۲۶ خرداد ۱۳۹۴،‏ ۱۵:۰۸
کد خبر: 81648844
۰ نفر
بازسازی چهره زن هفت هزارساله تهران

تهران - ایرنا - كارشناس باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از بازسازی چهره زن هفت هزار ساله تهران كه اسكلت آن سال گذشته در حفاری های فاضلاب تهران كشف شد، خبر داد.

به گزارش روز سه شنبه گروه فرهنگی ایرنا، محمدرضا ركنی اظهار كرد: این اسكلت به صورت فتواسكن مستندنگاری شد و تصاویری به دست آمده با استفاده از رایانه به صورت نقشه فتوگرامتری شامل نقطه، خط و سطح پوششی از اسكلت درآمد.

وی افزود: در مرحله بعدی نقشه اسكلت تبدیل به اطلاعات سه بعدی شد و تمام بخش های آن حجم دار شدند.

كارشناس پژوهشكده باشتان شناسی با اشاره به چگونگی مدل سازی اسكلت ادامه داد: این مدل بر اساس حالت درازكش اسكلت تهیه شد تا حالت آن در هنگام تدفین نشان داده شود.

ركنی درباره بازسازی چهره اسكلت گفت: این كار با استفاده از رایانه صورت گرفت و پس از تهیه مدل سه بعدی از جمجمه بخش های از بین رفته نیز به صورت مدل سازی به آن اضافه شد.

بر اساس گزارش پژوهشگاه میراث فرهنگی، این كارشناس ادامه داد: مدل آماده جمجمه با 11 شاخص از چانه، گونه، لب، بینی، چشم و گوش نشانه گذاری شد و با استفاده از بافت دهی رایانه ای هر نشانه پوشش داده شد و چهره آن به دست آمد.

وی، انتخاب رنگ پوست و حالت موهای آن را سلیقه ای دانست كه براساس تناسب چهره بهترین حالت برای آن انتخاب شده است.

ركنی، با اشاره به استفاده از نقش مشابه روی سفال های چشمه علی در این زمینه گفت: از پنج نرم افزار استاندارد مدل سازی برای بازسازی و مدل سازی چهره اسكلت استفاده شد و هر قسمت با استفاده از نرم افزار مورد همگام سازی و خطایابی قرار گرفت.

این كارشناس با اشاره به اینكه نمونه به دست آمده احتمالا برابر با چهره واقعی اسكلت است، افزود: بازسازی چهره برای اسكلت ها یك امر مرسوم بوده و البته ممكن است در ایران تصاویر به دست آمده از بازسازی چهره اسكلت ها تاكنون منتشر نشده باشد.

یافتن چند تكه سفال در میان خاك های حفاری فاضلاب خیابان مولوی تهران توسط مهسا وهابی دانشجوی باستان شناسی در سال گذشته منجر به عملیات كاوش های باستان شناسی در این منطقه شد.

عملیات كاوش كشف اسكلت هفت هزار ساله متعلق به یك زن و در مرحله بعد نیز بقایای اسكلت دوم و چند شیئی دیگر را به همراه داشت.

فراهنگ**7537**1027