مصرف روزانه آب تهران به اندازه حجم دریاچه چیتگر/ سدهای استان تهران در وضعیت سر به سر

تهران - ایرنا - مدیرعامل شركت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به اینكه میانگین مصرف روزانه آب تهران نزدیك به سه میلیون و 100هزار متر مكعب است، گفت: این میزان مصرف معادل حجم كل دریاچه چیتگر است.

به گزارش ایرنا، محمد پرورش در خصوص وضعیت سدهای استان تهران و شرایط مصرف ذخائر آبی، افزود: منابع تامین‌كننده آب تهران از سدهای امیركبیر (كرج)، طالقان، لار، لتیان، ماملو و سهم زیرزمینی نیز از طریق 400 حلقه چاه تامین می‌شود.

وی ادامه داد: به صورت میانگین ذخایر سدها در مقایسه بلندمدت نزدیك به 40 درصد و میزان آب ذخیره شده در پشت سدها تا پایان بهار نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بیش از 1.3 میلیارد مترمكعب كاهش یافته است.

مدیرعامل شركت آب و فاضلاب استان تهران، اظهار داشت: در آستانه تابستان، تنها 54 درصد حجم سدهای كشور از آب پُر شده است.

پرورش درباره مشكلات آبی نیز گفت: استان تهران همواره با مشكل كمبود منابع آبی روبرو بوده و این معضل مربوط به سال‌های اخیر نیست؛ هرچند در فصل تابستان با توجه به اوج مصرف آب، مشكلات دوچندان می‌شود.

وی با اشاره به پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی مبنی بر افزایش چشمگیر دمای هوای تهران در روزهای آینده، افزود: در این حالت حجم مصرف آب تهران بسیار بالا می‌رود و این مسئله علاوه بر كمبود منابع آبی، فشار زیادی را به تاسیسات و شبكه توزیع آب تهران وارد می‌كند.

مدیرعامل آبفای استان تهران تصریح كرد: نگرانی اصلی ما به بازه زمانی آغاز پاییز تا نخستین بارش‌های پرحجم بازمی‌گردد؛ چرا كه در آن مقطع، ما تابستان گرم را سپری كرده‌ایم و طی آن عمده ذخایر آبی كاهش جدی داشته‌اند و ذخیره قابل توجهی برای آن دوره باقی نمانده است.

پرورش خاطرنشان كرد: با تشكیل كمیته‌های ویژه تامین، توزیع و مصرف در آبفای استان تهران و برنامه‌ریزی در نظرگرفتن تمهیدات ویژه به یاری خدا و كمك مردم در زمینه رعایت الگوی مصرف بهینه آب از این شرایط سخت عبور خواهیم كرد.

وی در خصوص كیفیت آب استان تهران نیز گفت: تهران دارای شش تصفیه‌خانه است و كیفیت آب تهران از استاندارد ملی ایران (1053) تبعیت می‌كند.

مدیرعامل شركت آبفای استان تهران افزود: برای پایش لحظه‌ای سلامت و بهداشت آب تهران نیز علاوه به آزمایشگاه مرجع سلامت كه گواهی‌نامه بین‌المللی دارد و 46 آزمایشگاه دیگر در سطح 12 شركت زیرمجموعه آبفای استان تهران كار نظارت بر سلامت آب تهران را برعهده دارند و توزیع آب در گستره شهر نیز از طریق شبكه توزیعی به طول 9000 كیلومتر در اختلاف ارتفاع 800 متر انجام می‌شود كه در نوع خود بی‌نظیر است.

اقتصام(1)1053**1558