۲۹ خرداد ۱۳۹۴،‏ ۱۸:۰۴
کد خبر: 81652380
۰ نفر
تشخیص آلزایمر با آزمایش خون

تهران - ایرنا - محققان كالج لندن در انگلستان موفق به شناسایی پروتئینی در خون شده اند كه عامل توسعه اختلال شناختی است و بسیار قبل تر از مشاهده علایم آلزایمر، می تواند بیماری را پیش بینی كند.

به گزارش روز جمعه گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، این تحقیقات كه روی بیش از یكهزار پروتئین خونی در 212 داوطلب صورت گرفته است، نشان می دهد كه پروتئین MAPKAPK5 در خون افرادی كه به آلزایمر مبتلا می شوند، كمتر از افراد عادی است.

مطالعات قبلی نشان داده بود كه این پروتئین در سرطان و آرتریت روماتویید نقش دارد و این اولین باری است كه پژوهش ها نشان می دهد كه MAPKAPK5 در ابتلا به آلزایمر نیز موثر است.

تحقیقات نشان می دهد كه میزان این پروتئین می تواند بیماری را حداقل 10 سال زودتر پیش بینی كند.

بیماری پیش رونده آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است كه باعث اختلال در حافظه، تفكر و رفتار فرد می شود. این بیماری معمولا پس از 60 سالگی دیده می شود ولی دلیل آن همیشه كهولت سن نیست و عوامل ژنتیكی، سكته مغزی و شوك عاطفی نیز می تواند منجر به این بیماری شود.

علاوه بر كاهش حافظه، اختلال در گفتار و عدم توان انجام امور روزانه و اختلال در ریتم شبانه روزی بدن نیز از عوارض آلزایمر محسوب می شوند.

در آمریكا در هر 67 ثانیه، یك تن به آلزایمر مبتلا می شود و در حال حاضر بیش از 5.3 میلیون تن در آمریكا به این بیماری مبتلا هستند. آلزایمر ششمین عامل مرگ در آمریكا محسوب می شود.

پیش بینی می شود كه تا سال 2050 میلادی، شمار مبتلایان به آلزایمر به 14 میلیون تن برسد. در حال حاضر هیچ درمانی برای جلوگیری از توسعه بیماری وجود ندارد.

نتایج این تحقیقات در Translational Psychiatry منتشر شده است.

علمی (6) ** 9259**1776