سلطانی فر: دستاوردهای ارزنده شهریار عدل جاودانه خواهد ماند

تهران - ایرنا - معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با صدور پیامی درگذشت پروفسور شهریار عدل باستان شناس پیشكسوت ایرانی را تسلیت گفت.

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا، در پیام تسلیت مسعود سلطانی فر آمده است: خبر در گذشت پروفسور شهریار عدل باستان شناس دلسوز، وطن دوست و پیشكسوت كشورمان قلب دوستداران آن فقید فرهیخته را به درد آورد و جامعه باستان شناسی كشور را در ماتمی عمیق فرو برد.

این پیام می افزاید: او (شهریار عدل) كه بی هیچ توقعی عمر گران بهای خویش را در راه اعتلا و سربلندی ایران مصروف كرد، هم او كه با پیگیری و تلاشی خستگی ناپذیر در راه معرفی میراث فرهنگی این مرز و بوم ثبت جهانی آثار تاریخی ایران را رقم زد، او كه یونسكو به پاس كوشش های بی بدیلش در عرصه میراث فرهنگی نشان فرهنگ جهانی 5 قاره را تقدیمش نمود، او از میان ما رفت، اما دستاوردهای ارزنده اش بسان نام و یادش، جاودانه خواهد ماند.

بر اساس گزارش سازمان میراث فرهنگی، معاون رییس جمهوری ادامه داده است: درگذشت آن باستان شناس بزرگ و افتخار ماندگار كشورمان را به تمامی دوستدارانش و به ویژه خانواده محترم ایشان تسلیت می گویم و برای روح آن مرحوم علو درجات و رحمت واسعه الهی مسئلت می نمایم.

پروفسور شهریار عدل صبح یكشنبه 31 خرداد به دلیل ایست قلبی در شهر پاریس درگذشت.

شهریار عدل در سال 1322 در تهران به دنیا آمد و در سال 1338 برای ادامه تحصیل به پاریس رفت. او تحصیلات دانشگاهی خود را در مدرسه عالی علوم تاریخی در سوربن و همچنین در رشته تاریخ عمومی هنر، باستان ‌شناسی مشرق ‌زمین و تاریخ هنرهای دوره اسلامی در مدرسه موزه لوور به پایان رساند.

عدل در سال 1976 به عضویت مركز ملی پژوهش‌های علمی فرانسه (CNRS) بزرگترین سازمان علمی - پژوهشی فرانسه درآمد. وی همچنین ریاست كمیته بین‌المللی تدوین تاریخ آسیای میانه در یونسكو را برعهده داشت.

وی نقش عمده‌ ای در ثبت جهانی تخت جمشید، چغازنبیل و میدان نقش جهان اصفهان در فهرست میراث جهانی یونسكو داشت و در تاریخ 13 مهر 1388 مدیر كل یونسكو مدال فرهنگ جهانی یونسكو موسوم به پنج قاره را به وی اهدا كرد.

فراهنگ**7537**1569