سخنگوی دولت ژاپن: مشکل سلامتی یکی از دلایل کناره گیری آبه است ...........................................................
توکیو، خبرگزاری جمهوری اسلامی 21/06/86 خارجی.ژاپن.آبه.سیاسی.
"کائورو یوسانو" دبیر و سخنگوی ارشد دولت ژاپن روزچهارشنبه گفت: مشکلات مربوط به سلامتی شینزو آبه، احتمالا یکی از دلایل استعفای وی از سمت نخست وزیری این کشور بوده است.
به گزارش تلویزیون سراسری ژاپن (ان.اچ.کی )، یوسانو، افزود: آبه در جریان نشست خبری امروز خود با خبرنگاران مساله بیماری خود را مطرح نکرد، اما اطرافیان وی نگران سلامتی وی بودند.
به گزارش ایرنا به نقل از "ان.اچ.کی"، وی اضافه کرد: آبه در برابر این سوال قرار داشت که آیا سلامتی وی در حدی هست که بتواند فشارهای ناشی از سمت نخست وزیری این کشور را تحمل کند، یا خیر؟ یوسانو، گفت: هرچند آبه تمایلی به ابراز سخنی درباره سلامتی خود نداشت اما وی در جریان سفر به کشورهای منطقه جنوب شرق آسیای در ماه گذشته میلادی ظاهرا با مشکل سلامتی روبرو شده بود.
وی افزود: به دلیل آن که بیماری آبه یک موضوع شخصی است وی نمی تواند بیش از این در این زمینه سخنی به میان آورد.
سخنگوی دولت ژاپن اضافه کرد: وی تمایل داشته است که همه از وضعیت نخست وزیر این کشور و سعی بسیار وی برای کنار آمدن با سمت نخست وزیری و بیماری اش، اطلاع داشته باشند.
"نوبوتاکا ماچیمورا" وزیر امور خارجه ژاپن با اشاره به استعفای آبه، گفت: وی از این که شنیده است شینزو آبه نخست وزیر این کشور از سمت خود استعفا داده، شوکه شده است.
به گزارش ایرنا به نقل از "ان.اچ.کی"، ماچیمورا افزود: آبه در گفت و گوی تلفنی با وی، قصد خود برای استعفا از سمتش را اعلام کرده و در زمینه انجام آن نیز مصصم بود.
"تارو آسو" دبیرکل حزب حاکم لیبرال دموکراتیک ژاپن نیز در این زمینه گفت: آبه درباره انتخاب گزینه استعفا با وی سخن گفته بود.
آسو در گفت وگو با خبرنگاران افزود: مساله سلامتی آبه یکی از دلایل بزرک وی در اقدام به استعفا از سمت خود بوده است.
وی اضافه کرد: زمانی که آبه در روز دوشنبه هفته جاری نیت خود برای استعفا از سمت نخست وزیری را مطرح کرد وی به آبه گفته است که هم اینک زمان مناسبی برای این اقدام نیست.
"کازئو کیتاگاوا" دبیرکل حزب کومینوین، حزب ائتلافی حزب حاکم لیبرال دموکراتیک ژاپن نیز در خصوص استعفای آبه، گفت: درک این مساله که آبه در چنین زمانی استعفا دهد برای وی سخت است.
کیتاگاوا، افزود: حزب لیبرال دموکراتیک باید رهبر جدید خود را انتخاب و در فورا کابینه جدید را برپا کند تا به وظایف خود و جلوگیری از ایجاد خلا سیاسی در کشور اقدام کند.
"فوجیو میتاری" رییس فدراسیون تجاری ژاپن (کیدانرن ) در بیانیه ای اعلام کرد که وی از استعفای ناگهانی شینزو آبه نخست وزیر این کشور شوکه شده است.
میتاری در این بیانیه خاطرنشان کرد که ژاپن در مقابل کوهی از مشکلات سیاسی قرار گرفته است و نمی تواند خلا سیاسی را بپذیرد.
وی دولت و حزب حاکم لیبرال دموکراتیک ژاپن را برای اتحاد در راستای انتخاب دولت جدید در اسرع وقت، فراخواند.
"شینزو آبه" نخست وزیر جوان و رهبر حزب حاکم لیبرال دموکراتیک ژاپن که حتی یکسال از روی کار آمدن وی نمی گذرد، روز چهارشنبه و در پی شکست حزب حاکم در انتخابات مجلس مشاوران این کشور در ماه ژوئیه گذشته، تحت فشارهای سیاسی مجبور به استعفا از سمت خود شد.
آساق/3/280/1387/شبک/ شماره 252 ساعت 21:31 تمام

سرخط اخبار جهان