۲۴ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۹:۳۸
کد خبر 81645239
۰ نفر
دنياي اقتصاد در يك نگاه- يكشنبه بيست و چهارم خرداد

تهران- ايرنا- روزنامه دنياي اقتصاد عنوان هاي «روحاني: توافق در دسترس است»، «موازي‌كاري در بازار پول» و «در مرحله حساس به مذاكرات مي‌پيوندم» را براي صفحه نخست شماره روز يكشنبه انتخاب كرد.

اين روزنامه تيتر يك را به خبر روحاني: توافق در دسترس است، اختصاص داد و نوشت: رييس‌ جمهوري ديروز در دومين سالگرد انتخابات رياست ‌جمهوري در يك نشست خبري تلاش كرد به نگراني‌هايي كه اين روزها در مورد اجراي توافق هسته‌اي احتمالي با اعضاي گروه 1+5 وجود دارد، پاسخ دهد. حسن روحاني با رد اين نظر كه براي لغو تحريم‌ها يك فاصله زماني يكساله وجود دارد، گفت: فاصله زماني توافق تا اجراي كامل توافق فاصله‌اي چند ماهه خواهد بود. او همچنين تاكيد كرد اجراي توافق طول خواهد كشيد و كاري نيست كه در يك ساعت انجام شود، بلكه هفته‌ها يا ممكن است چند ماه طول بكشد كه همه تعهدات انجام شود. او البته گلايه‌اي هم از طرف‌هاي گفت‌وگو با ايران در مذاكرات كرد و گفت: در برخي از موارد وقتي در جلسه‌اي به چارچوب برخي از موارد مي‌رسيم، در جلسه بعدي دوباره به چانه‌زني مي‌پردازند و اين كار مذاكرات را عقب مي‌اندازد و مذاكرات را طولاني مي‌كند. روحاني سپس گفت: مذاكره‌كنندگان هسته‌اي ايران به ‌طور جدي مسير را دنبال مي‌كنند، اگر طرف مقابل ما همين چارچوب را مراعات كند و به حقوق ملت ايران و منافع ملي ما احترام بگذارد و دنبال زياده خواهي نباشد، به نظرم توافق در دسترس است.

روزنامه دنياي اقتصاد با برجسته كردن موضوع موازي‌كاري در بازار پول، آورد: برخي چهره‌هاي اقتصادي مجلس با محوريت احمد توكلي، الياس نادران و غلامرضا مصباحي‌مقدم طرحي را دنبال مي‌كنندكه در صورت تصويب جايگزين قانون بانكداري بدون ربا مي‌شود. اين در حالي است كه متن امضاشده از سوي طراحان حداقل با 10 ابهام روبه‌رو است و تصويب آن به شكل كنوني مي‌تواند به افزايش موازي‌كاري در بازار پول منجر شود. برخي كارشناسان با اشاره به پيشينه طرح‌هاي مشابهي در گذشته مانند تثبيت قيمت و منطقي كردن نرخ سود تسهيلات بر درس گرفتن از تجارب گذشته و آثار سوء‌ آن تاكيد دارند.

اين روزنامه با بازتاب عنوان در مرحله حساس به مذاكرات مي‌پيوندم، نوشت: روزشمار پايان ضرب الاجل تعيين شده براي دستيابي به توافق جامع هسته‌اي ميان ايران و گروه 1+5 آغاز شده است. در شرايطي كه به روزهاي حساس و سرنوشت ساز مذاكرات نزديك مي‌شويم، جان كري وزير امور خارجه آمريكا كه به دليل شكستگي ران پايش در بيمارستان بستري بود، گفته است در مراحل حساس مذاكرات دوباره به وين خواهد رفت. همزمان سرگئي ريابكوف معاون وزير امور خارجه روسيه، از پيشرفت درباره مساله‌ لغو تحريم‌هاي ايران خبر داد.

روزنامه دنياي اقتصاد با انعكاس خبر محدوده جديد تجارت در پايتخت، آورد: وزارت راه و شهرسازي مقدمات احداث شهر فرودگاهي حاوي 2 منطقه ويژه اقتصادي و آزاد تجاري را در محدوده 13 هزار و 700 هكتاري اراضي فرودگاه بين‌ المللي امام خميني (ره) آغاز كرد. شهر فرودگاهي تكليف برنامه پنجم بوده كه با شكل‌دهي به كسب‌ و‌ كارهاي مرتبط با ترانزيت هوايي از جمله ايجاد 25 شهرك تخصصي تجاري، صنعتي، اداري، گردشگري و صادراتي، كاركرد فرودگاه امام را از صرفا حمل ‌و‌ نقل بار و مسافر به بنگاه اقتصادي چند وجهي توسعه مي‌دهد و براي شركت‌هاي هوايي، درآمد پايدار ايجاد مي‌كند. در دنيا، 82 شهر فرودگاهي فعال است.

اين روزنامه با مطرح كردن موضوع ممانعت‌ قانوني ‌از حضور ‌زنان‌ در ورزشگاه‌ها، نوشت: فرمانده نيروي انتظامي كشور از ممانعت از ورود زنان به ورزشگاه بر اساس قانون خبر داد. سردار حسين اشتري فرمانده نيروي انتظامي ديروز در ديدار با آيت الله مكارم شيرازي به مساله ورود بانوان به ورزشگاه‌ها اشاره و تاكيد كرد: در اين خصوص طبق قانون اقدام مي‌كنيم هرچند كه ممكن است برخي‌ها خرده‌ بگيرند ولي نيروي انتظامي مجري اجراي قانون است. بر اساس آنچه ايرنا از اين ديدار گزارش كرده است، فرمانده نيروي انتظامي همچنين ممانعت اين نيرو از برگزاري كنسرت‌ها و ورود زنان به ورزشگاه‌ها را بر اساس وظيفه ذاتي و شرعي نيروي انتظامي خواند و در بيان دليل آن گفت: ما در كشوري اسلامي هستيم و پاسداري از ارزش‌ها وظيفه ذاتي ما برشمرده مي‌شود.

*گروه اطلاع رساني

پژوهشم**9165**9131