همايش بزرگداشت  'زرياب خويي' در خوي برگزار شد

اروميه - ايرنا - همايش بزرگداشت استاد عباس زرياب خويي با پيام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در زادگاه اين انديشمند در خوي برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، در بخشي از پيام علي جنتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي كشورمان به اين همايش آمده است: تكريم دانشمندان و معرفي آنان به نسل حاضر و آينده علاوه بر اداي دين و ارزش گذاري نسبت به تلاش علمي بزرگان علم و ادب در تربيت جوانان و تبديل اين قبيل اقدامات به فرهنگ عمومي بسيار موثر است و بزرگداشت مرحوم زرياب خويي اقدامي شايسته در اكرام يكي از از مفاخر فرهنگ ملي ايران است و گستره شخصيت علمي و شايستگي او، مي طلبد كه اين همايش در سطح ملي برگزار شود.

وي همچنين در پيام خود آورده است: دكتر زرياب بدون ترديد يكي از مفاخر علمي ايران به شمار مي آيد يكي از علل اين برجستگي علاوه بر هوش سرشار خدادادي، امكان تحصيل ايشان در دو زمينه علوم ديني و فلسفي قديم در قم و استفاده از محضر اساتيدي چون امام خميني(ره) در فلسفه و آيت الله سيد محمد حجت كوه كمري و محقق داماد و اصول و علوم فلسفي جديد و تاريخ در دانشگاه هاي آلمان و تسلط وي به زبانهاي خارجي بوده است.

وي اضافه كرده است: آثار علمي باقي مانده از اين شخصيت علمي مانند سيره نبوي، ترجمه هاي دقيق چون لذات فلسفه و مقالات ارزشمند در دايره المعارف ها گواهي بر عمق علمي و وسعت اطلاعات آن مرحوم است.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به جايگاه علمي دكتر زرياب و احاطه وي بر حوزه هاي تاريخ و فرهنگ ايران اسلامي پيشنهاد كرده است: مقدمات تاسيس يك مركز علمي به نام دكتر زرياب در شهر خوي فراهم شود تا با راهنمايي پيشكسوتان، پژوهش هايي در ابعاد مختلف فكري اين عالم خدمتگزار به انجام برسد.

دكتر محمد علي موحد از انديشمندان كشوري نيز در اين همايش با تشريح گوشه هايي از زندگي علمي دكتر عباس زرياب خويي گفت: زرياب فرزانه اي بي همتا بود و به مرحله اي از دانش رسيده است كه استادان آلماني او را تكريم كرده اند.

وي افزود: جايگاه زرياب در علم و تحقيقات به واسطه آشنايي او با زبان هاي خارجي و تركيب تحصيلات حوزوي و دانشگاهي بود.

ژاله آموزگار استاد و نويسنده كشورمان نيز در اين همايش جايگاه علمي دكتر زرياب خويي را مورد بحث قرار داد و گفت: دكتر زرياب از مهم ترين مقاله نويسان و نويسندگان دايره المعارف بزرگ اسلامي است.

وي سخاوت در اشاعه علم، تقوا در عمل و سيري ناپذيري در يادگيري را از ويژگي هاي اين شخصيت علمي برشمرد و افزود: او از جمله افرادي بود كه به مدت 10 سال در درس فلسفه امام راحل شركت داشت.

نماينده مردم خوي و چايپاره در مجلس شوراي اسلامي هم در اين همايش اظهار كرد: در شهر خوي نزديك به 400 عالم و انديشمند بزرگ وجود دارد كه بايد زمينه برگزاري اين چنين همايش هايي براي معرفي و شناخت بيشتر آنان برگزار شود كه در سال هاي اخير دراين مورد همايش هاي خوبي برگزار شده است.

فرماندار خوي نيز در اين آيين گفت: دكتر زرياب و دانشمنداني مانند وي به خاطر حوزه خاص مطالعاتيشان با وجود اينكه جايگاه رفيعي در عرصه علم و فرهنگ دارند اما در بين مردم ناشناخته اند.

وي ابراز اميدواري كرد كه اين همايش زمينه را براي شناخت بيشتر انديشمندان و معرفي به نسل جديد فراهم كند.

استاد عباس زرياب خويي محقق، مورخ، اديب و استاد دانشگاه هاي كشور بود كه در سال 1298 هجري شمسي در شهرستان خوي پا به عرصه وجود نهاد.

اين استاد علاوه بر تحصيلات دانشگاهي، دروس حوزوي نظير زبان عربي و فقه و فلسفه را در محضر علماي برجسته كشور از جمله حضرت امام خميني( ره) بنيانگذار جمهوري اسلامي فرا گرفته بود.

زرياب بعد از فرا گرفتن علوم ديني و تحصيل دانشگاهي در سال 1334 بورس مطالعاتي بنياد علمي و فرهنگي، اوقاف هومبولدت آلمان غربي را دريافت كرد و مدت پنج سال در شهرهاي مانيس، مونيخ و فرانكفورت به تحصيل پرداخت.

استاد زرياب با فراغت از تحصيل در آلمان و به دنبال سه سال تدريس در دانشگاه بركلي امريكا به ايران برگشت و در رشته هاي ادبيات فارسي، ادبيات عرب، فلسفه، تاريخ، معارف اسلامي و زبانشناسي دانشگاه تهران به تدريس پرداخت.

استاد زرياب خويي در چهاردهم بهمن 1373 به سبب عارضه قلبي در بيمارستان دي تهران دار فاني را وداع گفت.

تاليف بيش از 9 جلد كتاب و تحرير 21 مقاله در باب فلسفه، تاريخ و ادبيات از يادگار هاي مرحوم دكتر عباس زرياب خويي است كه از مهم ترين آن ها مي توان به تاريخ فلسفه، بزم آورد و روضه الصفا اشاره كرد.

شهرستان خوي با 400 هزار نفر جمعيت در 130 كيلومتري مركز آذربايجان غربي واقع است.

7128/2093

سرخط اخبار استان‌ها