توسعه پايدار گردشگري با شناخت مقاصد و مسيرهاي جديد گردشگري محقق مي شود

قزوين - ايرنا- مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان قزوين گفت: توسعه پايدار گردشگري با شناخت مقاصد و مسيرهاي جديد گردشگري محقق مي شود.

به گزارش روز يكشنبه ايرنا به نقل از روابط عمومي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان قزوين، محمدعلي حضرتي ها در دومين كارگروه گردشگري استان كه با حضور جمعي از مسوولان، با محوريت بررسي مسائل و مشكلات سرمايه گذاري استان در دفتر امور عمراني استانداري قزوين برگزار شد ضمن ارايه گزارشي از موانع موجود در حوزه سرمايه گذاري تاسيسات گردشگري، مهمترين مشكلات حوزه گردشگري را ضعف زير ساخت ها دانست.

وي اظهاركرد: مشكلات عمده استان در زمينه جذب گردشگر كمبود فضاهاي اقامتي و پذيرايي مطلوب در سطح استان است كه متاسفانه ضريب اشغال تخت در فضاهاي موجود سه برابر ميانگين كشوري است.

حضرتي ها ادامه داد: به همين جهت گسترش فضاهاي اقامتي و پذيرايي، تبليغ و معرفي شايسته استان و ورود به حوزه بازاريابي در داخل و خارج از كشور از طريق شناخت مسيرها و مقاصد جديد گردشگري ازجمله راهبردهاي موثر در توسعه صنعت گردشگري و جذب بيشتر توريست به استان خواهد بود .

وي با اشاره به افزايش آمار مسافران و گردشگران ورودي به استان در ايام نوروز 94 اظهاركرد: خوشبختانه براساس آمار گزارش شده از سوي مركز آمار كشور از آغاز سال 94 قزوين به عنوان يكي از 10 مقصد گردشگري كشور معرفي شده كه مي بايست با همت مجموعه مديريت استان و مشاركت همه دستگاهها، جايگاه قزوين را از رتبه دهم به رتبه هاي سوم و چهارم در سطح كشور ارتقا داده و موقعيت گردشگري استان را به عنوان يك مقصد قابل توجه تثبيت نماييم.

اين مسوول برگزاري جشنواره هاي محصولات كشاورزي در ايام مختلف سال را از عوامل مهم تثبيت موقعيت استان در مقاصد و بازارهاي گردشگري جديد خواند و تصريح كرد: در خصوص برنامه هاي پيش بيني شده سال جاري علاوه بر برگزاري جشن هاي روزانه همچون جشن گيلاس و فندق چيني، مي توان به برگزاري جشن انگور و پسته در 20 روز اول شهريور ماه در شهرهاي مختلف و حتي مناطق روستايي استان اشاره نمود كه اميدواريم با اجراي اين جشنواره ها بتوانيم گام موثري در توسعه و رونق گردشگري استان برداريم.

مديركل ميراث فرهنگي قزوين، صنايع دستي و گردشگري استان قزوين ساماندهي درياچه اوان را ضروري دانست و عنوان كرد: شايد بتوان گفت مهمترين مشكل منطقه گردشگري درياچه اوان به عنوان منطقه نمونه گردشگري موضوع سرمايه گذاري در اين منطقه است.

حضرتي ها افزود: بهره برداري از اين منطقه به شركت هاي مختلفي واگذار شد كه هيچ يك از آنها تاكنون توان سرمايه گذاري مناسب و ارايه خدمات مورد نياز گردشگران را نداشتند و شركتي كه هم اكنون به عنوان بهره بردار در منطقه اوان آغاز به كار نموده علاوه بر داشتن فاكتورهاي بومي بودن، تحصيلات و جواني از موقعيت مالي به نسبت مناسبي نيز جهت سرمايه گذاري در منطقه برخوردار است كه مي توانند با كمك تسهيلات و همراهي مسوولين ذيربط روند ساماندهي منطقه را سرعت بخشند.

وي با اشاره بر ضرورت مشاركت جامعه ميزبان جهت توسعه پايدار گردشگري در مناطق روستايي استان افزود: تاكيد ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري جهت رونق گردشگري در منطقه درياچه اوان و همه مناطق روستايي به ويژه الموت بر مشاركت جامعه ميزبان براي سرمايه گذاري در اين مناطق و جلوگيري از ورود سرمايه گذار غير بومي است تا اهالي روستا بتوانند با مديريت وسرمايه گذاري خود براي جذب گردشگر در منطقه تلاش نموده و هيچ گونه تعارضي از لحاظ فرهنگي و اجتماعي در روستاها ايجاد نشود.

حضرتي ها توسعه اقامتگاههاي بوم گردي را از ديگر راهبردهاي مناسب جهت توسعه گردشگري در استان برشمرد و ابراز داشت: براي توسعه پايدار گردشگري در روستاها مي توان با فراهم نمودن فضاهاي اقامتي و پذيرايي براي مسافران در خانه هاي اهالي روستا، علاوه بر جلوگيري از مهاجرت روستاييان به شهرها، درآمدي پايدار براي آنان ايجاد كرد.

وي در خصوص روند ارايه تبليغات گردشگري در سطح استان يادآور شد: تبليغات و اطلاع رساني از منابع مهم و ضروري براي جذب گردشگر به شمار مي رود كه متاسفانه استان قزوين از نظر منابع مورد نياز براي انجام تبليغات با محدوديت هاي بسياري مواجه است البته با مذاكرات صورت گرفته مقرر شد يك فيلم مستند تبليغاتي در مورد استان قزوين تهيه و تا پايان شهريور ماه سال جاري پخش گردد.

اين مسوول با اشاره به برنامه هاي پيش بيني شده در تابستان تصريح كرد: خوشبختانه با برگزاري جلسات ستاد هماهنگي خدمات سفر و تاكيد استاندار محترم قزوين جهت ميزباني شايسته از گردشگران در ايام تعطيلات تابستان، مقرر شد تا فرمانداران و دستگاههاي اجرايي ذيربط تمامي امكانات استان را جهت ارايه خدمات مورد نياز به گردشگران بسيج نموده تا به ياري خداوند بتوانيم شرايط مطلوب استان را حفظ نموده و ارتقا دهيم .

شايان ذكر است در اين جلسه مشكلات سرمايه گذاران منطقه نمونه گردشگري آبگرم خرقان، آبگرم يله گنبد، تغيير كاربري كاروانسراي اردكاني به هتل سنتي و طرح شركت كوير سازان هامون مورد بررسي قرار گرفت.

7389/ 6128

سرخط اخبار استان‌ها