روزه داران اهدای خون را به شب‌های قدر موكول نكنند

تهران - ایرنا -مدیركل روابط عمومی سازمان انتقال خون گفت:روزه داران وهموطنان اهدای خون را به شب‌های قدر موكول نكنند، نیاز به خون و فرآورده های خونی مختص زمان خاصی نیست، این نیاز همیشگی است.

بشیر حاجی بیگی روز یكشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود:در ماه مبارك رمضان بیماران نیازمند به خون را از یاد نبریم ،همه ساله با فرا رسیدن ماه مبارك رمضان میزان مراجعه مردم برای اهدای خون به مراكز انتقال خون در سراسر كشور كم می‌شود.

وی خاطر نشان كرد:امسال به واسطه طولانی بودن روز و كاهش فاصله بین افطار تا سحر، میزان مراجعه مردم به مراكز انتقال خون كم شده است و به‌همین دلیل برای رفاه حال مردم روزه‌دار ،مراكز انتقال خون بعد از افطار تا پایان مراسم مناسبتی باز است.

حاجی بیگی گفت : در حال حاضر نزدیك به 930 بیمارستان و مركز درمانی، خون و فرآورده های مصرفی خود را در كشور از مراكز انتقال خون تهیه می كنند.

وی اضافه كرد: در كلان شهر تهران، اداره كل انتقال خون استان تهران جوابگوی نیاز نزدیك به 170 بیمارستان و مركز درمانی است.

وی ادامه داد: روزانه نزدیك به 3 هزار واحد خون و فرآورده های آن را از اداره كل انتقال خون استان تهران در خواست می شود.

مدیركل روابط عمومی سازمان انتقال خون گفت :استان تهران دارای بیشترین اهدا كننده خون و بزرگترین مصرف كننده خون و فرآورده های آن در كشور است.

وی خاطر نشان كرد: در تهران بیمارستان‌های امام خمینی(ره)، شریعتی، لواسانی، قلب رجایی، حضرت رسول اكرم (ص) و میلاد از پر مصرف‌ترین بیمارستان‌های كشور از نظر مصرف خون و فرآورده هستند .

وی اعلام كرد: مصرف خون در استان‌های سیستان وبلوچستان، فارس، گیلان، مازندران، بوشهر، هرمزگان و خوزستان به دلیل حضور بیماران تالاسمی در این استان ها بسیار بیشتر از سایر استان‌هاست.

حاجی بیگی با بیان اینكه اهدای خون موجب نشاط معنوی و جسمانی در افراد روزه دار می‌شود گفت:روزه‌داری مانعی برای اهدای خون نیست و اهدای خون موجب نشاط معنوی و جسمانی در افراد روزه‌دار می‌شود.

وی افزود: حجم خون از دست رفته بانوشیدن مایعاتی چون آب میوه و خوردن میوه های آبدار در مدت 3-2 ساعت پس از اهدای خون جبران می شود و سلول های خونی نیز با تحریك مغز استخوان در 3-2 هفته پس از اهدای خون با سلول های جدید جایگزین می‌شود.

مدیركل روابط عمومی سازمان انتقال خون گفت :یك واحد خون جان سه نفر را نجات می‌دهد

از یك واحد خون اهدایی مردم (خون كامل) حداقل 3 فرآورده به‌دست می‌آید.

وی خاطر نشان كرد: ازپلاكت برای درمان بیماران سرطانی و افرادی كه دارای بیماری های خونریزی دهنده ارثی هستند استفاده می‌شود.

وی اضافه كرد: از پلاسما نیز برای نجات جان بیماران با مشكل پیشرفته كبدی و سوختگی ها استفاده می‌شود.

وی ادامه داد:از پكسل یا گلبول قرمز فشرده شده كه در جراحی های بزرگ قلب باز، بیماران دیالیزی، تالاسمی، جراحی های ارتوپدی، سوانح و تصادفات، بیماران با كم خونی مزمن و جراحی های زنان و زایمان استفاده می‌شود.

حاجی بیگی اظهار داشت :همچنین از خون كامل در تعویض خون نوزادان كه دچار زردی هستند و نیاز به تعویض خون دارند، استفاده می‌شود.**پیش از اهدای خون شرایط اهدا را بدانیم

مدیركل روابط عمومی سازمان انتقال خون گفت :در هنگام مراجعه برای اهدای خون، مشاوره قبل از اهدا و ارزیابی وضعیت سلامت اهداكنندگان توسط پزشكی مستقر در انتقال خون صورت می پذیرد.

وی خاطر نشان كرد: فشار خون، نبض، وزن اهداكننده، میزان هموگلوبین خون در معاینات پزشكی مد نظر قرار می گیرند.

وی تاكید كرد: مصاحبه و مشاوره و معاینه اهداكنندگان خون در جهت دستیابی به اهداكنندگان سالم خون است، حداقل فاصله بین دو اهدای خون كامل 8 هفته یا 56 روز است واهدا كنندگان خون لازم است در 6-4 ساعت قبل از اهدای خون نوشیدنی و مایعات به اندازه كافی مصرف كرده باشند.**تعداد دفعات اهدای خون در طول یكسال نباید از 4 بار تجاوز كند

حاجی بیگی گفت: اهداكنندگان قبل از اهدای خون باید دارای آدمگی روحی روانی و جسمانی لازم باشندو فشار خون ستیولیك باید زیر 180 و دیاستولیك باید زیر 90 باشد و

حداقل هموگلوبین برای افراد اهداكننده خون 5/12 گرم دردسی لیتر است.

وی ادامه داد :افرادیكه بعد از سن 10 سالگی دچار هپاتیت، زردی، یرقان شده اند و كسانیكه در گذشته هورمون رشد انسانی دریافت كرده اند و افرادی كه ماركرهای ویروسی هپاتیت C,Bدر آنها مثبت بوده است از اهدای خون معاف دایم هستند.

وی خاطر نشان كرد: همچنین افرادیكه دچار سرماخوردگی هستند تا یك هفته بعد از بهبودی و رفع علائم و كسانی كه خالكوبی، حجامت، طب سوزنی، سوراخ كردن گوش داشته اند تا یكسال از اهدای خون معاف هستند.

حاجی بیگی گفت :افرادی دارای كم خونی ناشی از فقر آهن تا درمان كامل و بدست آوردن شرایط لازم برای اهدای خون معاف موقت از اهدای خون هستند، دوره كامل درمان فقر آهن حدود 6-4 ماه است.

وی با اشاره به اینكه افرادی كه عمل جراحی بای پس كرونر انجام داده اند از اهدای خون معاف دایم هستند ،اظهارداشت : با مصرف آنتی بیوتیك های تزریقی تا 4 هفته پس از قطع دارو و رفع علایم عفونت و آنتی بیوتیك های خوراكی 2 روز پس از قطع دارو و رفع كامل علایم می توانند خون اهدا كنند.

مدیركل روابط عمومی سازمان انتقال خون بیان كرد:بیماران دیابتی كه انسولین تزریق می كنند از اهدای خون معاف هستند و مصرف پیروكسیكام و آسپرین اگر صرفا برای تهیه پلاكت از خون كامل اهدایی باشد در صورت مصرف دارو در 3 روز گذشته ممنوع است.

وی خاطر نشان كرد: خلبانان وخدمه پروازی هواپیما های مسافرتی، رانندگان جرثقیل و كلیه وسایط نقلیه سنگین و كسانی كه در آتش نشانی كار می كنند،، ورزشكارانی كه ورزش سنگین و حرفه ای انجام می دهند و افرادی كه در ساختمان های مرتفع و روی داربست كار می كنند، كوه نوردان، رانندگان قطار و مترو باید حداقل 24-12 ساعت بین اهدای خون و برگشت به كار فاصله باشد.

اجتمام(4)**2181 ** 1418