سوخت فسیلی تا 20 سال آینده،مغلوب انرژی پاك می شود

تهران - ایرنا - بر اساس پیش بینی محققان موسسه پلی تكنیك در ورچستر آمریكا، تا بیست سال آینده، قسمت عمده انرژی مورد نیاز جهان، از انرژی های تجدید پذیر تامین می شود.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از نیچر، در این گزارش آمده است كه به غیر از مقاصد حمل و نقل، باید قسمت اعظم انرژی مورد نیاز بشر تا سال 2035، از انرژی های تجدید پذیر نظیر خورشید و باد تامین شود.

مدیر این پروژه گفته است، باوجودیكه راهكار های متفاوتی در ارتباط با تامین انرژی از منابع تجدید پذیر توسعه یافته است، پیش بینی می شود كه تا سال 2035 میلادی، هنوز به سوخت های مایع از قبیل بنزین در صنعت حمل و نقل هوایی و زمینی مورد نیاز باشد.

این گزارش نشان می دهد كه در برخی كشورها، انرژی های تجدید پذیر بخش قابل توجهی از بازار سوخت را به دست گرفته اند و باید چنین برنامه هایی در سراسر دنیا به كار گرفته شود. در ادامه این گزارش آمده است كه هنوز سیاست هایی در جهان وجود دارد كه برای جلوگیری از صدمه به اقتصاد بازار، تعادل خوبی را بین منابع تجدید پذیر و غیر تجدید پذیر برقرار می كند.

از سال 2005، انرژی های تجدید پذیر به عنوان یك جایگزین پاك و قابل اعتماد شناخته شدند و در طی این دهه، رشد سریع و دور از انتظاری داشتند.

محققان بر این باورند كه توسعه انرژی های تجدید پذیر تا سال 2035 به گونه ای رشد خواهد كرد كه گوی سبقت را از انرژی ها فسیلی می رباید و زمینه های اقتصادی و شغلی جدیدی را ایجاد می كند.

پیش بینی می شود كه در سال 2035 میلادی، 60 درصد از انرژی مورد نیاز آمریكا توسط انرژی های تجدید پذیر فراهم شود كه علاوه بر حفظ انرژی، اثرات مثبتی بر آب و هوا خواهد داشت.

متاسفانه در سال گذشته، بر اساس بررسی محققان موسسه اقیانوس شناسی Scripps سن دیه گو در آمریكا، میزان دی اكسید كربن اتمسفر به بیشترین مقدار خود در 800 هزار سال گذشته رسید. میانگین دی اكسید كربن زمین توسط 80 پایگاه در سراسر دنیا اندازه گیری می شود. آمار گزارش شده از این پایگاه ها نشان می دهد كه این میزان بین سال های 2012 تا 2013 ، 1.5 درصد افزایش یافته است.

افزایش غلظت گازهای گلخانه ای و دی اكسید كربن مهمترین عوامل گرم شدن كره زمین هستند.

اشتعال سوخت های فسیلی مهمترین منبع تولید گازهای گلخانه ای محسوب می شوند؛ بنابراین استفاده از انرژی پاك یكی از مهمترین عوامل جلوگیری از آلودگی هوا و افزایش دمای زمین است.

علمی (6) ** 9259**1599