ویكی لیكس: عربستان مانع از رسیدن كمكها به نوار غزه شد

تهران - ایرنا - یك سند محرمانه انتشار یافته توسط سایت ویكی لیكس فاش كرد كه عربستان در راستای همكاری با رژیم صهیونیستی در تجاوز این رژیم به نوار غزه، مانع از رسیدن كمكهای انسانی و نظامی به فلسطینیان ساكن این منطقه شد.

به گزارش پایگاه اینترنتی یمنی پرس، رژیم عربستان در همین راستا اجازه عبور هواپیماهای ایران از حریم هوایی خود به منظور رساندن كمك های انسانی به فلسطینیان را نداده است.

رژیم صهیونیستی در تابستان گذشته طی 50 روز ، حملات وحشیانه ای علیه نوار غزه انجام داد كه در جریان این حملات بیش از دو هزار و 200 غیرنظامی فلسطینی كشته و هزاران نفر دیگر از ساكنان این منطقه مجروح و یا آواره شدند.

ویكی لیكس از میان بیش از نیم میلیون سند وزارت خارجه عربستان كه شامل تماسهای انجام گرفته با سفارتخانه های این كشور در سراسر جهان می شود، چند سند محرمانه را نیز منتشر كرده است.

بر اساس اعلام سایت ویكی لیكس، این اسناد تعداد بسیاری از نامه های مبادله شده توسط پست الكترونیك میان وزارت خارجه و نمایندگی های خارجی عربستان را در برگرفته است.

بر اساس متن یك سند كه عنوان بسیار محرمانه بر روی آن درج شده، یك كمیته بلندپایه با مشاركت نمایندگان وزارتخانه های دفاع، كشور و خارجه و نیروی هوایی و سازمان اطلاعات عربستان برای بررسی موضوع پیشگیری از استفاده ایران از حریم هوایی این كشور به منظور انتقال محموله های كمكی به غزه از طریق سودان تشكیل شد.

این موضوع بطور مفصل توسط این كمیته مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بر همین اساس ریاض تصمیم گرفت تا به بهانه پیروی از قطعنامه سازمان ملل مبنی بر پیشگیری از رسیدن هر گونه كمكها به غزه، با رژیم صهیونیستی همكاری كرده و اجازه عبور هواپیماهای ایرانی حامل كمك های انسانی برای فلسطینیان، از حریم هوایی عربستان را ندهد .

جولیان آسانژ بنیانگذار ویكی لیكس اندكی پس از افشای اسناد یاد شده، گفت: تلگراف های عربستان پرده از چهره یك رژیم دیكتاتور برمی دارد كه نه تنها ظرف سال جاری 100 نفر را گردن زده، بلكه به یك عامل تهدیدآمیز علیه خود و همسایگانش تبدیل شده است.

خاورم ** 1487 **1651