تاكيد رئيس جمهوري تاتارستان بر گسترش همكاري هاي اين جمهوري با ايران

مسكو- ايرنا- 'رستم مينيخانف' رئيس جمهوري تاتارستان در ديدار با 'مهدي سنايي' سفير جمهوري اسلامي ايران در روسيه، بر گسترش همكاري هاي اين جمهوري روسيه با جمهوري اسلامي ايران تاكيد كرد.

به گزارش امروز (سه شنبه) سفارت كشورمان در مسكو، سنايي و مينيخانف طي اين ديدار در خصوص روابط بين جمهوري تاتارستان و جمهوري اسلامي ايران و نيز همكاري اين جمهوري با استان آذربايجان شرقي، گفت و گو و تبادل نظر كردند.

رئيس جمهوري تاتارستان در اين ديدار از سفر اخير خود به ايران و ديدار با مقامات كشورمان ابراز رضايت كرد و خواستار گسترش همكاري هاي ميان دو كشور شد.

مينيخانف همچنين با توجه به برگزاري كنفرانس 'ديدگاه هاي راهبردي روسيه و جهان اسلام' كه اخيرا در مسكو برگزار شد، خاطرنشان كرد كه شرايط كنوني و حوادث خاورميانه اقتضا مي كند روسيه با كشورهاي اسلامي و جهان اسلام همكاري بيشتري داشته باشد.

وي در خصوص روابط دوجانبه نيز گفت كه جمهوري تاتارستان، علاقه مند به مشاركت در پروژه هاي نفتي و انرژي در ايران مي باشد.

سنايي نيز در اين ديدار ضمن تاكيد بر اهميت روابط بين منطقه اي ايران و جمهوري تاتارستان به همكاري كميته هاي علمي و فناوري ميان دو كشور كه از سوي معاون رئيس جمهور ايران و معاون نخست وزير روسيه مورد تاكيد قرار گرفته است، اشاره كرد و گفت اولين جلسه كميته همكاري هاي علمي و فناوري ميان دوكشور، در شهريور ماه سال جاري در مسكو برگزار مي شود.

سفير جمهوري اسلامي ايران در مسكو همچنين ابراز اميدواري كرد جمهوري تاتارستان نيز در اين كميته، جايگاه مناسبي احراز و نقش قابل توجهي در آن ايفاء نمايد.

مهدي سنايي همچنين با اشاره به مجوز صادرات محصولات لبني و دامي ايران به روسيه، ابراز اميدواري كرد كه تاتارستان و جمهوري هاي حاشيه رود ولگا نيز بصورت جدي وارد تعامل تجاري با ايران شوند.

جمهوري تاتارستان از مناطق توسعه يافته روسيه مي باشد كه در منطقه ولگاي اين كشور واقع شده است.

مطابق قوانين روسيه، جمهوري تاتارستان امكان برقراري ارتباط مستقيم با كشورهاي متعددي را يافته است و در حال حاضر با كشورهاي مختلف از جمله جمهوري اسلامي ايران، آمريكا، آلمان، ايتاليا و تركيه همكاري مي كند.

اروپام**391**1485**1517

سرخط اخبار جهان