۲۶ خرداد ۱۳۹۴،‏ ۱۴:۰۲
کد خبر: 81648693
۰ نفر
ناگفته های یكی از غواصان بازمانده عملیات كربلای 4

تهران - ایرنا – محمد علی اسفنانی نماینده مردم فریدن در مجلس یكی از غواصان باز مانده از عملیات كربلای 4 است كه ناگفته هایی از آن عملیات را برای ما بیان كرد.

همزمان با تشییع پیكر 175 غواص گردان یونس لشگر امام حسین در عملیات كربلای 4 به شهادت رسیدند و قرار است مراسم تشییع پیكر مطهر آنان تا ساعاتی دیگر برگزار شود با محمد علی اسفنانی نماینده فریدن كه در این عملیات حضور داشت گفت و گو كردیم.

محمد علی اسفنانی كه در عملیات كربلای 4 هجده سال داشته متولد 1347 است و پیش از آن كه سمت نمایندگی مجلس را بر عهده بگیرد قاضی دادگستری و مدرس دانشگاه بوده؛ وی دارای مدرك دكترای حقوق تخصصی است.

اسفنانی كه یكی از جانبازان هشت سال دفاع مقدس است در عملیات كربلای 4 بعنوان مامور آموزشی غواصان حضور داشته است. وی در این عملیات به افتخار جانبازی نائل شده است. اسفنانی در عملیات هایی همچون كربلا 3، نصر4 و والفجر 8 و ... حضور داشته است.

محمدعلی اسفنانی كه هم اكنون سخنگوی كمیسیون حقوقی و قضایی مجلس است درباره عملیات كربلای 4 كه در سال 65 رخ داد می گوید: در این عملیات 5 گروهان كه شامل 500 غواص بودند از گردان یونس لشگر امام حسین (ع) حضور داشتند.

وی افزود: پیش از آغاز عملیات ، غواصان ما آموزش های زیادی دیدند و به دلیل اینكه عملیات در زمستان رخ داد آموزش های غواصان ما بسیار سخت و در سرمای سوزان زمستان بود. در شب عملیات نیروها به شلمچه نهر عرایز رفتند.شب علمیات ارتباط معنوی كه در میان غواصان دیدم در كمتر عملیاتی دیده بودم. صبح عملیات در دو ستون به سمت جزایر ام الرصاص و جزیره بلجانیه حركت كردیم.

اسفنانی با تاكید بر اینكه غواصان نمی توانستند از كپسول اكسیژن استفاده كنند ادامه داد: از این رو غواصان به صورت شناور بر روی آب با ارتفاع بیست سانت در عمق آب فرو می رفتند و طناب هایی در آب دست داشتند تا مسیر را گم نكنند.

وی گفت: به دلیل اینكه ما باید از منطقه حساس عبور می كردیم ابتدا یك گروه تحت عنوان پیشتاز از سوی ما به سمت جزایر حركت كردند تا مطلع شوند كه آیا عراقی ها از حضور ما مطلع شدند یا خیر.

وی اضافه كرد: من جزو غواصانی بودم كه به سمت جزیره بلجانیه حركت كردم، شرایط بسیارسختی بود، در سمت چپ، راست و جلوی ما عراقی ها بودند و در پشت سرمان دریا قرار داشت كه امكان برگشت ما را مشكل می كرد.

اسفنانی افزود: در همین زمان به یكباره منطقه كاملا روشن شد و هواپیماهای عراقی بر روی آب منور ریختند بطوریكه منطقه مثل روز روشن شد و عراقی ها ستون های ما را دیدند و آن زمان با تمام تجهیزاتی كه داشتند ما را به گلوله بستند و رگباری از گلوله ها به ستون ما آمد.

وی افزود: در آن زمان بسیاری از غواص ها شهید شدند زیرا بسیاری از گلوله ها به سر آنان می خورد. ما هیچ راهی نداشتیم، نه می توانستیم از اسلحه استفاده كنیم و نه راه برگشت داشتیم . بسیاری از بچه ها مظلومانه در این فضا شهید شدند.

وی گفت: در آن زمان به دلیل آنكه عملیات لو نرود بسیاری تیر خوردند و مجبور بودند صدایشان در نیاید، اینگونه بود كه بسیاری مظلومانه شهید شدند.

اسفنانی ادامه داد: با اینكه در آن زمان بسیاری از افراد شهید شدند ولی ما راه خود را ادامه دادیم تا عملیات به نتیجه برسد. به بلجانیه رسیدیم و دژ اول ، دوم و سوم را گرفتیم، بیشتر از آن چیزی كه قصد بود انجام دهیم در آن عملیات انجام دادیم.

وی ادامه داد: پس از آنكه به سمت پتروشیمی بصره رفتیم من در نصف شب توسط یكی از تیرهای مستقیم عراقی ها از ناحیه سر مجروح شدم و با صورت به زمین خوردم. در آن زمان با یكی از افرادی كه بعدا شهید شد به نام آقای دقاقزاده در كناری حضور پیدا كردیم و او به من توضیح داد كه ما تنها هستیم و باید به عقب برگردیم، در حین مسیر آقای حجازی فرمانده گروهان را دیدیم كه گفت باید مجروحان را به عقب بازگردانیم.

اسفنانی اضافه كرد: ما در آنجا جان پناهی درست كردیم و سپس به عقب بازگشتیم كه در طول مسیر مجبور بودیم بدلیل آنكه سیم خاردارهای زیادی وجود داشت به صورت سینه خیز بازگردیم.

این غواص بازمانده از كربلای 4 افزود: در آنجا بود كه متوجه شدیم بسیاری از بچه های غواص در بخش های مختلف گروهان اسیر شدند.

وی گفت: در این عملیات بسیاری از نیروهایی كه بعد از غواص ها با قایق آمده بودند نیز كشته و اسیر شدند.اكثر كسانی كه غواص بودند در آن عملیات به صورت دسته جمعی و یا تك تك شهید شدند. ما بعدها عكس هایی را كه عراقی ها در روزنامه هایشان منتشر می كردند را دیدیم كه اسرای غواص ما را دست بسته تیر باران می كردند.

وی اضافه كرد: عراقی ها تعداد كمی از اسرا را برای وجهه بین المللی با خودشان بردند كه بعدها شنیدیم با این اسرا به شكل بدی رفتار كردند. آن ها را سوار اتومبیل كرده و در بصره می چرخانند و مردم به آن ها سنگ می زدند.

اسفنانی ادامه داد: در آن عملیات از 500 نفر غواص شاید تنها 200 نفر بازگشتند.

وی درباره 175غواصی كه قرار است امروز تشییع شوند گفت: هنوز تایید نشده كه این شهدا زنده به گور شده اند. ممكن است این افراد قبل از غرق شدن، شهید شده باشند كه این موضوع با برخی آزمایشات پزشكی قانونی امكان اثبات شدن دارد.

سیام ** 9121 ** د . ت**1553