۲۸ خرداد ۱۳۹۴،‏ ۱۴:۳۳
کد خبر: 81651569
T T
۰ نفر
پرونده قنات های اصفهان به یونسكو ارسال می شود

اصفهان - ایرنا - مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت : پرونده 11 قنات تاریخی كشور ازجمله قنات وزوان سال آتی میلادی در شورای ثبت جهانی مطرح خواهد شد.

وزوان شهری قدیمی در 90 كیلومتری شمال اصفهان است كه دراین خطه قناتی تاریخی منتسب به دوره ساسانیان به طول هزار و 800 مترجود دارد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، فریدون اله یاری در كارگروه میراث فرهنگی شهرستان شاهین شهر و میمه افزود: با توجه به حساسیت های كنونی باید سعی كنیم این پرونده به دوراز هر گونه مشكلی به یونسكو ارسال شود.

وی با بیان اینكه ثبت جهانی این اثر منحصر به فرد تاریخی جدای از اینكه برای كشور و استان افتخار بزرگی است، نقش مهمی در توسعه و پیشرفت شهرستان خواهد داشت و موجب ارتقاء سطحی ملی، منطقه ای این شهرستان خواهد شد.

مدیر كل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان همچنین به ارگ تاریخی مورچه خورت اشاره كرد و افزود: سازمان میراث فرهنگی آماده حمایت از سرمایه گذاران برای بهره برداری از بناهای تاریخی است كه در این میان ارگ ها، كاروانسراها و خانه های تاریخی از اولویت ویژه ای برخوردار است.

وی افزود: ارگ مورچه خورت به دلیل ارزشهای معماری آن از یكسو و قرار گرفتن آن در محور جاده ارتباطی شمال به جنوب كشور از اهیمت ویژه ای برخوردار است.

اله یاری همچنین تاكید كرد: با همكاری سازمان میراث فرهنگی امسال سیاست توسعه اقامتگاه های بوم گردی در دستور كار قرار گیرد و در این راستا سازمان برای حمایت از سرمایه گذاران دراین حوزه وام یك میلیارد ریالی با بهره چهار درصد اعطا می كند.

در ادامه این نشست مقرر شد تا طرح ضربتی مرمت ارگ تاریخی مورچه خورت فراهم شود.

همچنین مقرر شد تا طرح های سرمایه گذران برای بهره برداری از كاروانسرای گز بررسی و این كاروانسرا به زودی به بهره برداری برسد.

قدمت كاروانسرای گز به دوره شاه عباس صفوی برمی گردد و به شماره ‪ ۳۷۹‬در زمان پهلوی به ثبت ملی رسیده است.

این كاروانسرا در حدود ‪ ۹۰‬در ‪ ۹۰‬متر است كه به صورت چهار ایوانه بوده و اتاق‌ها در مجاورت یكدیگر قرار گرفته است.

از جمله ویژگی‌های منحصر به فرد این كاروانسرا وجود برجك مسقف گنبدی شكل در ضلع شمال شرقی این بنا است.

این بنا دارای تزیینات كاشی سردر و سقف هشتی ورودی گنبدی شكل بوده و تزئینات آجری زیبایی دارد.

بیش از 20 هزار اثر تاریخی در استان اصفهان وجود دارد كه از این تعداد نزدیك به دو هزار اثر به ثبت ملی رسیده است.

چهار اثر تاریخی استان اصفهان از جمله میدان امام (ره )، كاخ موزه چهلستون، باغ فین كاشان و مسجد جامع عتیق (به عنوان اولین مسجد جهان اسلام كه به ثبت جهانی رسیده ) درفهرست جهانی سازمان یونسكو به ثبت رسیده است.

د/6994/ 6022 م/ 6158

سرخط اخبار فرهنگ