600 میلیارد ریال برای سامانه آبیاری نوین خراسان شمالی اختصاص یافت

بجنورد- ایرنا- مدیركل جهادكشاورزی خراسان شمالی گفت: از محل سفر رییس جمهوری به این استان 600 میلیارد ریال اعتبار برای سامانه آبیاری نوین اختصاص یافت.

عبدالله یوسفی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار كرد: این میزان اعتبار به مدت دو سال برای اجرای طرح های آبیاری نوین این استان اختصاص داده شد.

وی افزود: از مجموع این میزان 260 میلیارد ریال برای سال جاری در نظر گرفته شده است.

مدیركل جهادكشاورزی خراسان شمالی گفت: كشاورزان برای اجرای طرح های آبیاری نوین از این فرصت استفاده كنند.

یوسفی افزود: این اداره كل برای اجرای طرح های آبیاری نوین در مزارع و باغ ها آمادگی دارد و در این راستا اعتبارات بلاعوض و تسهیلات خوب در اختیار كشاورزان قرار می دهد.

وی گفت: هم اكنون دوران استحصال آب های ارزان قیمت به پایان رسیده و باید قدر كمترین آب ها را هم بدانیم.

یوسفی افزود: باید با بهره وری درست جلوی هدر رفت آب گرفته شود و تولید در واحد سطح نیز افزایش یابد.

وی گفت: تاكنون تنها حدود 11 درصد از مزارع و باغ های آبی این استان به شیوه های نوین آبیاری مجهز شده است.

وی اظهار كرد: خراسان شمالی 344 هزار هكتار عرصه كشاورزی دارد كه 146 هزار هكتار آن آبی است و تاكنون 16 هزار و 850 هكتار از این سطح زیر پوشش شیوه های نوین آبیاری رفته است.

وی گفت: از مجموع زمین های آبی این استان در شرایط كنونی تنها 50 هزار هكتار استعداد لازم برای اجرای سامانه های نوین آبیاری قطره ای و بارانی را دارد و برای بقیه عملا نمی توان از این شیوه ها استفاده كرد.

وی اظهار كرد: از محل اعتبارات سفر رهبری به استان نیز150 میلیارد ریال برای تجهیز اراضی كشاورزی به طرح های آبیاری نوین اختصاص یافته بود.

وی افزود: كشاورزان در اجرای طرح های آبیاری تحت فشار قطره ای و بارانی تنها 15 درصد هزینه اجرا را می پردازند و مابقی هزینه ها از طریق یارانه دولتی تامین می شود.

مدیركل جهاد كشاورزی خراسان شمالی گفت: علاوه بر اعتبارات بخش سامانه آبیاری نوین برای ساماندهی و ایجاد گلخانه ها نیز طرح تصویب شده است.

یوسفی افزود: همچنین تسهیلات ویژه ای نیز از محل صندوق توسعه ملی به خراسان شمالی به حوزه كشاورزی با نرخ 10درصد

اختصاص یافت.

وی گفت: خراسان شمالی 163 واحد گلخانه دارد اما به علت مشكلات مختلف هم اكنون تنها 36 واحد آن فعال و 127 واحد غیر غیر فعال است.

وی علت غیر فعال شدن گلخانه های این استان را غیراستاندارد بودن بیشتر این واحدها، كوچك بودن، نبود دانش فنی كشاورزان، استفاده از سازه های نامناسب در گلخانه، كشت محصول نامناسب، كمبود نقدینگی گلخانه داران، گرانی سوخت و ایجاد گلخانه ها در مناطق سرد عنوان كرد.ك/3

3007/6042