه با شیوع بیماری مرس در كره جنوبی همزمان شد، سبب گردید مسوولان وزارت بهداشت چین تدابیر ویژه ای را برای مقابله با ورود این ویروس به داخل كشور در دستور كار قرار دهند.

نصب تجهیزات ویژه در مبادی ورودی كشور بویژه فرودگاهها و تبلیغات گسترده جهت آگاهی دادن مردم در ارتباط با خطرات این بیماری، از جمله تلاشهای دولت چین در این راستا محسوب می شود.

وزرات بهداشت كره جنوبی نیز روز شنبه اعلام كرد كه روند درمانی این فرد با موفقیت همراه بوده و او به طول كامل مداوا شده است.

روزنامه چاینا دیلی گزارش داد با مداوای این شهروند كره ای كه تنها فرد مبتلا به بیماری مرس در چین بود، هیچ بیمار دیگری در كشور وجود ندارد.

بر اساس این گزارش، بیماری مرس تا روز گذشته - جمعه - جان 31 نفر را در كره جنوبی گرفت و با ابتلای یك فرد جدید، شمار مبتلایان نیز به 181 نفر رسیده است.

كره جنوبی اولین كشور شرق آسیا است كه شهروندانش به این بیماری مبتلا می شوند. اولین مورد بیماری مرس در این كشور اواخر اردیبهشت ماه سالجاری با ابتلای یك مرد 68 ساله كره ای به این بیماری تشخیص داده شد.

ویروس مرس در مقایسه با سارس (سندروم حاد تنفسی) كشنده تر است اما میزان واگیر آن كمتر است. سارس در سال 2003 جان 800 نفر را در شرق آسیا گرفت.

تاكنون هیچ درمان و واكسنی برای ویروس مرس كه برای اولین بار حدود سه سال پیش در خاورمیانه مشاهده شد و براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی تقریبا 36 درصد موارد گزارش شده از مبتلایان به این بیماری به مرگ منتهی می شود، ساخته نشده است.

در عربستان سعود از سال 2012 بیش از 950 نفر به این ویروس آلوده شدند كه تاكنون 412 نفر جان خود را بر اثر این بیماری از دست دادند.

آساق*1597

سرخط اخبار جهان