نيروهاي دولتي افغان كنترل  «يمگان» در بدخشان را به دست گرفتند

كابل- ايرنا- وزارت كشور افغانستان اعلام كرد شهرستان و مقر فرمانداري «يمگان» در استان بدخشان كه هفته گذشته به دست شبه نظاميان طالبان سقوط كرده بود دوباره به تصرف نيروهاي دولتي در آمد.

وزارت كشور افغانستان روز يكشنبه با انتشار بيانيه اي اعلام كرد كه شهرستان يمگان امروز در عمليات نيروهاي افغان از دست طالبان خارج شد و بارديگر دولت كنترل آن را برعهده گرفت.

در نبرد براي بازپس گيري اين شهرستان 120 عضو طالبان كشته شدند.

براساس اين بيانيه، در بين كشته ها اجساد چند فرمانده ارشد اين گروه و نيز چند طالبان خارجي ديده مي شود.

وزارت كشور افغانستان در اين بيانيه اعلام كرد كه ملا حافظ، مولوي صابر، ملا شكرالله، فرمانده رستم و ملاهاشم كولابي از فرماندهان ارشد طالبان هستند كه در عمليات نيروهاي افغان كشته شدند.

شهرستان يمگان بدخشان هفته گذشته در يك نبرد شديد به دست شبه نظاميان طالبان افتاد و دولت افغانستان 5 روز پيش عمليات باز پس گيري در اين شهرستان را آغاز كرد كه امروز نيروهاي دولتي با عقب راندن طالبان موفق شدند كنترل كامل ان را به دست گيرند.

گروه طالبان چند هفته است در آنچه كه آن را عمليات بهاري عليه دولت افغانستان خوانده حملات خود به نقاط مختلف در اين كشور را افزايش داده و چند شهر و روستا ها را تصرف كرده است. نيروهاي دولتي افغانستان در عملياتي گسترده با وارد كردن تلفات بسيار بر اين گروه موفق به عقب راندن آن از بسياري از مناطق اشغالي شده و عمليات براي بازپس گيري ديگر نقاط و سركوب شبه نظاميان طالبان هم چنان ادامه دارد.

آساق*291*1446

سرخط اخبار جهان