۲۶ خرداد ۱۳۹۴،‏ ۱۶:۳۵
کد خبر: 81649001
۰ نفر
حكم اعدام مرسی تایید شد

تهران - ایرنا - دادگاهی در مصر روز سه شنبه حكم اعدام محمد مرسی رییس جمهوری بركنار شده این كشور را به جرم توطئه برای فرار از زندان و حمله به پلیس در جریان تظاهرات سال 2011 مصر تایید كرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از قاهره، این دادگاه در ابتدا مرسی و بیش از یكصد نفر از متهمان دیگر این پرونده را به مرگ محكوم كرده بود و امروز (سه شنبه) این حكم تایید شد.

حكم تایید شده در پی رایزنی این دادگاه با مفتی اعظم مصر در مورد این پرونده صادر شد.

در همین حال وكیل مرسی كه از سوی دادگاه منصوب شده است، گفت كه علیه حكم مرگ وی فرجام خواهی می كند.

امروز نیز همین دادگاه ، مرسی را به اتهام جاسوسی برای گروه های خارجی به 25 سال حبس محكوم كرد.

مرسی با بیان اینكه رویه قضایی علیه وی بخشی از كودتا توسط عبدالفتاح السیسی است، مشروعیت دادگاه مذكور و احكام صادر شده را زیر سوال برده است.

عبدالفتاح السیسی رییس جمهوری كنونی مصر در ژوئیه 2013 در حالی كه فرماندهی ارتش این كشور را برعهده داشت، مرسی را در جریان كودتا بركنار كرد .

فشار بر گروه اخوان المسلمین و حامیان مرسی از سوی سیسی، تا كنون صدها كشته برجا گذاشته است و هزاران نفر نیز در جریان آن به زندان افتاده اند.

همچنین صدها نفر از اعضا و هواداران اخوان المسلمین نیز در جریان جلسات شتابزده محاكمه كه سازمان ملل آن را در تاریخ معاصر بی سابقه توصیف كرده است، به مرگ محكوم شدند.

مصر پس از روی كار آمدن السیسی، گروه اخوان المسلمین را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داد. این در حالی است كه گروه مزبور اعلام كرده كه به فعالیت های صلح آمیز پایبند است.

خاورم**9109**1586