نرم افزاری برای به دام انداختن مقامات فاسد در چین

پكن - ایرنا - دولت چین اعلام كرد كه برای مبارزه جدی تر با مقامات و مسوولان فاسد در كشور، به شیوه جدیدی روی آورده كه مردم نقش مهمی در اجرای آن دارند.

به گزارش ایرنا، مردم چین كه فساد به گفته دولت در آن كشور ریشه دوانده، می توانند از این پس با نصب یك نرم افزار كه دولت طراح آن است، بر روی تلفن های هوشمند خود موارد فساد به نهادهای ذیربط دولتی را در كوتاهترین زمان ممكن گزارش كنند.

«نرم افزار ضدفساد» كه از اوایل هفته جاری در اختیار عموم مردم قرار گرفته به راحتی بر روی تلفن های همراه شهروندانی چینی قابل نصب است و طراحی آن به گونه ای است كه هر كاربری به راحتی می تواند از آن استفاده كند.

روزنامه چاینا دیلی اعلام كرد كه در مدت زمان كوتاه نصب این نرم افزار بر روی گوشی ها، گزارش های مردم به نهادهای مربوطه قابل توجه بوده است.

بر اساس این گزارش، احتمال می رود روزانه بین 700 تا یك هزار گزارش فساد از طریق این نرم افزار تلفن های هوشمند ارسال شود.

این در شرایطی است كه پیشتر مردم فقط با داشتن برخی شماره تلفن های دولتی می توانستند با ارسال پیام و تلفن زدن گزارش های خود را ارایه كنند.

آنها از طریق نرم افزار جدید قابلیت انتقال پیام با سرعت بالا و حتی ارسال تصویر را در اختیار دارند.

تا پیش از طرح این نرم افزار، مردم روزانه بین 200 تا 300 گزارش فساد ارایه می كردند.

دیده بان مبارزه با فساد چین این اقدام را سهولت در دریافت و ارسال گزارش های عمومی از فساد مقامات در كشور دانسته است.

مبارزه با فساد از سوی مقامات قضایی چین در نهادها و سازمانهای بزرگ اقتصادی بر اساس دستور دو سال پیش «شی جین پینگ» رئیس جمهور این كشور صورت می گیرد.

چین سال گذشته میلادی (2014)، 250 نفر از مقام های ارشد شهرها، استان ها و وزارتخانه ها را به دلیل فساد مالی تحت پیگرد قرار داد كه در این بین بیش از 20 افسر بلندپایه ارتش، مدیران نفتی، مقامات عالیرتبه از جمله یك مقام عالی امنیتی به اتهام سوء رفتار از كار بركنار شدند.

مقامات قضایی چین اما اعلام كرده اند كه در سال جدید میلادی (2015) روند نظارتی خود را افزایش داده و تعداد افراد بیشتری را زیر نظر گرفته اند كه در اختیار گذاردن «نرم افزار ضدفساد» به دست مردم می تواند در راستای اجرای همین طرح باشد.

آساق*1597

سرخط اخبار جهان