۵ تیر ۱۳۹۴،‏ ۹:۳۸
کد خبر: 81659966
۰ نفر
تشخیص سرطان مری و معده در مدت چند دقیقه

تهران-ایرنا- یك گروه بین المللی از محققان با ابداع یك آزمایش جدید تنفسی موفق شدند اولین علائم سرطان مری یا معده را در مدت چند دقیقه تشخیص دهند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی ساینس دیلی، در این آزمایش جدید تنفسی برخی تركیبات شیمیایی كه فقط در بازدم بیماران مبتلا به سرطان مری و یا معده وجود دارد، تجزیه و تحلیل می شود.

گروه بین المللی محققان از كالج سلطنتی لندن ، دانشكده پزشكی دانشگاه كیل و آكادمی علوم جمهوری چك در جریان یك مطالعه موفق به ابداع این آزمایش جدید تنفسی شدند.

محققان با تجزیه و تحلیل نمونه ‌های بازدم 210 بیمار متوجه شدند كه با این روش می‌ توان، برای اولین بار و ظرف چند دقیقه، سرطان خوش خیم مری را از سرطان بدخیم تشخیص داد.

دقت این آزمایش تنفسی 90 درصد است و نتیجه آن ظرف چند دقیقه معلوم می‌شود. این درحالی است كه نتیجه روش های دیگر ظرف 4 تا 6 ساعت مشخص می‌ شود. از این روش جدید می ‌توان برای تشخیص سرطان معده هم استفاده كرد.

روش‌ های فعلی تشخیص سرطان هزینه زیادی دارد و تنها سرطان را در مراحل پیشرفته تشخیص می‌ دهد؛ زمانی كه سلول ‌های سرطانی اندام ‌های دیگر را هم درگیر كرده‌ اند.

پروفسور جرج هنا از كالج سلطنتی لندن كه مدیریت این تحقیق را برعهده داشت، می‌ گوید: آزمایش تنفسی ما می‌ تواند این مشكل را حل كند؛ زیرا می‌ توان بیماری را در مراحل اولیه و زمانی كه علائم غیر اختصاصی دارد، تشخیص داد. با این روش می‌ توان تعداد آندوسكوپی ‌های تهاجمی را نیز در بیماران كاهش داد.

حدود 400 بیمار در سه بیمارستان انگلیس قرار است در آزمایش‌ های پیشرفته این تحقیق شركت كنند.

پژوهشگران امیدوارند با استفاده از نتایج این آزمایشهای بالینی، دستگاهی بسازند كه پزشكان بتوانند با كمك آن سرطان بدخیم را تشخیص دهند.

این مطالعه در نشریه Annals of Surgery منتشر شده است.

علمی (6)**2038**1584