عصاره گیری از 500 گونه گیاه دارویی بومی/ لزوم ایجاد بانك عصاره میكروارگانیسم ها

تهران-ایرنا-موسس بانك عصاره و اسانس گیاهان دارویی پژوهشكده گیاهان و مواد اولیه دارویی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به تلاش این پژوهشكده برای عصاره گیری از 2 هزار گیاه دارویی بومی طی سه سال آینده،گفت:تاكنون عصاره 500 گونه گیاه دارویی بومی وارد بانك عصاره و اسانس این پژوهشكده شده است.

دكتر صمد نژاد ابراهیمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا به راه اندازی بانك عصاره و اسانس این پژوهشكده در سال گذشته اشاره كرد و گفت:در مرحله بعدی تلاش می كنیم تا در بازه زمانی پنج تا 10 ساله، عصاره اغلب گیاهان كشور را وارد این بانك كنیم.

وی با اشاره به اینكه 8 هزار گونه گیاهی در ایران تاكنون شناسایی شده است، مهمترین دلیل كندی كار را كمبود اعتبار اعلام كرد.

نژاد ابراهیمی تصریح كرد:در صورت تامین اعتبار مناسب در یك بازه زمانی مشخص، عصاره اغلب گیاهان كشور به خصوص گونه های دارویی جمع آوری خواهد شد.

عضو هیات علمی پژوهشكده گیاهان و مواد اولیه دارویی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینكه بانك عصاره و انسانس گیاهان دارویی فرصتی مناسب برای مقابله با بیماری های جدید و موجود است، گفت: فواید و مزایای این بانك مغفول مانده و به همین دلیل، مسوولان اهتمام جدی به این موضوع ندارند.

وی گفت:اغلب شركت های دارویی بزرگ و مراكز تحقیقاتی دنیا چنین بانكی را برای خود ایجاد كرده اند تا در شرایط لازم از عصاره و اسانس برای كشف دارو استفاده كنند.** لزوم ایجاد بانك عصاره از میكروارگانیسم ها

وی بر لزوم ایجاد بانك عصاره از میكروارگانیسم ها مانند باكتری ها و قارچ ها تاكید كرد و گفت: بسیاری از داروها از میكروارگانیسم ها بدست می آید و باید توجه بیشتری به این موضوع شود.

نژاد ابراهیمی اظهار كرد: هرچند جمع آوری عصاره از میكروارگانیسم ها زمان بر است اما امیدواریم با حمایت و پشتیبانی مسوولان بتوانیم این اقدام مهم را به سرانجام مطلوب برسانیم .** حضور موثرتر خیرین در توسعه فعالیت های علمی و پژوهشی

وی از خیرین و نیكوكاران تقاضا كرد حضوری موثرتری در توسعه فعالیت های علمی و پژوهشی مانند بانك عصاره گیاهان دارویی داشته باشند تا از این طریق ضمن حفظ و نگهداری مناسب ذخایر كشور، امكان ارایه خدمات مطلوب تر به مردم را داشته باشیم.

نژاد ابراهیمی با اشاره به اینكه برخی از فعالیت های این مجموعه اعم از جمع آوری و خشك كردن گیاهان دارویی با هزینه های شخصی انجام می شود، گفت: شدت علاقه به انجام این كار و انگیزه بالا سبب شده تا از صرف هزینه های شخصی برای این كار دریغ نشود اما كمبود اعتبار سبب كندی فعالیت های این مجموعه شده است.

حدود هشت هزار گونه گیاهی در ایران وجود دارد كه از این تعداد 1400 تا 1800 گونه آن دارای خواص دارویی است.ایران با توجه به تنوع اقلیمی مكانی مناسب برای پرورش و كاشت گیاهان دارویی است.

علیرغم تنوع و قابلیت های كشور، گیاهان دارویی به صورت خام به فروش می رسد كه باید اقدامات جدی برای فرآوری گیاهان دارویی در كشور فراهم شود.

بر اساس یك برآورد 750 هزار گونه گیاهی در دنیا وجود دارد كه از این تعداد حدود 75 هزار گونه دارای خواص دارویی هستند و در حال حاضر 20 هزار گونه آن مورد استفاده پزشكی قرار می گیرند.

علمی (4) ** 1201 **1440