روزه عاملی برای تزكیه نفس /اسلام تنها دینی است كه به صورت خاص به روزه داری توجه كرده است

لندن - ایرنا - برخی از شخصیت های مسلمان و مسیحی شامگاه سه شنبه در نشستی در لندن ضمن تاكید بر نقش روزه در تزكیه نفس، تجلی اندیشه و همچنین تاثیرات اجتماعی آن عنوان كردند اسلام تنها دینی است كه به صورت خاص به روزه داری توجه كرده است.

به گزارش ایرنا، ‘دیوید تاك’ یك كشیش كلیسای انگلیس در ابتدای این نشست كه از سوی موسسه 'ابرار' برگزار شد، با بیان اینكه اشتراكات زیادی میان روزه داری در اسلام و سایر ادیان وجود دارد، افزود: در تمام ادیان به روزه داری به عنوان عاملی برای تزكیه نفس، صیقل دادن روح، تجلی فكر و اندیشه و از همه نزدیك تر شدن آحاد جامعه به هم، توجه شده است.

وی ادامه داد: اما آنچنان كه من متوجه شده ام روزه داری در ماه رمضان، دریچه ای به سوی معرفت و تجلی اندیشه است.

این كشیش مسیحی تصریح كرد: البته در آیین مسیحیت، روزه داری به اندازه اسلام در كانون توجه قرار نگرفته و ما در این خصوص باید از اسلام بیاموزیم.

‘دیوید تاك’ همچنین با تاكید بر ممارست های جسمانی برای صیقل دادن روح انسان، به اشكال مختلف روزه داری در فرهنگ ها و ادیان مختلف پرداخت.

این كشیش مسیحی در ادامه به تاریخچه روزه داری در دین مسیحیت پرداخت و گفت بر اساس آموزه های مسیحیت، برخی از حواریون برای آمرزش مردم و خروج از شرایط سخت سیاسی، روزه می گرفتند.

وی افزود: بر اساس كتاب عهد جدید مسیحیان نیز حضرت عیسی (ع) چهل روز به دور از منزل اش و برای آماده سازی خود در راستای وظایفی كه به ایشان محول شده بود روزه گرفت.

دكتر شجاع شفیع، رییس شورای اسلامی بریتانیا و از دیگر سخنران این جلسه به تاثیرات مثبت روزه بر سلامت جسم و روح انسان اشاره كرد و گفت كه روزه داری باعث تجلی حسن خلق و نزدیك تر شدن مسلمانان با یكدیگر می شود.

وی همچنین به برخی از اقدامات شورای اسلامی بریتانیا در این ارتباط اشاره كرد وگفت: این نهاد مذهبی تلاش كرده است تا با معرفی فرهنگ روزه داری در جامعه انگلیس، نه تنها به معرفی اسلام بپردازد بلكه آنچه از تاثیرات روزه داری در ابعاد اجتماعی حاصل می شود را در جامعه جاری سازد.

دكتر شفیع همچنین با اشاره به صحبت های 'دیوید تاك'، خاطر نشان ساخت كه اسلام تنها دینی است كه به صورت خاص به مساله روزه داری توجه و روزهای مشخصی را برای روزه داری تعیین كرده است و در ازای آن خداوند درهای رحمتش را به سوی بندگانش باز نموده است .

وی گفت: مسلمانان در این ایام نه تنها دست از كار می كشند بلكه بیش از پیش رغبت پیدا می كنند تا دور هم جمع شده و از كنار هم بودن به گونه ای هدفمند بهره مند می شوند.

حجت الاسلام سید علی عباس رضوی نیز در اظهاراتی در این نشست، به تاثیرات روزه داری در دوری جستن از شیطان در دو بعد انسانی و اجتماعی اشاره كرد.

به گفته این روحانی شیعی، بحران هایی كه امروز جامعه بشری دچار آن شده، ناشی از تجلی شیطان در گونه های مختلف است كه صلح و آرامش را از جامعه بشریت ربوده است.

حجت الاسلام سید علی عباس رضوی با بیان اینكه شیطان بر دو پایه حسد و كبر فعالیت می كند، افزود: اما روزه داری كه در آن مناجات شبانه مصداقی بر تمركز (مدیتیشن) و تامل بر ذات اقدس خداونداست، انسان را نسبت به همنوعانش خاضع می كند و زنجیر های شیطانی را از هم می گسلد.

وی بازگشت به اصالت های دینی را رمز ایجاد صلح و امنیت در جوامع بشری برشمرد و افزود: پیام تمام ادیان این است كه اگر خواهان صلح هستی اول باید از خودت شروع كنی.

حجت الاسلام سید علی عباس رضوی متذكر شد كه روزه ابزاری برای تحول درونی به منظور تحولی اجتماعی است.

اروپام**4**ن**1552