روحانی: آنچه در مذاكرات هسته ای بدست آمده پیروزی ملت ایران است/توافق در دسترس است

تهران- ایرنا- دكتر حسن روحانی رییس جمهوری، آنچه تاكنون در زمینه مذاكرات هسته ای بدست آمده را « پیروزی برای ملت ایران» خواند و از رهبر معظم انقلاب برای ترسیم خطوط اصلی مذاكرات، حمایت از مذاكره كنندگان و حفظ وحدت ملی سپاسگزاری كرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، رییس دولت تدبیر و امید عصر شنبه در نشست خبری خود كه به مناسبت سالروز حماسه سیاسی 24 خرداد برگزار شد، از آغاز مذاكره جدی و تاثیرگذار در چارچوب منطق با 1+5 با خط قرمزهای مشخص هم سخن گفت و افزود: باید از رهبر معظم انقلاب سپاسگزاری كنم هم برای ترسیم خطوط اصلی در مذاكرات ، هم برای حمایت جدی ایشان از مذاكره كنندگان و هم آن كه با نفس گرمشان در این كشور وحدت و اتحاد ملی وانسجام را به خوبی حفظ كردند.

روحانی از مردم هم به خاطرحمایت از دولت بویژه در زمینه مذاكرات هسته ای تشكر كرد و اظهارداشت: باید از مذاكره كنندگان قوی ما در این مذاكرات و وزیر خارجه كه سرپرستی مذاكرات را به عهده دارند تشكر كنم كه هرانچه تا امروز به دست آورده ایم موجب افتخار ملی است.

وی تاكید كرد: دو سال پیش هیچ قدرت بزرگی لااقل 1+5 و دیگر قدرت های غربی و شرقی به داشتن حق غنی سازی در خاك ایران اذعان نمی كرد. امروز هم هیچ كس در دنیا حتی قدرت های بزرگ غربی كه در این كه ایران حق غنی سازی دارد، نطنز و حتی فردو درهایشان باز می ماند ، تردید ندارد.

رییس جمهوری خاطرنشان كرد: اجرای توافق توام خواهد بود با رفع تحریمهای اقتصادی و مالی كه ظالمانه علیه ملت ایران اعمال شده است و همه قطعنامه های شورای امنیت هم لغو خواهد شد.

روحانی گفت كه این وضعیت یك پیروزی برای ملت ایران است.

وی همچنین اظهار داشت: هدف 24 خرداد حفظ همه حقوق ملت بزرگ بود، به معنای تعامل سازنده برای حفظ حقوق ملت و منافع ملی بود و در این راستا باب مذاكره جدی و تاثیر گذار در چارچوب منطق با 5+1 آغاز كردیم.

رییس دولت تدبیر و امید افزود: ما می خواستیم روابط ما با دنیا به گونه ای باشد كه ایران به عنوان یك تهدید در منطقه و جهان مطرح نباشد، می خواستیم آشتی، برادری و روابط بهتر با همسایگان داشته باشیم.

روحانی ادامه داد: ما می خواستیم همه حقوقمان را با هم استیفا كنیم نه تنها یك حق، می دانستیم در كنار حفظ حقوق هسته ای باید حقوق دسترسی یك ملت به بازارهای جهانی نیز همزمان تامین شود.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود درباره احتمال رسیدن به توافق نیز گفت: همه تلاش ما این است كه به توافق عزتمندانه با تامین حقوق ملت ایران و با توجه به همه خطوط قرمزی كه تعریف شده است، برسیم.

روحانی افزود: به نظر من چارچوب های كلی كه مورد نظر جمهوری اسلامی ایران بوده مورد قبول 5+1 است، ضمن این كه در جزییات هنوز اختلاف نظرهای فراوانی داریم و باید همه این اختلاف نظر ها حل شود، ما در مذاكرات كاملا جدی هستیم و به هیچ وجه دنبال تلف كردن وقت و خرید زمان نیستیم.

وی تصریح كرد: خودمان را در یك زمان خاص محصور نمی بینیم و عجله نداریم، اما در عین حال از همه فرصت و امكانمان برای دست یابی به توافق استفاده می كنیم.

رییس شورای عالی امنیت ملی یادآور شد: خواست ملت ایران برای ما بسیار مهم است، چارچوب هایی كه از طرف نظام تعیین شده همواره مورد توجه بوده است، مذاكره كنندگان به طور جدی این مسیر را دنبال می كنند.

روحانی تاكید كرد: اگر طرف مقابل همین چارچوب را دنبال كند و دنبال زیاده خواهی نباشد، توافق در دسترس است.

وی در زمینه تحریم هم اظهار داشت: در اصل این كه با اجرای توافق همه تحریم های اقتصادی برداشته خواهد شد، تردیدی وجود ندارد.

رییس جمهوری با بیان این كه نسبت به همزمانی اقدامات ایران با این لغو اختلاف نظرهایی وجود دارد، تاكید كرد: ما مصر به همزمانی هستیم.

روحانی همچنین گفت: در یك سال گذشته برای واردات كشاورزی و محصولات كشاورزی بیش از 8 میلیارد دلار صرفه جویی كردیم، پس این دولت در زمان تحریم برنامه ریزی كرده است اما تحریم هیچ گاه موفق نبوده و به اهدافش نرسیده و در ایران هم تحریم موفق نخواهدبود اما موثر بوده است.

وی افزود: تحریم به اهدافش نرسید، تحریم می خواست ما را تسلیم كند؛ اما تحریم مشكلاتی را برای جامعه ما به وجود آورد، می پرسند تحریم بالاتر بوده یا مدیریت، مسلما مدیریت بالاتر از تحریم است و اساس، مدیریت درست است و جای بحث نیست اما چون تحریم، غیرقانونی، ظالمانه و غیر انسانی است، سایه افكنده است.

رییس دولت تدبیر و امید خاطر نشان كرد: دولت با شرایط تحریم مدیریت كرده و توانسته بسیاری از مشكلات را حل كند و خواهد كرد.

روحانی یادآور شد: صدور قطعنامه شورای امنیت برای لغو تحریم ها، اولین گام اجرایی بعد از توافق خواهد بود.

وی همچنین گفت: چیزی به نام بازرسی در پروتكل الحاقی وجود ندارد، ایران نخواهد گذاشت كه اسرار كشورش به بهانه اجرای پروتكل یا هرمعاهده دیگری در دست دیگران قرار بگیرد.

وی اظهار داشت: ایران می خواهد با اجرای این توافق و پروتكل ثابت كند كه اتهامات بی اساسی كه علیه ایران زده می شد، برای جهانیان روشن شود كه این اتهام بی اساس است.

رییس شورای عالی اقتصاد در بخش دیگری از این نشست خبری تصریح كرد: اجرای اصل 44 بسیار مهم است و اگر دقیق اجرا می شد یك انقلاب بزرگ اقتصادی بود.متاسفانه یك نهادهایی كه نه خصوصی و نه دولتی و معروف به خصولتی هستند وارد اصل 44 شدند.

روحانی ادامه داد: دولت در بازار سرمایه دخالت مستقیم ندارد، اما نظارت می كند و می خواهد كه شفاف باشد.

وی، مسیربازار سرمایه را مثبت ارزیابی كرد و گفت: رتبه ایران در كسب و كار از 152 به 130 رسیده و این به معنای حركت مثبت بوده است.

رییس قوه مجریه درباره سهام عدالت هم اظهارداشت: دولت به دنبال تنظیم لایحه است و ان شاء الله به مجلس تقدیم خواهد كرد.

روحانی افزود: اساس كار دولت، اجرای قانون بوده است حتی قوانینی كه سال ها مانده بوده است. 1700 میلیارد تومان برای اجرای قانون جامع خدمات ایثارگران اختصاص دادیم.

وی تصریح كرد: برخی مسایل كشور یك شبه حل نمی شود، همه تلاش ما این است كه شرایط كشور به یك شرایط قانونی برگردد.

وی افزود: شورای عالی امنیت ملی كسی را ممنوعتصویر نكرده و كاملا دروغ است و اگر كسی چنین چیزی را به شورای عالی امنیت ملی منتسب كرده است، خلاف كرده است.

رییس دولت تدبیر و امید خاطرنشان كرد: همواره تلاش ما این بوده است آن چه وعده دادیم عمل كنیم و این را وظیفه خود دانستیم.

روحانی تصریح كرد: در برخی امور كل حاكمیت باید دست به دست هم دهند تا به هدف برسند و دولت به تنهایی قادر نیست.

وی همچنین گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران در منطقه تغییری نكرده است و تعهد این است كه به كشورهای منطقه برای امنیت و ثبات آن ها كمك كنیم.

رییس شورای عالی امنیت ملی تاكید كرد: مبارزه با تروریسم را وظیفه مهم خود می دانیم، شرایط منطقه را كاملا پیش بینی می كردیم و در دو سال پیش جهان عاری از خشونت و افراط گری را پیشنهاد دادیم.

روحانی افزود: در عراق پایگاه و واحد نظامی نداریم، در عراق و سوریه كار مستشاری انجام می دهیم و هدف اصلی مبارزه با تروریسم است.

وی گفت: ما بنزین را تك نرخی كردیم، دو نرخی فساد زیادی را ایجاد كرده بود.

رییس جمهوری همچنین اظهار داشت: معنای كاهش تورم، ارزانی نیست، در زمینه گرانی و ارزانی همچنان معیار جیب مردم است.

روحانی با بیان این كه 10تا 13 میلیارد دلار كسری بودجه در سال جاری خواهیم داشت، افزود: دولت در سال جاری 20 هزار میلیارد تومان كسری واریزی به خزانه خواهد داشت.

وی ادامه داد: این كه باید جامعه آرام باشد و افراطی گری را كنار بگذاریم و سرمایه خارجی جذب شود، یك هدفش اشتغال جوانان است.

وی اضافه كرد: ادعاهای آمریكایی ها در عراق تا كنون توخالی بوده است، آن چه كه در عراق جلوی تروریسم را گرفته است، ملت و ارتش عراق بوده است و ایران هم در این زمینه كمك كرده است.

رییس جمهوری با بیان این كه كشورهای منطقه باید روی پای خودشان بایستند، تصریح كرد: ما هم هر كمكی از ما برآید برای زندگی مردم و مبارزه با تروریسم به آن ها خواهیم داشت.

روحانی تاكید كرد: گروه های تروریستی حتما شكست خواهند خورد. همه باید تلاش كنیم هرچه سریع تر این گروه ها را در منطقه منهزم كنیم و هرچه سریع تر منطقه را ترك كنند.

وی همچنین درباره نگرانی پس از توافق و عدم اجرای آن از طرف مقابل افزود: من دلواپس نیستم و همیشه امیدوارم، البته هر احتمالی وجود دارد.

رییس شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: توافق به ضرر كسی نخواهد بود، نمی خواهیم در منطقه مداخله كنیم. ممكن است مشكلاتی پیش روی ما قرار بگیرد اما امیدوارم كه پس از امضا همه دولت های امضا كننده به توافق متعهد باشند و آن را اجرا كنند.

روحانی تصریح كرد: آن هایی كه می خواهند این توافق را به هم بزنند، اگر آثار خوب این توافق را ببینند در اعتقاد خودشان هم تجدید نظر می كنند.

رییس دولت تدبیر و امید در بخش دیگری از سخنان خود درباره تخریب علیه دولت هم اظهار داشت: خیلی ها تلاش می كنند كه این توافق امضا نشود، برای ما معیار در این مسایل افكار عمومی و خواست ملت ماست، ملت خواهان توافق عزتمندانه حاصل شود.

روحانی تصریح كرد: این كه عده ای تحت عنوان نقد به دنبال تخریب هستند متاسفانه وجود دارد، ما باید تخریب گران را به نقد دعوت كنیم، عكس العمل مردم ما بهترین راه است، اگر دربرابر تخریب عكس العمل درست نشان دهند، تخریب گر را مایوس می كنند.

وی تاكید كرد: دولت وظیفه روشنگری دارد اما تشویش اذهان عمومی كار نادرستی است. مردم با عكس العمل و دولت با روشنگری خود جلوی تخریب را بگیرند.

رییس جمهوری هم چنین درباره تجزیه كشورهای منطقه گفت: تغییر جغرافیای منطقه به ضرر همه خواهد بود. هرگونه جدایی و تجزیه با ادامه درگیری ها و جنگ داخلی جدید مساوی است.

روحانی افزود: باید با كشورهای منطقه گفت و گو كنیم و افكارمان را نزدیك كنیم. همچنین باید قدرت حكومت مركزی را در عراق و سوریه افزایش دهیم.

رییس جمهوری وعده داد كه مصاحبه دیگری در هفته دولت خواهد داشت تا فعالیت های دولت را به عرض اصحاب رسانه و مردم برساند.

مشروح سخنان رییس جمهوری در این نشست خبری به این شرح است:

** 24 خرداد متعلق به هیچ حزب و جناح و دسته ای نیست؛ پیروزی ملت ایران است

رییس جمهوری در آستانه دومین سالگرد حماسه سیاسی و انتخابات 24 خرداد 92، با تبریك حلول ماه مبارك رمضان گفت: ماه مبارك رمضان، ماه قیام، ماه صیام، ماه همدلی و ماه بركت برای همه ما خواهد بود كه فرمود ماه رمضان، ماه دوستی ها است و كنار گذاشتن كینه ها، ماه برادری، نزدیكی و اخوت و آشتی و ماه بذل و بخشش است.

روحانی اظهار امیدواری كرد: ماه مبارك رمضان برای ملت ما و همه مسلمانان ماه پر خیر و بركتی باشد.

وی همچنین به ملت بزرگ ایران به خاطر سالروز انتخابات حماسه آفرین 24 خرداد 92 تبریك گفت و یادآور شد: در دو سال گذشته شرایط بسیار حساسی پیش روی كشور ما بود؛ احساس بحران بین المللی در روابط خارجی، شرایط سخت اقتصادی پیش روی مردم، شكاف در مسایل اجتماعی و سیاسی بین گروه ها و احزاب و جناح ها، فضای امنیتی در زمینه مسایل فرهنگی و در محیط های آموزشی، از طرف دیگر، بدخواهان هم چنین تصور می كردند كه با فشارهایی كه بر ملت ایران به ناروا تحمیل كرده اند مردم مشاركت آنچنانی پای صندوق آرا نخواهند داشت.

رییس دولت یازدهم تصریح كرد: همه هدف بدخواهان این بود كه مردم حل مسایل سیاسی را در صندوق آرا نبینند؛ مردم ما با حضورشان حماسه بزرگی آفریدند و به دنیا اعلام كردند كه در این كشور مردم سالاری حاكم است.

روحانی خاطرنشان كرد: هوشیاری و هوشمندی ملت بزرگ ایران، راهنمایی های بسیار تاثیر گذار رهبر معظم انقلاب كه همه را كه حتی آنهایی كه ممكن است از نظام دلگیر باشند، دعوت همه پای صندوق آرا و اعلام این كه آرای مردم امانت است و به عنوان حق الناس مطرح است، مردم پای صندوق آرا شتافتند و حماسه بزرگ را آفریدند.

وی افزود: 24 خرداد تعلق به هیچ حزب و جناح و دسته ای ندارد؛ پیروزی ملت ایران است و تبریك از آن مردم بزرگوار این سرزمین و از آن رهبری است كه توانستند به خوبی مردم را پای صندوق آرا هدایت كنند.

روحانی اظهار داشت: مردم با آرایی كه به اعتدال، تدبیر و امید دادند، مقصودشان این بود كه همه چیز به قانون برگردد؛ اعتدال معنایش آن است كه همه حركت های اجتماعی و سیاسی و اقتصادی در چارچوب مقررات قانونی باشد؛ اعتدال معنایش آن است كه هیچ تصمیم یك شبه در كشور گرفته نشود.

وی ادامه داد: معنای اعتدال آن است كه امور به صاحب نظران متخصص همان فضا واگذار شود؛ مردم می خواستند یك شرایط ثبات و آرامشی در جامعه حاكم شود، در اقتصاد آنها، در بازارهای مختلف اقتصادی، مردم می خواستند به آینده ای روشن امیدوار شوند.

رییس قوه مجریه تصریح كرد: مردم نمی خواستند نسبت به آینده اقتصادشان، روابط سیاسی، ارتباطات سیاسی داخلیشان و آینده حضور فرهنگی اصحاب فرهنگ، در تردید باشند. مردم می خواستند به آینده زندگی بهتر، فضای امن تر، و شرایط بهتر زندگی امیدوار باشند.

روحانی با بیان این كه همه تلاش دولتمردان بر این مبنا بود، گفت: من می خواهم به ملت شریف ایران عرض كنم كه هیچ تصمیمی در این دولت اتخاذ نشده است، مگر اینكه با صاحبنظران صحبت شده است.

**امروز هیچكس تردید ندارد كه اجرای توافق با رفع تحریم ها توام خواهد بود

رییس جمهوری گفت: باید از ملت بزرگ ایران به خاطر حمایت مستمرشان از دولت به ویژه در زمینه مذاكرات هسته ای كه ما با شش قدرت رو به رو هستیم تشكر كنم.

روحانی افزود: همچنین باید از مذاكره كنندگان قوی ما در این مذاكرات و وزیر امورخارجه كه سرپرستی مذاكرات را به عهده دارد تشكر كنم كه هر آنچه تا امروز بدست آوردیم موجب افتخار ملی است.

وی ادامه داد: ما امروز در شرایطی هستیم كه دو سال پیش هیچ قدرت بزرگی، لااقل 1+5 و دیگر قدرت های غربی و حتی شرقی به داشتن حق غنی سازی در خاك ایران اذعان نمی كردند؛ حق ما بود اما این را اذعان نمی كردند.

رییس قوه مجریه گفت: امروز هیچ كس در دنیا حتی قدرت های بزرگ غربی و 1+5 در اینكه در ایران حق غنی سازی وجود دارد و نطنز و فردو درهایش باز می ماند تردید ندارد و این بزرگترین دستاورد در زمینه حقوق هسته ای است.

روحانی اظهارداشت: هیچ كس دوسال پیش از قدرت های غربی اذعان نمی كردند كه ایران می تواند در زمینه تحقیق و توسعه، سانتریفیوژهای پیشرفته مسیر را ادامه دهد حتی با اعمال تزریق uf6 در سانتریفیوژهای پیشرفته برای تحقیق و توسعه، اما همه امروز این را اعتراف و اقرار دارند.

وی ادامه داد: شاید در زمینه تحریم سخن ها متفاوت بود اما امروز هیچكس تردید ندارد كه اجرای توافق با رفع تحریم های اقتصادی و مالی توام خواهد بود كه این تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران بوده است.

رییس جمهوری گفت: دوسال پیش كسی اذعان نمی كرد كه با یك توافق نهایی همه قطعنامه های ظالمانه شورای امنیت سازمان ملل لغو خواهد شد.

روحانی افزود: من آینده را بحث نمی كنم اما آنچه تا امروز بدست آوردیم یك پیروزی بزرگ برای ملت بزرگ ایران است و این پیروزی از آن ملت است و این ملت با ایستادگی و مقاومتش به این حقوق بزرگ خود دست یافته است.

وی با بیان اینكه در زمینه تحریم دو مساله مهم مدنظر داشته باشیم، یكی ابعاد و عمق تحریم و دیگر مدیریت تحریم، اظهارداشت: این دو را باید از هم تفكیك كنیم؛ همه بدانیم كه تحریم غیرقانونی، غیرانسانی و غیر اخلاقی است و در این تردید نكنیم.

**تحریم غیر انسانی حتی برای سرمایه گذاری در سدی است كه آب كشاورزی و آب خوردن را تامین می كرد

رییس شورای عالی امنیت ملی با بیان این كه تحریم یك تحریم كور بوده نه هدفمند، گفت: اگر تحریمی علیه صنعت هسته ای بود شاید این تعبیراتی كه من الان از آن به عنوان تعبیرات غیرانسانی و غیراخلاقی می گویم كمی اغراق بود اما این تحریم حتی برای خرید گندم هم بود، این تحریم حتی برای خرید مواد مواد غذایی و هرگونه سرمایه گذاری در ایران بود حتی سرمایه گذاری برای سدی كه آب كشاورزی یا حتی آب خوردن یك شهر را تامین می كرد.

روحانی افزود: این تحریم حتی بر ضد دارو و تجهیزات پزشكی بیمارستان ها بود، هیچكس در اینكه این تحریم غیراخلاقی و غیرانسانی بوده تردید نكند، مخفی كردن ظلم ظالمان خیلی كار شایسته ای نیست، اگر ظلم ظالم را بیان كردیم كار بدی كردیم؟ باید ظلم ظالمان مخفی بماند؟

**دولت به خوبی این تحریم ها را مدیریت كرده است

وی به بحث مدیریت تحریم اشاره كرد و گفت: ابعاد تحریم بسیار وسیع بود و تا نان و آب مردم را هم فرا می گرفت اما این دولت به خوبی این تحریم را مدیریت كرد و اگر بازهم بخواهد ظالمانه ادامه یابد مدیریت خواهد كرد، دلیلش آن چیزی است كه دولت در طول این دو سال عمل كرده است.

رییس جمهوری گفت: دلیلش آن است كه پرداختی مردم در بیمارستان به جای 37 درصد به چهار و نیم درصد تقلیل پیدا كرده، دلیلش آن است كه 9 میلیون و 200 هزار نفر بیمه درمانی شده اند،10 میلیون نفر از حاشیه نشین های اطراف شهرهای بزرگ تحت پوشش خدمات درمانی قرار گرفتند.

روحانی ادامه داد: 11 میلیون نفر تحت پوشش حمایت كالایی قرار گرفتند، آمار فراوان است اما این دولت بزرگ ترین سرمایه را برای منابع آبی كشور اختصاص داده است.

وی افزود: این دولت در طول چهار سال تا پایان چهارمین سال حدود 10 میلیارد دلار برای تامین آب اختصاص داده است، پس دولت به خوبی تحریم را مدیریت كرده و مدیریت خواهد كرد اما معنایش آن نیست كه ابعاد تحریم را ندانیم و ملت ما نداند و ظلم ظالم را بیان نكنیم و توضیح ندهیم.

رییس قوه مجریه گفت: ما باید كار خلاف قانون قدرت های بزرگ را توضیح دهیم اما ملت ما از این فشارها نمی هراسد و مسیر خود را برای احقاق حقوق خود ادامه خواهد داد.

**در مذاكرات كاملا جدی هستیم

یكی از خبرنگاران از رییس جمهوری پرسید: جمهوری اسلامی ایران همواره تاكید كرده كه تنها توافق خوب را می پذیرد از نظر شما جمهوری اسلامی ایران چقدر با یك توافق خوب فاصله دارد و دستیابی به یك توافق خوب امكان پذیر است؟

رییس جمهوری نیز پاسخ داد: همه تلاش ما بر این است كه به توافقی عزت مندانه با تامین حقوق ملت بزرگ ایران و با توجه به همه خطوط قرمزی كه تعریف شده است، برسیم.

روحانی افزود: به نظرم چارچوب های كلی كه مورد نظر جمهوری اسلامی ایران بوده، امروز مورد قبول 1+ 5 است، ضمن این كه در جزییات هنوز اختلاف نظرهای فراوانی داریم و باید همه این اختلاف نظرها حل شود.

وی خاطرنشان كرد: ما در مذاكرات كاملا جدی هستیم، بدنبال تلف كردن وقت و خرید زمان به هیچ وجه نیستم، خود را محصور در یك زمان خاص نمی بینیم، عجله نداریم اما در عین حال از همه فرصت و امكانات برای دستیابی به توافق استفاده می كنیم.

وی یادآور شد: خواست ملت ایران برای ما بسیار مهم است، چارچوب هایی كه از طرف نظام برای این مذاكرات تعیین شده، همواره مورد توجه بوده است.

رییس شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: مذاكره كنندگان هسته ای ایران به طور جدی مسیر را دنبال می كنند، اگر طرف مقابل ما همین چارچوب را مراعات كند و به حقوق ملت ایران و منافع ملی ما احترام بگذارد و دنبال زیاده خواهی نباشد به نظرم توافق در دسترس است.

**امور فرهنگی حتی الامكان باید به اصحاب فرهنگ واگذار شود

روحانی همچنین در پاسخ به سوالی درباره رویكرد فرهنگی دولت با توجه به لغو گسترده كنسرت های موسیقی در یك سال گذشته به ویژه در هفته اخیر اظهارداشت: ما در زمینه فرهنگی همان طور كه از ابتدا اعلام كردیم، معتقدیم كه امور فرهنگی حتی الامكان باید به اصحاب فرهنگ واگذار شود.

وی ادامه داد: فضا را باید كاملا به گونه ای ترسیم كنیم كه این فضا هم برای آنان كه می خواهند از كالای فرهنگی استفاده كنند و هم برای آنان كه می خواهند كالای فرهنگی را تولید كند، بتوانند به خوبی تولید كنند.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان كرد: از نظر ما مرجع، قانون است، وقتی یك دستگاه به عنوان مرجع قانونی برای اعطای مجوز تعیین شده، دخالت دیگران در این امور شایسته نیست.

روحانی افزود: ما باید اجازه دهیم، قانون اجرایی و عملیاتی شود، این كه تصور می شود این كار خوب یا بد است، آثارش مثبت یا منفی است، همان اشكالی است كه من یك بار گفتم.

وی تصریح كرد: همه باید به قانون عمل كنیم و دنبال اجتهاد شخصی نباشیم، این اشكال اگر حل شود و هیچ كس دنبال اجتهاد شخصی نباشد، اجتهاد را برای حوزه های علمیه بگذاریم، همه در چارچوب قانون خود را ملتزم به قانون بدانیم وهر دستگاهی كه باید مجوز صادر كند آن مجوز مورد احترام باشد چراكه قانون به او اجازه داده است.

وی ادامه داد: این موضوع را به خاطر داشته باشیم كه وقتی در چارچوب قانون مجوز برای یك كنسرت داده می شود از مردم دعوت می شود، مردم بلیط می خرند خود را آماده می كنند، این گونه دخالت ها تضییع حقوق مردم است قبل از این كه تضییع حقوق اصحاب فرهنگ باشد.

رییس جمهوری اظهار امیدواری كرد همه احساس كنیم كه 24 خرداد ادامه دارد و همان مردمی كه پای صندوق آمادند، همان مردم برای حمایت از اجرای راه و مسیری كه انتخاب كردند در صحنه هستند.

روحانی افزود: ما باید از این مشكلات عبور كنیم و با وحدت، انسجام و حضور مردم در صحنه از این مشكلات عبور خواهیم كرد، دولت خود را ملتزم به حقوق مردم و اجرای قانون می داند.

این خبرنگار بار دیگر پرسید كه آیا این صحبت ها ضمانت اجرایی دارد، آیا ممكن است دوباره برای برگزاری كنسرت ها مجوز داده شود و باردیگر لغو شود كه این مساله خیلی اتفاق افتاده است، آیا دولت می تواند در این زمینه جدیت داشته باشد.

رییس جمهوری پاسخ داد: البته به آن خیلی كه شما می گویید در آن حد نیست، ولی از نظر ما مجوز قانونی وقتی صادر می شود، لغو آن مجوز از طرف آن دستگاه هایی كه قانونا حق ندارند ، كاملا نادرست است و اگر موردی قوه قضاییه می خواهد وارد عمل شود، كاملا توجیه قانونی برای ورود قوه قضاییه داشته باشد.

**اگر موارد جدید مطرح نشود تا زمان مورد نظر به توافق می رسیم

رییس جمهوری در پاسخ به خبرنگار تلویزیون چین درباره آینده مذاكرات هسته ای و لغو تحریم ها، گفت: اساس مذاكرات روبه پیش است، گرچه در برخی از مسایل هنوز اختلاف نظر وجود دارد و در زمینه تحریم هم در اصل اینكه با اجرای توافق، همه تحریم های اقتصادی برداشته و ملغی خواهد شد تردیدی وجود ندارد.

وی افزود: اما نسبت به همزمانی اقدامات ایران با این لغو كه چگونه باشد، اختلاف نظرهایی در باره آن وجود دارد و ما مصر به هم زمانی هستیم و این اشكال كه طرف مذاكره كننده ما در برخی از موارد وقتی در جلسه ای به چارچوب برخی از موارد می رسیم، در جلسه بعدی دوباره به چانه زنی می پردازد و این كار مذاكرات را عقب می اندازد و مذاكرات را طولانی می كند.

رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح كرد: زمانی كه پیش روی ما است، اگر طرف مقابل به چارچوب زمانی متعهد بماند و موارد جدید را وارد نكند به نظر من می تواند حل و فصل شود و می توانیم به توافق برسیم اما اگر مسیر، مسیر چانه زنی های مهمل باشد، ممكن است زمان مذاكرات را بیشتر كند.

**باید حق شادی را برای همه محترم بشماریم

رییس جمهوری در پاسخ به خبرنگار خبرگزاری مهر كه درباره رابطه و تعامل دولت و حوزه های علمیه و انتقادات آنان درباره عملكرد فرهنگی دولت و همچنین عملكرد نیروی انتظامی، تصریح كرد: دولت تعبیر خاصی درباره نیروی انتظامی ندارد و دولت معتقد است كه همه دستگاه ها از جمله نیروی انتظامی باید در راستای قانون عمل كنند و معیارشان تنها قانون باشد؛ فكر نمی كنم كه در این زمینه جای اختلافی باشد.

وی یادآور شد: قانون جمهوری اسلامی ایران متاخذ از متن شرع است یا حداقل مصوباتی است كه با موازین شرعی مغایرت ندارد؛ بنابراین قانون ما قانون اسلامی است و امام (ره) هم فرمودند قانونی كه شورای نگهبان آن را تایید كرده، اجرای آن برای همه لازم است؛ بنابراین در این زمینه اختلافی نداریم.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطر نشان كرد: در سایر زمینه های فرهنگی نیز دولت موظف به اجرای قانون است؛ یعنی قوانینی كه وجود دارد را باید اجرا كند؛ ضمن اینكه حقوق مردم هم باید حفظ شود و امام درباره مسایل فرهنگی یك بن بستی كه قبلا فكر می شد را باز كردند.

روحانی ادامه داد: در آغاز انقلاب خیلی حرف ها بود و بعضی ها می گفتند كه خانم ها در تظاهرات نباید شركت كنند چون شعار كه می دهند صدای نامحرم است و اشكال دارد و امام در آن زمان پاریس بودند و موضع گیری صریحی كردند.

وی همچنین اظهار داشت: برای خانم ها آنجایی كه باید رای دهند، خم می شویم و احترام می گذاریم و می گوییم پای صندوق آرا بیایید و حقوق شما در مسایل سیاسی و اجتماعی یكی است و فرصت های برابر دارید ولی وقتی از انتخابات می گذریم انگار رای و عقیده ما عوض می شود.

وی افزود: خانم های ما یعنی همه خواهران، دختران و مادران جامعه اولا به دین، آیین و فرهنگ شان معتقد هستند و احترام می گذارند و به عفت و حجاب و چارچوب های قانونی احترام می گذارند و ما نباید تصور كنیم كه می خواهیم اسلام را پیاده كنیم و خدای ناكرده خانم ها می خواهند برعكس قوانین اسلامی حركتی داشته باشند.

رییس جمهوری خاطرنشان كرد: خانم ها مانند آقایان در بسیاری از موارد پیشتاز هستند و در همه راهپیمایی ها و مراسم این چنین است و به نظرم باید حق نشاط و شادی و زندگی اجتماعی را در چارچوب موازین دینی و قانونی برای همه محترم بشماریم و فكر نمی كنم در كلیات اختلاف نظری باشد ولی در مصادیق گاهی ممكن است اختلاف نظری وجود داشته باشد كه باید این اختلافات را حل كرد.

**واردات 720 میلیاردی دوره 8 ساله و اتكا به بیرون، علامت لازم را برای تحریم داد

روحانی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر این كه گفته می شود دولت همه امور كشور از جمله آب خوردن مردم را به رفع تحریم گره زده است، اظهار داشت : شما می دانید در گذشته در یك دوره 8 سال 720 میلیارد دلار صرف واردات و كشور كاملا متكی به خارج شد و همان هم علامت لازم را برای تحریم داد؛ یعنی اگر اقتصاد مقاومتی بود و در جامعه ما به خودمان متكی بودیم و نه به دلار نفتی، این فشارها بر ما وارد نمی شد.

وی یادآور شد: این دولت همه برنامه هایش در شرایط تحریم وضع و اجرا شده است، یعنی در زمانی كه تحریم بوده است توانسته تورم بالای40 درصد را به 15 درصد برساند. در شرایطی كه تحریم بوده توانسته كشور را از رشد منفی 6.8 - به رشد مثبت برساند و سرمایه گذاری منفی را به سرمایه گذاری مثبت برساند و در همه زمینه ها مانند صنعت، كشاورزی دارای رشد مثبت در سال 93 هستیم و در بعضی زمینه ها رشد بسیار بالا است مانند معدن كه رشد 10.8و صنعت بالای 5 است و بازرگانی بالای 3 است و در همه زمینه های كشاورزی حركت ما به پیش است.

رییس قوه مجریه ادامه داد: در یكسال گذشته ما برای واردات كشاورزی و محصولات غذایی بیش از 8 میلیارد دلار صرفه جویی كردیم یعنی تولیدات داخلی ما بالا رفته است؛ بنابراین، این دولت در زمان تحریم برنامه ریزی كرده و معضلات را حل كرده است.

روحانی با بیان این كه تحریم هیچ گاه موفق نبوده و به اهدافش نرسیده است، گفت: در ایران هم تحریم موفق نخواهد بود اما موثر بوده است. بین موفق بودن و موثر بودن فاصله است. تحریم به اهدافش نرسید. تحریم می خواست ما را تسلیم كند كه موفق نشد اما تحریم مشكلاتی را برای جامعه ما بوجود آورد.

**تحریم ظالمانه، در همه زندگی ما سایه افكنده است/پشت درهای بسته به اقتصاد بزرگ دست نخواهید یافت

وی گفت: گاهی می پرسند كه مشكلات گذشته یا امروز مربوط به تحریم است یا مدیریت؟ مسلما مدیریت بالاتر از تحریم است كه جای بحث نیست. اساس مدیریت درست است ما می توانیم كار را پیش ببریم اما این كه بگویم تحریم تاثیر ندارد، در همه زندگی ما، متاسفانه تحریم غیرقانونی، ظالمانه و غیرانسانی سایه افكنده است.

رییس جمهوری یادآور شد: ما در ایران برای محیط زیست و آب نیاز به سرمایه گذاری بزرگ داریم و اگر بخواهیم سرمایه گذاری ها را از خارج وارد كنیم نمی شود با شرایط تحریم این كار را بكنید. تحریم در همه زمینه ها مشكل درست كرده است .

روحانی با بیان این كه تحریم ها به معنای این نیست كه نمی توانیم زندگی كنیم، یادآور شد: یك بحث ، بحث ادامه حیات است، كشور می خواهد به نیازمندی های ضروری برسد كه این اشكالی ندارد ولی یك وقت بحث پیشرفت و توسعه و رقابت با دنیا است؛ بنابراین، هیچ كشوری پشت درهای بسته به اقتصاد بزرگ و بازار بزرگ دست نخواهد یافت.

وی ادامه داد: این ظلم یك ظلم بزرگ است كه می خواهند دروازه ما را ببندند و نگذارند كه صادرات و واردات كه مورد نیاز است انجام دهیم، ما این ظلم را باید برداریم كه این ظلم همان تحریم است، اما در عین حال دولت با شرایط تحریم مدیریت كرده و با شرایط تحریم توانسته است بسیاری از مشكلات را حل كند و حل خواهد كرد.

رییس جمهوری همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار فایننشال تایمز مبنی بر این كه سال گذشته یكی از اعضای گروه خیلی كوچك خبرنگارهای خارجی و رسانه های غربی از جمله جیسون رضاییان اینجا بود و حدودا یكسال است كه زندان هستند و هنوز تعیین و تكلیف نشده اند آیا شما شخصا پیگیر پرونده ایشان هستید، گفت: من به عنوان رییس جمهور كه مجری قانون اساسی هستیم و وظیفه من اجرای قانون اساسی است و نسبت به حقوق شهروندی همه ایرانی ها و یا كسی كه حتی اگر تابعیت غیرایرانی بر فرض داشته باشد و در ایران زندگی می كند حساس هستم و مواردی كه به من اطلاع می رسد نسبت به حقوق افراد، آنها را دنبال می كنم و موردی هم كه شما گفتید از كلیت آنچه كه وظیفه دولت است مستثنی نیست.

روحانی در پاسخ به سوال دیگر این خبرنگار مبنی بر این كه شما اشاره كردید به همزمانی اقدامات در برداشته شدن تحریم ها؛ تخمین شما از فاصله بین امضای قرارداد تا اجرای قرارداد چقدر است و تحریم های بانكی گفته شده بیشتر طول خواهد كشید و ممكن است تا یكسال تا زمان اجرایی، طول بكشد؛ آیا از نظر شما قابل قبول است و در مورد پروتكل الحاقی آیا شما اجازه بازدید سایت های نظامی و مصاحبه با دانشمندان هسته ای را خواهید داد، گفت: اما این كه همزمانی اجرای تعهداتی كه ایران در توافق خواهد داشت با رفع تحریم چگونه خواهد بود جای بحث وجود دارد. البته یك عددهایی شما گفتید كه آنها نادرست است. شما گفتید برای تحریم بانك یكسال طول می كشد. من فكر می كنم ماه و سال اشتباه شده است و حتما درست نیست این حرف .

وی ادامه داد: البته آن زمانی كه به توافق برسیم كه هر روز یا هر زمانی باشد، تا اجرای كامل توافق یك زمان و فاصله ای خواهد بود كه این فاصله چند ماهه است و جزو مواردی است كه در حال بحث است. آنچه كه به دنبال آن هستیم این است كه بعد از توافق بلافاصله در شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه ای صادر شود كه آن قطعنامه توافق را در فصل 7 تایید كند و آن توافق در همان قطعنامه ای كه در شورای امنیت خواهد بود و مصوبه ای كه شورای امنیت خواهد داشت همه قطعنامه های قبلی را در زمینه مسایل هسته ای لغو كند و این اولین گام مهمی است كه بعد از توافق برداشته می شود.

روحانی گفت: شاید بشود گفت اولین تضمین اجرایی این توافق هست كه توسط شورای امنیت تایید خواهد شد كه اهمیت دارد. بعد از آن، این كه تحریم ها چگونه لغو می شود در حال بحث هستیم. اعلام لغو با اجرای لغو چگونه می شود كه زمان را تعیین كنیم و تعهداتی كه ایران خواهد داشت به هر حال زمانی برای اجرای آن طول خواهد كشید و كاری نیست كه در یك ساعت انجام شود بلكه هفته ها و یا ممكن است چند ماه طول بكشد كه همه تعهدات انجام شود.

رییس جمهوری ادامه داد: از زمانی كه توافق امضا می شود و تا زمانی كه همه تعهدات اجرایی و عملیاتی از سوی دو طرف اجرایی می شود چقدر طول می كشد هنوز محل بحث است اما حتما چند ماهی زمان خواهد برد.

روحانی درباره پروتكل الحاقی گفت: پروتكل الحاقی چیزی نیست كه مخصوص ایران باشد. یك تبلیغات غلط و نادرست در خارج راه افتاد است در صورتی كه بسیاری از كشورهای دنیا هستند كه امروز پروتكل الحاقی را عمل می كنند . 124 كشور در حال اجرای پروتكل الحاقی هستند و یك عده دیگر هم قبول كردند و در مسیر نهایی شدن است؛ بنابراین پروتكل الحاقی از سال 2003 آن زمان هایی كه اول بحث پروتكل الحاقی بود 80 كشور قبول كرده بودند و در این چند سال از 80 كشور 124 كشور شده است؛ پس معلوم است كه چیز بدی نیست كه كشورها به پروتكل اضافه می شوند و آن را امضا می كنند.

وی اظهارداشت: تعهدات بین المللی همواره تعهدات دوطرفه است و هر چیزی كه در 124 كشور در حال اجرا است در ایران هم اجرا خواهد شد. در پروتكل الحاقی چیزی به نام بازرسی ، این كلمه وجود ندارد.

**ایران نمی گذارد به بهانه اجرای پروتكل یا هر گونه معاهده دیگر، اسرارش در دست دیگران قرار گیرد

رییس جمهوری با بیان این كه ما به صورت داوطلبانه در سال 2003 و 2004 و اوایل 2005 پروتكل الحاقی را اجرا كرده ایم و می دانیم چگونه اجرا می شود یادآور شد: همان زمانی هم كه می خواست اجرا شود در ایران بحث هایی سر گرفت كه اگر پروتكل اجرا شود می آیند مسجد را می گردند و خانه علما را بازرسی می كنند و مجلس شورای اسلامی را . حرف هایی كه آن موقع بی اساس بود و الان هم خیلی حرفهای بی اساس در رسانه ها زده می شود.

وی ادامه داد: به هر حال ایران یك استثنا نیست. پروتكل الحاقی در بسیاری از كشورها اجرا می شود، اما این نكته قطعی است كه ایران نخواهد گذاشت اسرار كشورش به بهانه اجرای پروتكل یا هرگونه معاهده دیگری در دست دیگران قرار بگیرد و این قطعی است. ما هیچ گاه نخواهیم گذاشت نه اسرار نظامی و نه در بسیاری از فناوری های مختلف كه اسراری داریم كه نباید به دست دیگران بیفتد.

روحانی اضافه كرد: شبیه پروتكل الحاقی در زمینه كنوانسیون شیمیایی هم عضو هستیم و در این كشور سالها است كه كنوانسیون شیمیایی اجرا می شود و آنجا هم یك نوع دسترسی ها هم در كنوانسیون وجود دارد و آن جا هم ما اسرار كشورمان را حفظ كردیم و حفظ می كنیم، بنابراین مساله تازه ای نیست و تنها مربوط به ایران نیست و یك معاهده ای است كه در این معاهده بسیاری از كشورها اجرا می كنند و ایران هم اجرا می كند. آنچه كه برای ایران بسیار مهم است این است كه با اجرای این توافق و با اجرای پروتكل ثابت كند كه اتهامات بی اساسی كه علیه ایران زده می شد كه ایران بمب هسته ای می سازد و یا در پی ساخت بمب هسته ای است برای جهانیان روشن شود كه این اتهام بی اساس است و لذا آ‍ژانس هم در طول این مدت حدودا از سال 2001 تا الان یعنی 14 و 15 سال است در این كشور پادمان را اجرا می كند با دقت، همواره تایید كرده كه هیچ چیزی را نیافته در ایران كه به معنای انحراف ایران از مسیر صلح آمیز باشد.

**معنای كاهش نرخ تورم ، ارزانی نیست

رییس جمهوری همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار یكی از روزنامه های اقتصادی مبنی بر این كه با توجه به اصل 44 قانون اساسی و تاكید بر خصوصی سازی از طریق بازار سرمایه، به نظر شما بعد از گذشت یك دهه از اجرای این سیاست ها تا چه حد توزیع ثروت از طریق بازار سرمایه محقق شده است و این كه چرا نمودی از آمارهای اقتصادی اعلام شده در جامعه را نمی بینیم؟، گفت: اجرای سیاست های اصل 44 خیلی مهم است و آن، همان است كه رهبری در اجرای آن فرمودند یك انقلاب اقتصادی خواهد بود.

روحانی افزود: واقعا اگر دقیق اجرا می شد یك انقلاب اقتصادی بود؛متاسفانه در اجرای سیاست های اصل 44 دقت لازم عمل نشده و برخی موارد قانون مورد توجه قرار نگرفته است.

وی یادآور شد: در سفرهای استانی به هر استان كه می رویم یكی از حرف های مسوولان استانی این است كه بسیاری از واگذاری ها در چارچوب قانون نبوده است.

وی تصریح كرد: اساس قانون اجرای سیاست های كلی اصل 44 این است كه ما بتوانیم مدیریت را در اقتصاد به بخش خصوصی دهیم، متاسفانه یك نهادهایی كه نه می شود، گفت خصوصی و نه می شود، گفت دولتی معروف به خصولتی هستند در اصل 44 آمدند و نگذاشتند همه اهداف اصل 44 اجرا شود

رییس جمهوری افزود: تلاش دولت این است كه سیاست های اصل 44 به خوبی عمل شود و در چارچوب مقررات قانونی باشد.

روحانی در مورد آمار و ارقام اقتصادی كه توسط دولت اعلام می شود، گفت: دولت در این زمینه دخالتی ندارد یعنی چه بانك مركزی و مركز آمار ایران دارای هستند؛ ما نه چیزی را سفارش می دهیم و نه دخالت می كنیم و آنها در چارچوب مقررات كارهایی خود را انجام می دهد؛ البته طبق قانون، آمار مركز آمار معیار خواهد بود اما در عین حال بانك مركزی هم آمارهایی از گذشته داشته و الان هم دارد و هر دو آمار مورد توجه صاحبنظران قرار می گیرد.

روحانی تصریح كرد: این كه اثر آنچه كه در این آمار اعلام می شود در زندگی مردم و بورس چگونه است، یك مقدار متفاوت است؛وقتی می گوییم نرخ تورم كاهش پیدا كرده است، معنایش این است كه خودرویی با سرعت 40 كیلومتر حركت می كرده، به 15 كیلومتر رسیده است.

وی ادامه داد: معنایش این نیست كه ایستاده یا دنده عقب می رود؛ این حركت ادامه دارد، اما سرعتش را كم كرده ایم؛ مردم می گویند شما كه می گویید تورم پایین آمده، ارزان نشده است؛ معنای كاهش نرخ تورم به مفهوم ارزانی نیست، به این مفهوم است كه ماشین اقتصاد ایران كه به سرعت به سمت دره می رفته است اول از دره به سمت جاده درست بردیم و همچنین سرعتش را كم كردیم؛ شاید در دنیا نرخ تورم صفر نداریم و اگر صفر باشد، خوب نیست اما باید یك حد معقولی باشد؛ حتما باید نرخ تورم به یك رقمی برسد و معمولا در دنیا سه، چهار درصد است.

وی یادآور شد: سیاست دولت، همچنان مسیر كاهش نرخ رشد تورم خواهد بود؛ اما این كه اثر این حركت های اقتصادی در همه بازارها از جمله بازار سرمایه سریع مشاهده كنیم، اولا دولت در بازار سرمایه دخالت مستقیم ندارد و نظارت دارد و دلش می خواهد حباب نداشته باشد و شفاف باشد و همواره حمایت می كنیم، اما بازار سرمایه را باید بلند مدت نگاه كنیم نه كوتاه مدت؛

رییس شورای عالی اقتصاد افزود: اساس بازار سرمایه به رونق اقتصادی وابسته است و هر قدر بتوانیم رونق اقتصادی در جامعه به وجود بیاوریم، بازار سرمایه دارای رونق خواهد بود؛ من در بلند مدت مسیر بازار سرمایه را مثبت می بینم و امیدوارم در مسیر رونق بتوانیم امسال حركت هایی كه مورد انتظار مردم است، داشته باشیم.

روحانی خاطرنشان كرد: امسال در آمد نفتی كشور كاهش پیدا كرده و بنابر این یك مقدار سختی داریم و با سختی داریم این سال را می گذرانیم اما در عین حال مسیر را ادامه خواهیم داد.

یكی دیگر از خبرنگاران از روحانی سوال كرد: حدود 2 سال از عمر دولت شما می گذرد و قوانین متعددی وجود دارد كه در این دولت همچون دولت گذشته به آن بی توجهی می شود؛ یا اجرا نشده یا صراحتا نقض می شود؛ چرا قوانینی كه نیاز به پول ندارد، اجرایی نمی شود؟

رییس جمهوری نیز پاسخ داد: وظیفه دولت اجرای قانون است اما برخی از قوانین، در چارچوب امكانات یا برخی از موارد هزینه ای دولت در چارچوب درآمدها است ؛ یعنی منوط بر این است كه درآمد لازم استحصال شود و بعد بر همان مبنا اجرا شود.

روحانی افزود: برخی موارد مثل مساله محیط كسب و كار، اتفاقا چیزی است كه دولت مصوب كرده و به آن عمل می كند؛ مدتی این قانون معطل مانده بود اما در حال حاضر به آن عمل می شود.

وی با تاكید بر این كه در محیط كسب و كار یكی از افتخارات این است كه رتبه ما افزایش پیدا كرده و از رتبه 152 به 130 رسیده ایم، گفت: ما از نظر مساله كسب و كار 22 رتبه به سمت مثبت حركت كرده ایم.

رییس قوه مجریه همچنین اظهار داشت: در موضوع سهام عدالت، دولت بدنبال تهیه لایحه ای است، این موضوع نیازمند یك سری هماهنگی هایی قبل از تقدیم لایحه است؛ دولت این لایحه را تهیه كرده و ان شاء الله تقدیم مجلس می كند.

روحانی ادامه داد: ما هر موردی كه قانون، مقررات و آئین نامه اجرایی خواسته، آنها را عملیاتی و اجرا كرده ایم؛ اگر مورد خاصی است بگویید، ما دنبال می كنیم ولی اساس و مبنای كار این دولت این بوده كه قوانین اجرا و پیاده شود؛ حتی قوانینی كه سال ها باقی مانده بود؛ مثلا قانون خدمات جامع برای ایثارگران سال ها باقی مانده بود؛ از سال 86 این قانون تا این دولت مانده بود؛ ما آن را اجرایی و عملیاتی كردیم با این كه برای دولت سخت و سنگین بود؛ دولت در سال گذشته هزار و 700 میلیارد تومان برای اجرای این قانون هزینه كرده است.

** همه تلاش ما این است كه شرایط قانون را به جامعه بازگردانیم

رییس جمهوری همچنین در پاسخ به سوالی درباره فضای امنیتی و سیاسی كشور، برگزاری تجمعات غیر قانونی، اخلال در مراسم ها و جلوگیری از برگزاری كنسرت ها، گفت: مسایل موجود، مربوط به مسایل سیاسی، اجتماعی است و برخی از این مسایل یك روزه و یك شبه حل و فصل نمی شود، ما باید شرایط امروز را نسبت به دو سال قبل در نظر بگیریم و ببینیم روند امور به سمت حل و فصل بوده یا نه، آیا روند معكوس بوده است یا حركتی نداشته ایم.

روحانی افزود: همه تلاش ما این است كه شرایط كشور را از شرایطی كه قبلا مناسب نبوده به شرایط قانون و مناسب در جامعه بازگردانیم و ما نمی توانیم بگوییم در 22 ماه تغییری حاصل نشده است.

وی تصریح كرد: به هر حال در مسایل اجتماعی و فرهنگی هم اكنون انجمن های دانشجویی فعال هستند و جلسات خود را برگزار می كنند، شما مراسم 16 آذر دو سال گذشته را با قبل از این دولت مقایسه كنید، مشاهده می كنید كه كاملا تغییر كرده است.

رییس دولت تدبیر و امید به بازگشایی خانه سینما و خانه احزاب نیز اشاره كرد و گفت: این طور نیست هیچ حركتی نشده باشد اما این كه انتظار داشته باشیم، همه مسایل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه در 22 ماه تمام شود، حتما تمام نمی شود، تلاش می كنیم كه اینها حل و فصل شود وباید ادامه بدهیم، اما مهم این است كه نباید مایوس شویم.

وی خاطرنشان كرد: اگر چهار، پنج نفر حركت غیر قانونی در كشور كردند نخست باید آنها را نصیحت و جذب كنیم و به آنها بگوییم كه حركت آنها به نفع كشور نیست و اساس 24 خرداد 92 هم همین بود كه مردم پای صندوق رای آمدند و گفتند افراط و تفریط و خشونت نباشد و حرف ها در چارچوب قانون و اعتدال باشد و نظرات در چارچوب قانون اجرا شود.

رییس دولت تدبیر و امید ادامه داد: بنابر این همه باید كمك كنیم و بدانیم دولت هیچ كاری را نه در مسایل اجتماعی و فرهنگی بلكه در مسایل اقتصادی، سیاست داخلی و خارجی نیز بدون حضور و حمایت مردم نمی تواند به انجام برساند و همانطور كه مردم در 24 خرداد پای صندوق رای آمدند، همچنان باید در صحنه بمانند و از دولت حمایت كنند تا بتوانیم معضلات را حل كنیم.

روحانی همچنین درمورد ممنوع تصویری رییس دولت اصلاحات گفت: اینكه گفته می شود شورای عالی امنیت ملی كسی را ممنوع تصویر یا ممنوع خبر كرده است، كاملا دروغ است وشورای عالی امنیت ملی هیچ مصوبه ای ندارد واگر كسی این مطلب را به شورا منتسب كرده، خلاف انجام داده و باید طبق قانون مورد مجازات قرار گیرد.

**همواره تلاش ما این بوده كه به آنچه وعده داده ایم، عمل كنیم

رییس قوه مجریه همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره وعده های محقق شده و محقق نشده دولت تدبیر و امید گفت: تلاش ما بر این بوده كه وعده ای كه داده ایم را عملیاتی كنیم در زمینه اقتصاد وعده داده بودیم شرایط را آرام كنیم و مردم بتوانند از مشكلات اقتصادی فاصله بگیرند و به نظر من در این زمینه دولت تلاش خود را انجام داد.

روحانی خاطرنشان كرد: دولت در 22 ماه گذشته تلاش كرده و دلیل آن آمار و ارقامی است كه وجود دارد و آرامش و ثباتی است كه در بازار می بینید.

وی یادآور شد: در زمینه سیاست خارجی وعده ما تعامل سازنده با دنیا بوده و به نظر من ما به این وعده عمل كرده ایم و دنبال تعامل سازنده با دنیا، همسایگان و غیر همسایگان هستیم اما باید حافظه میان مدت را مد نظر داشته باشیم و یادمان نرود در دو سال قبل چه خبر بوده است.

روحانی ادامه داد: این همه هیات ها كه به ایران سفر می كنند و ارتباطاتی كه آنها دارند و جمع های سرمایه دار كه از غرب و شرق به ایران می آیند و همچنین روابطی كه ما با همسایگان داریم به جز یكی، دو همسایه كه متاسفانه تغییر مثبتی نداشته است ما با سایر همسایگان روابط بهتری داریم و به این ها عمل كرده ایم.

وی با بیان این كه در زمینه مسایل سیاسی و فرهنگی وضع با 22 ماه قبل خیلی تفاوت كرده است، گفت: در عین حال به اهداف نرسیده ایم، روشن است حتی ممكن است تا پایان چهار سال هم 100درصد موفق نباشیم.

وی اضافه كرد: آنچه كه می توانیم به مردم بگوییم این است كه همواره تلاش ما بر این بوده كه به آنچه وعده داده ایم عمل كنیم و وظیفه خود می دانیم اما یك نكته باید در ذهن مردم باشد، برخی امور باید كل حاكمیت همه دست به دست هم بدهند تا به آن هدف برسیم و دولت به تنهایی قادر نیست، باید مجلس و قوه قضاییه همه باهم بتوانیم به آن هدف برسیم .

رییس قوه مجریه اضافه كرد: گاهی در برخی امور همه باید كمك كنند غیر از قوای سه گانه تا به هدف برسیم و دولت هم تلاش خود را كرده است، در برخی موارد موفقیت ما بالا بوده و در برخی موارد كمتر بوده است اما تلاش ما این بوده به وعده های خود عمل كنیم.

** سیاست ایران نسبت به مسایل منطقه تغییر نكرده است

همچنین در این نشست خبری خبرنگار روسیا الیوم از رییس جمهوری پرسید: وزارت دفاع آمریكا اعلام كرد كه پایگاه های جدید نظامی در عراق را به بهانه مبارزه با گروه داعش ایجاد خواهد كرد، موضع جمهوری ایران از این طرح جدید آمریكا در عراق چیست؟

رییس جمهوری پاسخ داد: سیاست جمهوری اسلامی ایران نسبت به مسایل منطقه تغییر نكرده و همان سیاستی است كه از دو سال پیش در این دولت بود و در حال ادامه پیدا كردن است.

روحانی افزود: تعهد ما این است كه به كشورهای منطقه برای امنیت و ثبات آنها كمك كنیم و اگر از ما درخواستی دارند؛ در حد توان به آن دولت ها كمك كنیم به خصوص در زمینه مبارزه با تروریسم كه آن را یك وظیفه بسیار مهم می دانیم.

وی ادامه داد: ما كاملا پیش بینی می كردیم شرایط منطقه چگونه خواهد بود و لذا دو سال پیش در سازمان ملل متحد پیشنهاد جهان عاری از خشونت و افراطی گری را مطرح كردیم و همان زمان نیز به سازمان ملل گفتیم كه آینده جهان و آینده منطقه ما چگونه خواهد بود.

رییس قوه مجریه گفت: خوشبختانه به آن ندا در مقام تصویب قطعنامه در مجمع عمومی پاسخ مثبت داده شد اما در مقام عمل متاسفانه آن مقدار كه می بایست شاهد حضور سازمان های بین المللی و كشورها برای مبارزه با تروریسم باشیم، نبودیم.

روحانی اظهارداشت: ما در عراق پایگاه نظامی و واحد نظامی نداریم، ما در سوریه واحد نظامی نداریم؛ آن چه در عراق و سوریه انجام می دهیم كار مستشاری است.

وی ادامه داد: هدف اصلی ما در این كشورها مبارزه با تروریسم است و می خواهیم ثبات و امنیت به این كشورها بازگردد، البته دلمان می خواهد در همه كشورها مخصوصا در سوریه مشاركت عمومی مردم و دموكراسی بیش از پیش اجرایی و عملیاتی شود.

خبرنگار دیگری از رییس جمهوری پرسید: یكسری اتفاقاتی افتاد كه توقع این بود كه شخصا خود شما در مورد آن ها توضیح دهید تا هجمه علیه دولت نباشد. یكی از آن ها بحث افزایش قیمت بنزین و حذف یارانه افراد پردرآمد بود؛ همچنین در دولت سابق گفت و گوهای رودرو را در تلویزیون داشتیم و این بار از شما خیلی كمتر می بینیم، آیا دلیل خاصی دارد؟

رییس جمهوری همچنین گفت: اصل اشكال شما وارد است، این كه من به سهم خودم باید بیشتر حضور پیدا كنم و با رسانه ها و مردم بیشتر صحبت كنم، كاملا درست است و اشكال بیان شده اشكال واردی است.

روحانی افزود: مردم ما باید همه حركت های دولت را به خوبی بدانند و قضاوت نهایی نیز به عهده مردم است كه در نهایت بگویند این حركت یك حركت درست یا نادرستی است.

وی ادامه داد: در زمینه مساله افزایش بنزین یا حامل های انرژی، خیلی این واژه را نمی پسندم، چون در بنزین ما دو نرخ 700 و هزار تومان را داشتیم كه آن را تك نرخی كردیم.

رییس قوه مجریه تصریح كرد: دلیل این اقدام هم روشن است، به نظر من مقامات دولتی برای مردم توضیح داده اند و بیان كرده اند كه ما طبق قانون مجلس امسال می بایست همه حامل های انرژی را به فوب خلیج فارس می رساندیم كه البته هنوز خیلی فاصله داریم. حتی در بنزین هم فاصله داریم، گازوئیل كه سرجای خودش و در گاز و نفت سفید كه خیلی فاصله داریم.

روحانی افزود: ما آن هایی كه تورم زا بود و در زندگی مردم خیلی تاثیر می گذاشت را مراعات كردیم و در زمینه گازوئیل، نفت سفید و گاز می بینید كه افزایش بسیار كم بوده است.

وی ادامه داد: در زمینه بنزین، ما دو نرخی را تك نرخی كردیم، عمدتا هم دلیل آن فساد زیاد بود، در زمینه بنزین؛ دونرخی بودن فساد زیادی ایجاد می كرد كه ما برای جلوگیری از فساد این كار را كردیم. بنابراین اگر توضیحی به اندازه لازم داده نشده، توضیح آن روشن است.

روحانی از مردم تشكر كرد كه به برخی از رسانه های خارجی یا حتی از رسانه های داخلی كه دنبال فضایی بودند، اعتنا نكردند و شرایط دولت و كشور را احساس كردند.

وی اضافه كرد: ما باید مجری قانون باشیم و قانون این وظیفه را بر دوش ما گذاشته بود.

رییس جمهوری گفت:شما می دانید كه یارانه ها بر مبنای قیمت های حامل های انرژی است و امسال به خاطر قیمت نفت ما در این زمینه كسری زیادی داریم. یعنی حدود 10 هزار میلیارد تومان ما در سال كسری داریم و با این تك نرخی شدن، حداقل سه هزار میلیارد تومان می تواند جبران كند و هنوز هفت هزار میلیارد تومان باقی می ماند.

روحانی افزود: ما متعهد ماندیم كه یارانه ها را پرداخت كنیم، از آن طرف نیز مجلس ما را موظف كرده بود كه یارانه پردرآمدها را حذف كنیم كه ما دنبال اجرای این قانون هستیم و می خواهیم افراد پردرآمدی كه نیاز ندارند، یارانه به آن ها داده نشود.

وی ادامه داد: من خودم در این زمینه وسواس دارم كه ضمن این كه می خواهیم یارانه پردرآمدها را حذف كنیم مبادا افراد كم درآمد یا كسانی كه جزو افراد متوسط جامعه هستند به اشتباه یارانه آن ها قطع شود و این نكته ای است كه روی آن حساسیت دارم لذا به وزیر كار كه مسوول این كار است موكدا دستور دادم یارانه كسی را قطع كند كه مطمئن باشد نیاز ندارد.

رییس قوه مجریه گفت: احراز این اطمینان، یك مقدار زمان می برد و این كار ممكن است كند، پیش رود اما هر دوی این ها در چارچوب قانون مجلس است و دولت برای اجرای این قانون تلاش می كند البته توضیحات بیشتر باید به مردم داده شود.

**در زمینه گرانی، ارزانی و زندگی، معیار جیب مردم است

خبرنگار روزنامه قدس از رییس جمهوری سوال كرد كه شما در اولین مصاحبه بعد از مراسم تحلیف گفتید معیارسنجش تورم جیب مردم است نه آمار بانك مركزی و مركز آمار ایران، آیا هم اكنون هم برای دولت كماكان ملاك سنجش تورم جیب مردم است؟ چه قدر جیب مردم را ملاك می دانید؟

رییس جمهوری پاسخ داد: آنچه دولت (مراكز رسمی،بانك مركزی و مركز آمار) اعلام می كند، آن ها مبنایی دارند، سبدی دارند، بر مبنای سبد محاسبه می كنند، ما خودمان هم روزانه قیمت اجناس را می گیریم.

روحانی افزود: هم بخش های اقتصادی ما این آمار را می بینند و من هم هفته ای یكی دو بار این آمار را می بینم كه وضع اجناس در بازار چگونه است؟

وی تاكید كرد: معیار باز هم جیب مردم است، باز هم قبول دارم در زمینه گرانی، ارزانی و زندگی، معیار جیب مردم است، اما آن ها هم چارچوبی دارند برای اعلام برنامه هایشان، آنچه می توانم بگویم این است كه بازار دچار آرامش و ثبانی است، آن جور كه قیمت یك جنس الان یك قیمت باشد فردا پنجاه درصد بالا رود، یا پایین آید، ما این نوسان را در قیمت نمی بینیم.

**معنای كاهش تورم، ارزانی نیست

روحانی ادامه داد: قیمت اجناس را كه ما روزانه می گیریم و می بینیم، در خرده فروشی ها و معاملات كلان بازار تغییرات آنچنان نیست، البته در كل وقتی می گوییم 15 درصد هنوز تورم است معنایش روش است؛ جنسی كه امروز می خرید به طور متوسط 15 درصد گران شده است، معنای كاهش تورم، ارزانی نیست. تفسیر ما باید از واژه ای كه اعلام می شود یكی باشد.

**امسال 13 میلیارد دلار كسری در درآمد نفتی و 20 هزار میلیارد تومان از نظر ریالی كسری داریم

وی با تاكید بر این كه تلاش دولت بر این است كه زندگی مردم، زندگی بهتری باشد، اظهار داشت: ما امسال حداقل نسبت به سال 93، حداقل 10 میلیارد دلار از نظر درآمد نفتی كسری خواهیم داشت؛ البته ممكن است بیشتر هم باشد. تا 13 میلیارد. از نظر ریالی كه به خزانه باید ریخته شود، حداقل حدود 20 هزار میلیارد تومان نسبت به سال قبل كسری خواهیم داشت.

روحانی خاطر نشان كرد: برای این كار ما بحث خروج از ركود را مطرح كردیم، آیین نامه هایش را تصویب و ابلاغ كردیم، لایحه به مجلس دادیم ، مجلس اخیرا تصویب كرده و به ما برگردانده و ما در حال نوشتن آیین نامه های آن هستیم.

رییس جمهوری اضافه كرد: ما در هزینه های جاری دستورالعملی را به دولت اعلام كردیم برای این كه امسال هزینه ها را كاهش دهیم؛ این كاهش را در هزینه های عمرانی قرار دهیم.

وی ادامه داد: ما در سال گذشته 32 هزار میلیارد تومان هزینه عمرانی كردیم. سال قبل آن، 21 هزار میلیارد تومان هزینه عمرانی بوده در حالی كه سال 91 حدود 12 تا 13 هزار میلیارد تومان بوده؛ این نشان می دهد كه دولت برای زندگی و رفاه مردم تلاش می كند و در این زمینه توان دولت همین توانی است كه دولت دارد اجرا می كند و عمل می كند.

**در طول این 22 ماه، 8 هزار واحد صنعتی نیمه تمام تكمیل شده است

رییس جمهوری اضافه كرد: حضور مردم هم در زمینه های اقتصادی نسبت به گذشته پرنشاط تر است. اخیرا آماری وزارت صنعت و معدن و تجارت برای من فرستاده بود كه در طول این 22 ماه، هشت هزار واحد صنعتی نیمه تمام تكمیل شده است، این خیلی مهم است. این ها نیمه تمام بوده ، راه اندازی شده است.

**تا سرمایه در كشور جذب نكنیم، مشكل اشتغال حل نمی شود

وی افزود: این حركت بسیار خوبی است، این آمار رشدی كه در معدن، كشاورزی، صنعت و خدمات می بینیم نشان این است كه دولت دارد تلاش خود را برای زندگی مردم می كند؛ اما یك مشكل بزرگتر وجود دارد و آن مساله اشتغال است، اشتغال یك مشكل عمده در این كشور است، ما تا نتوانیم رونق اقتصادی ایجاد كنیم و تا سرمایه در كشور جذب نكنیم، این مشكل حل نمی شود.

روحانی یادآور شد: این همه جوان از پسر و دختر كه امروز بیكار هستند و این دغدغه اصلی ما برای امسال و سال آینده و تا پایان دولت است كه برای جوانان اشتغال درست كنیم.

وی گفت: آمار و ارقامی كه سال گذشته داده شد، رقم بالای اشتغال در سال درست شد، 550 هزار اشتغال وزارت كار به من آمار داد و از آن طرف هم چه قدر اشتغال كم شده، یعنی همین قدر كه ما شغل درست می كنیم، چه قدر كارخانه تعطیل شده، چه قدر طرف بازنشسته شده، وقتی ما می آییم سر اشتغال خالص، متاسفانه وضع آمار ما آمار مناسبی نیست.

رییس جمهوری اضافه كرد: این چیزی است كه همه باید دست به دست هم دهیم؛ این كه می گوییم امروز جامعه ما باید آرام باشد و باید افراطی گری را كنار بگذاریم و همه باید كمك كنیم وضع اقتصادی ما تحرك یابد و سرمایه خارجی جذب شود، یك هدف بزرگش مساله اشتغال برای نسل جوان بزرگ ماست كه دغدغه بزرگ برای دولت و مردم ماست.

**كشورهای منطقه باید روی پای خود بایستند

روحانی در ادامه این نشست خبری گفت : یكی از خبرنگاران سوالی كرده بود كه آمریكایی ها در عراق یك پایگاهی را درست كرده اند كه من در پاسخ گفتم سیاست ما نسبت به عراق تغییر نكرده است كه باید در پاسخ به این سوال اضافه كنم كه آمریكایی ها طرح های مختلفی را در این یكسال از زمانی كه حمله گروهك های تروریستی به موصل شروع شده را ادعا كرده اند كه ادعاهای فراوانی مبنی بر این كه ائتلافی درست می كنیم، ائتلاف درست كردند، گفتند بمباران هوایی می كنیم، گفتند از هواپیماها استفاده می كنیم، اخیرا اعلام كردند كه روزانه ما چه قدر خرج می كنیم، یا بحث این است كه ما چه جور نیروهایی را به عراق بفرستیم كه افراد را آموزش دهند، شیعه و سنی را آموزش دهند.

وی افزود: واقعیت این است كه ادعاها تاكنون ادعاهای توخالی بوده است، در عراق آن چه كه جلوی تروریسم را تا امروز گرفته و نگذاشته آن ها دامنه تركتازیشان را در عراق بیشتر كنند؛ ملت، ارتش و مردم عراق بوده و ایران هم به سهم خودش به آن ها كمك كرده است.

رییس جمهوری اضافه كرد: ما اثری نمی بینیم از كشورهایی كه ائتلاف علیه تروریسم ایجاد كردند. بنا بود بیایند و با تروریسم بجنگند، اخیرا ادعای پایگاه می كنند، به نظرم این ها ادعاهایی است كه با واقعیت بسیار فاصله دارد؛ كشورهای منطقه امروز چه یمن، چه سوریه و چه عراق و چه دیگران باید روی پای خود بایستند. ما هم در حد توان هر كمكی كه از ما بر بیاید برای زندگی، مواد غذایی ومبارزه با تروریسم انجام خواهیم داد.

**گروه های تروریستی حتما شكست خواهند خورد

روحانی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار تلویزیون العراقیه درباره روابط ایران و عراق و جنگ مشترك علیه تروریسم گفت: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب مقررات بین الملی برای كمك به دولت عراق بیش از گذشته آماده است و این كمك می تواند سیاسی، اقتصادی و نظامی در قالب مستشاری و یا نیازمندی های عراق در زمینه خرید تسلیحات باشد.

وی با تاكید بر آمادگی كامل ایران برای كمك به عراق، افزود: ایران و عراق دو كشوری هستند كه از نظر فرهنگی، تاریخی، دینی و مذهبی در طول قرن ها در كنار هم بوده اند و ما وظیفه خودمان می دانیم كه از عراق و دولت عراق در برابر تروریست ها حمایت كنیم و این حمایت ها ادامه خواهیم داد و در صورت نیاز و درخواست دولت عراق این حمایت ها بیشتر خواهد شد.

رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح كرد: ما معتقدیم كه گروه های تروریستی حتما شكست خواهند خورد و در منطقه موفق نخواهند بود، اما برای مردم و زندگی مردم دردسر آفرین و مشكل زا هستند.

روحانی گفت: باید تلاش كنیم هرچه سریع تر گروه های تروریستی را در منطقه منهزم كنیم، بگونه ای كه منطقه را ترك كنند و اساسا موضوع تروریسم می تواند، مشكلی برای منطقه و جهان باشد؛ این تعاون و همكاری و دست به دست هم دادن برای مبارزه با تروریسم وظیفه شرعی و قانونی ما است.

**من دلواپس نیستم ،همیشه امیدوارم

رییس جمهوری در پاسخ به این سوال خبرنگار روزنامه لس آنجلس تایمز كه پرسید آیا شما نگران و دلواپس این نیستید كه بعد از مذاكرات این توافق اجرا نشود؟ تصریح كرد: من كه دلواپس نیستم، من همیشه امیدوارم.

روحانی ادامه داد: هر احتمالی وجود دارد و ما علام الغیوب نیستیم كه آینده را بتوانیم ببینیم چه می شود و نه قدرت مطلقه هستیم كه بتوانیم مشكلات عالم را از ایران تا آمریكا حل و فصل كنیم.

وی با تاكید بر این كه بسیار امیدوار است، افزود: به این دلیل امیدوارم كه ما یك اجرای موقت توافق ژنو را داشته ایم و البته همین توافق را به صورت محدودتر در یك زمان كوتاه تری دو طرف اجرا و پیاده كردند و همان نكاتی كه شما می گویید؛ كسانی از دو طرف می خواستند به هم بزنند و همین كارها را عده ای آن جا و این جا و برخی كشورهای منطقه كه می دانید با توافق مخالف بودند، انجام دادند.

**توافق به ضرر كسی نیست

رییس جمهوری همچنین گفت: برخی كشورها فكر می كنند كه با این توافق، ایران قدرت بیشتری در منطقه بدست می آورد و آن ها دچار مشكل می شوند كه اشتباه می كنند و این توافق به ضرر كسی نخواهد بود و ما در منطقه نمی خواهیم به كشوری تجاوز و در امور آن ها مداخله كنیم و این موارد تصورات واهی و نادرست است.

رییس دولت یازدهم افزود: برخی در منطقه ممكن است كه نگران باشند و مشكلاتی هم ممكن است پیش روی ما قرار گیرد و من در هرحال امیدوارم.

روحانی اضافه كرد: اگر این توافق امضا شود، معنایش این است كه همه دولت های امضا كننده این توافق متعهد به آن هستند و باید آن را اجرایی و عملیاتی كنند، به خصوص این كه در شورای امنیت سازمان ملل هم این توافق مهر تایید بخورد و همه كشورها موظف به اجرا و عمل خواهند بود.

وی ادامه داد: همیشه در زندگی و اجرای اهداف ما ممكن است مشكلاتی پیش آید كه باید برای آن ها راه حل به دست آوریم و مشكلات را حل و فصل كنیم و آن هایی كه می خواهند توافق را به هم بزنند اگر آثار خوب این توافق را بعد از اجرای آن ببینند به اعتقادم در اعتقادشان تجدید نظر خواهند كرد.

**خیلی ها تلاش می كنند توافق حاصل نشود

در ادامه این نشست خبری، خبرنگار ایران پرسید: از ابتدای دولت، شاهد تخریب های گسترده ای بودیم و شما بارها به تخریب گران هشدار دادید و تعابیری به كار بردید كه ما تلاش می كنیم نقاب كسانی كه در قالب نقد، تخریب می كنند را از تنشان در می آوریم و آن ها را به مردم نشان می دهیم كه چه كسی تخریب و چه كسی نقد می كند، آیا این تمایز برای مردم حاصل شد؟

این خبرنگار اضافه كرد: همچنین با توجه به نزدیك شدن توافق هسته ای و انتخابات، باز شاهد شدت گرفتن تخریب ها خواهیم بود. رویكرد دولت چه خواهد بود؟

رییس جمهوری اظهار داشت: در یك توافق، وقتی به قدم های آخر می رسیم كار بسیار سخت می شود. همین كه قبل از شما در سوالشان گفتند برخی از كشورها اظهار نگرانی كردند كه حركت برای توافق نهایی و متن نهایی كند شده است، یك مقدار طبیعی است و یك مقدار مربوط می شود به این كه خیلی ها در پشت پرده هستند كه تلاش می كنند این توافق حاصل نشود و باید تحمل كنیم و همه توانمان را به كار بگیریم كه به هدف نهایی برسیم.

**افكار عمومی و خواست ملت معیار است

وی ادامه داد: برای ما معیار در این مسایل افكار عمومی مردم و خواست ملت است. ملت ما خواهان این است كه یك توافق عزتمندانه حاصل شود و رهبر معظم انقلاب بر اصل توافق در چارچوب خط قرمزها تایید كردند. بنابراین ما این راه را با تمام توانمان ادامه خواهیم داد.

رییس جمهوری با بیان این كه عده ای تحت عنوان نقد دنبال تخریب هستند و متاسفانه این مساله وجود دارد، گفت: اولا خود مردم باید به خوبی این را قضاوت كنند كه عده ای پشت پرده نقد موضع نگیرند و با لباس نقد به تخریب نپردازند. روشن هم هست بین نقد و تخریب چه تفاوت هایی وجود دارد. نقد باید مشفقانه، دلسوزانه و برای اصلاح و بهتر شدن باشد.

روحانی افزود: تخریب به دروغ ، تهمت و حرف های ناصحیح متوسل می شود و گاهی به ادبیاتی متوسل می شود كه آن ادبیات با اخلاق و فرهنگ ایرانی و اسلامی ما اساسا سازگار نیست. باید تخریب گران را دعوت كنیم به نقد و از آن ها بخواهیم به جای تخریب، نقد كنند.

وی یادآور شد: عكس العمل ما بهترین راه است. مردم ما اگر در برابر تخریب عكس العمل درست نشان دهند، تخریب گر را مایوس می كنند. تخریب گر وقتی ببیند مسیرش مسیری است كه نتیجه ندارد، ادامه نخواهد داد، البته دولت هم وظیفه دارد روشنگری كند.

**مردم با عكس العمل و دولت با توضیحات بیشتر جلوی تخریب را بگیرند

رییس جمهوری اضافه كرد: تشویش اذهان عمومی و حرف های غیرواقعی زدن كار نادرستی است، ضمن این كه نقد مشفقانه بسیار خوب است و حتی ضرورت و لازم است و به نفع دولت است؛ چون اگر دولت اجازه به نقد ندهد معنایش این است كه دولت مستبدی است یا ما خودمان را بی نقص و بی عیب می دانیم كه این حرف نادرستی است.

روحانی یادآور شد: به هر حال دولت هم اشتباه می كند و نقص دارد. ما كه دولت معصوم نیستیم و این خیلی روشن است. یا این كه دنبال این است كه كار استبدادی كند و مستبد باشد، این هم نادرست است؛ بنابراین مردم ما باید در این زمینه با عكس العمل خودشان و دولت با توضیحات خودش جلوی تخریب را بگیرند.

**تغییر جغرافیای سیاسی منطقه به ضرر همه خواهد بود

خبرنگار المیادین در ادامه این نشست پرسید: همان طور كه استحضار دارید، طرح های تجزیه، بسیاری از كشورهای منطقه را تهدید می كند و در راس آن سوریه و عراق هستند. البته شما از نظر نظری مخالف این طرح ها هستید اما عملا برای جلوگیری از تجزیه كشورهای منطقه آن هم در پرتو بحران های كنونی و این كه شاهد هستیم كه موج تروریسم كه منطقه را در می نورد چه كار خواهید كرد و آیا می توانید از تهران توقع داشته باشیم كه یك ابتكار عملی داشته باشد و سران كشورهای محوری ایران، تركیه و عربستان سعودی را برای رسیدن به تفاهم بر سر یك حل و فصل عاقلانه برای بحران های كنونی منطقه گرد هم بیاورد و یا این كه این كشورها دیگر قادر نیستند مشكلاتشان را خوشان حل كنند؟

رییس جمهوری پاسخ داد: تغییر جغرافیای سیاسی منطقه به ضرر همه خواهد بود و باید وحدت و انسجام كشورهای منطقه را به سهم خودمان حراست و حفاظت كنیم.

روحانی ادامه داد: هر گونه جدایی و تجزیه، مساوی با ادامه درگیری ها و جنگ داخلی جدید در آن كشورها است، چه سوریه، چه عراق و چه كشور دیگر باشد؛ تغییرات می تواند به ضرر همه باشد.

وی اضافه كرد: در این زمینه باید دو كار را انجام دهیم، یك كار این است كه شما اشاره كردید كه باید با كشورهای منطقه گفت و گو و افكارمان را به هم نزدیك كنیم به خصوص كشورهای همسایه در این منطقه باید حضور جدی پیدا كنند و سازمان های بین المللی در این زمینه فعال شوند یعنی فعالیت سیاسی ، منطقه ای و بین المللی ما در این زمینه را افزایش دهیم.

**ایران برای جلوگیری از تجزیه كشورهای منطقه همه توانش را به كار می گیرد

رییس جمهوری اظهار داشت: نكته دوم قدرت حكومت مركزی است. قدرت حكومت مركزی هرچه تضعیف شود، خطر بیشتری آن كشور را تهدید می كند. باید قدرت مركزی را در عراق و سوریه تقویت كنیم تا هم بتوانند در برابر تروریسم بایستند و هم در برابر این توطئه.

روحانی یادآورشد: اخیرا مشاهده كردیم برخی مجامع در آمریكا این بحث ها را مطرح كردند. بحث تجزیه عراق را به یك زبانی بیان كردند و این معنایش این است كه برخی قدرت های بزرگ برای منافع خودشان در این منطقه دنبال این توطئه هستند در حالی كه تجزیه می تواند برای ثبات، امنیت و رشد منطقه بسیار خطرناك باشد.

روحانی تاكید كرد: جمهوری اسلامی ایران برای جلوگیری از تجزیه همه توانش را به كار گرفته و به كار می گیرد.

**معنای كاهش نرخ تورم ، ارزانی نیست

رییس جمهوری در پاسخ به سوال خبرنگار یكی از روزنامه های اقتصادی مبنی بر این كه با توجه به اصل 44 قانون اساسی و تاكید بر خصوصی سازی از طریق بازار سرمایه، به نظر شما بعد از گذشت یك دهه از اجرای این سیاست ها تا چه حد توزیع ثروت از طریق بازار سرمایه محقق شده است و این كه چرا نمودی از آمارهای اقتصادی اعلام شده در جامعه نمی بینیم؟ گفت: اجرای سیاست های اصل 44 خیلی مهم است و آن، همان است كه رهبری در اجرای آن فرمودند یك انقلاب اقتصادی خواهد بود.

روحانی افزود: واقعا اگر دقیق اجرا می شد یك انقلاب اقتصادی بود؛متاسفانه در اجرای سیاست های اصل 44 دقت لازم عمل نشده و برخی موارد قانون مورد توجه قرار نگرفته است.

وی یادآور شد: در سفرهای استانی به هر استان كه می رویم یكی از حرف های مسوولان استانی این است كه بسیاری از واگذاری ها در چارچوب قانون نبوده است.

وی تصریح كرد: اساس قانون اجرای اصل 44 این است كه ما بتوانیم مدیریت را در اقتصاد به بخش خصوصی دهیم، متاسفانه یك نهادهایی كه نه می شود، گفت خصوصی و نه می شود گفت دولتی معروف به خصولتی هستند در اصل 44 آمدند و نگذاشتند همه اهداف اصل 44 اجرا شود

رییس جمهوری افزود: تلاش این دولت این است كه سیاست های اصل 44 به خوبی عمل شود و در چارچوب مقررات قانونی باشد.

روحانی در مورد آمار و ارقام اقتصادی كه توسط دولت اعلام می شود، گفت: دولت در این زمینه دخالتی ندارد یعنی چه بانك مركزی و مركز آمار ایران دارای هستند؛ ما نه چیزی را سفارش می دهیم و نه دخالت می كنیم و آنها در چارچوب مقررات كارهایی خود را انجام می دهد؛ البته طبق قانون، آمار مركز آمار معیار خواهد بود اما در عین حال بانك مركزی هم آمارهایی از گذشته داشته و الان هم دارد و هر دو آمار مورد توجه صاحبنظران قرار می گیرد.

وی تصریح كرد: این كه اثر آنچه كه در این آمار اعلام می شود در زندگی مردم و بورس چگونه است، یك مقدار متفاوت است؛وقتی می گوییم نرخ تورم كاهش پیدا كرده است، معنی اش این است كه ماشینی كه با سرعت 40 كیلومتر حركت می كرده، به 15 كیلومتر رسیده است؛ معنی اش این نیست كه ایستاده یا دنده عقب می رود؛ این حركت ادامه دارد اما سرعتش را كم كرده ایم؛ مردم می گویند شما كه می گویید تورم پایین آمده، ارزان نشده است؛ معنای كاهش نرخ تورم به مفهوم ارزانی نیست، به مفهوم این است كه ماشین اقتصاد ایران كه به سرعت به سمت دره می رفته است اول از دره به سمت جاده درست بردیم و همچنثن سرعتش را كم كردیم؛ شاید در دنیا نرخ تورم صفر نداریم و اگر صفر باشد، خوب نیست اما باید یك حد معقولی باشد؛ حتما باید نرخ تورم به یك رقمی برسد و معمولا در دنیا سه، چهار درصد است.

وی ادامه داد: سیاست دولت، همچنان مسیر كاهش نرخ رشد تورم خواهد بود؛ اما اینكه اثر این حركت های اقتصادی در همه بازارها از جمله بازار سرمایه سریع مشاهده كنیم، اولا دولت در بازار سرمایه دخالت مستقیم ندارد و نظارت دارد و دلش می خواهد حباب نداشته باشد و شفاف باشد و همواره حمایت می كنیم، اما بازار سرمایه را باید بلند مدت نگاه كنیم نه كوتاه مدت؛

رییس شورای عالی اقتصاد افزود: اساس بازار سرمایه به رونق اقتصادی وابسته است و هر قدر بتوانیم رونق اقتصادی در جامعه به وجود بیاوریم بازار سرمایه دارای رونق خواهد بود؛ من در بلند مدت مسیر بازار سرمایه را مثبت می بینم و امیدوارم در مسیر رونق بتوانیم امسال حركت هایی كه مورد انتظار مردم است داشته باشیم؛ امسال در آمد نفتمان كاهش پیدا كرده و بنابر این یك مقدار سختی داریم و با سختی داریم این سال را می گذرانیم اما در عین حال مسیر را ادامه خواهیم داد.

یكی دیگر از خبرنگاران از روحانی سوال كرد: حدود 2 سال از عمر دولت شما می گذرد و قوانین متعددی وجود دارد كه در این دولت همچون دولت گذشته به آن بی توجهی می شود؛ یا اجرا نشده یا صراحتا نقض می شود؛ چرا قوانینی كه نیاز به پول ندارد، اجرایی نمی شود؟

رییس جمهوری نیز پاسخ داد: وظیف دولت اجرای قانون است اما برخی از قوانین، در چارچوب امكانات یا برخی از موارد هزینه ای دولت در چارچوب درآمدها است ؛ یعنی منوط بر این است كه درآمد لازم استحصال شود و بعد بر همان مبنا اجرا شود.

روحانی افزود: برخی موارد مثل مساله محیط كسب و كار، اتفاقا چیزی است كه دولت مصوب كرده و به آن عمل می كند؛ مدتی این قانون معطل مانده بود اما در حال حاضر به آن عمل می شود.

وی با تاكید بر این كه در محیط كسب و كار یكی از افتخارات این است كه رتبه ما افزایش پیدا كرده و از رتبه 152 به 130 رسیده ایم، گفت: ما از نظر مساله كسب و كار 22 رتبه به سمت مثبت حركت كرده ایم.

رییس قوه مجریه همچنین اظهار داشت: در موضوع سهام عدالت، دولت بدنبال تهیه لایحه ای است، این موضوع یك سری هماهنگی هایی قبل از تقدیم لایحه لازم دارد؛ دولت این لایحه را تهیه كرده و ان شاء الله تقدیم مجلس می كند.

روحانی ادامه داد: ما هر موردی كه قانون، مقررات و آئین نامه اجرایی خواسته، آنها را عملیاتی و اجرا كرده ایم؛ اگر مورد خاصی است بگویید، ما دنبال می كنیم ولی اساس و مبنای كار این دولت این بوده كه قوانین اجرا و پیاده شود؛ حتی قوانینی كه سال ها باقی مانده بود؛ مثلا قانون خدمات جامع برای ایثارگران سال ها باقی مانده بود؛ از سال 86 این قانون تا این دولت مانده بود؛ ما آن را اجرایی و عملیاتی كردیم با این كه برای دولت سخت و سنگین بود؛ دولت در سال گذشته هزار و 700 میلیارد تومان برای اجرای این قانون هزینه كرده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این كه بودجه مسكن جوانان چه زمانی عملیاتی خواهد شد؟ گفت: در حوزه مسكن یك اقداماتی قبلا انجام شد كه مشكلاتش برای این دولت باقی ماند؛ صدها هزار خانه به عنوان مسكن مهر باقی ماند، در حالی كه این ها ناقص بود و باید تكمیل می شد.

رییس جمهوری اضافه كرد: از آن مهمتر این كه آن ها در مناطقی ساخته شده بود كه در برخی شهرها مكان مناسبی برای آن در نظر نگرفته بودند؛ بعد هم در نهایت خانه ساخته شود؛ اگر آن خانه، برق، گاز و آب نداشته باشد و فاضلاب، جاده و مدرسه و كلانتری اش حل نشود، چه طور قابل سكونت می شود؟

روحانی افزود: اسمش مسكن بود ولی مسكن نبود؛ یعنی سكونتی ایجاد نمی كرد و مردم نمی توانستند در آن جا سكون و آرامشی پیدا كنند؛ دولت در این زمینه بار بزرگی بر دوشش افتاده است، ما در این دولت حدود 425 هزار واحد مسكن مهر را با مشكلات زیادی تكمیل كردیم و البته ناچاریم این را ادامه دهیم و ادامه خواهیم داد.

وی تصریح كرد: اخیرا طرحی برای مسكن در نظر گرفته شد كه اعلام شد؛ برای این كه ما بتوانیم وام بیشتری در اختیار بگذاریم؛ البته یك سالی طول می كشد كه اجرایی و عملیاتی شود كه حتما در زمینه مسكن تاثیر خواهد داشت؛ بودجه ای هم در وزارت ورزش و جوانان برای این كار در نظر گرفته شده است كه تاكنون در این زمینه بیش از 300 میلیارد تومان هزینه شده است.

رییس دولت یازدهم خاطرنشان كرد: مسكن به عنوان یكی از اهدافی است كه این دولت دنبال خواهد كرد؛ غیر از طرح هایی كه دولت تاكنون اعلام كرده، طرح های دیگری نیز مد نظر دارد كه ان شاء الله تا پایان سال یا اوایل سال آینده آن طرح ها را هم اعلام خواهد كرد.

روحانی در پایان این نشست خبری، از اصحاب رسانه تشكر كرد و گفت: در این جلسه بسیاری از ارقام ریز را مطرح نكردم، به دلیل این كه ما به دومین سالگرد دولت نزدیك هستیم؛ در پایان مرداد یا اوایل شهریور كه هفته دولت هم هست، مصاحبه ای دیگر خواهیم داشت كه هم من و هم همكاران من راجع به فعالیت هایی كه دولت در طول دو سال انجام داده است به عرض ملت ایران و اصحاب رسانه خواهند رساند.

سیام*9121*1429*2021*9189 *9254 *9103 *1058*1449*1336 *9012