۲۲ خرداد ۱۳۹۴،‏ ۱۴:۰۹
کد خبر: 81643216
۰ نفر
35 تریلیون دلار زیمبابوه برابر با یك دلار آمریكا

تهران – ایرنا – بانك مركزی زیمبابوه روز جمعه پس از سال ها تورم شدید اقتصادی این كشور اعلام كرد كه ارزش 35 تریلیون دلار واحد پول زیمبابوه برابر با یك دلار آمریكا است.

به گزارش خبرگزاری رویترز از حراره، مبادله پول محلی این كشور واقع در جنوب آفریقا با دلار آمریكا یا رند آفریقای جنوبی از دوشنبه هفته آینده هم زمان با از چرخه خارج شدن پول ملی این كشور، آغاز می شود.

این كشور استفاده از ارزها از جمله دلار آمریكا و رند آفریقای جنوبی را در سال 2009 پس از نابود شدن ارزش پول ملی آغاز كرد كه در سال 2008 به 500 میلیارد دلار در برابر یك سنت رسیده بود.

مردم این كشور در اوج بحران اقتصادی، مجبور به حمل كیسه های پلاستیكی مملو از اسكناس برای خرید كالاهای اساسی مورد نیاز خود بوند و این در حالی بود كه بهای كالاها نیز دستكم 2 بار در روز افزایش می یافت.

جان مانگودیا رییس بانك مركزی زیمبابوه در بیانیه ای اعلام كرد: مشتریانی كه از قبل از مارس 2009 حساب بانكی به دلار زیمبابوه داشته اند، می توانند از روز دوشنبه با مراجعه به شعبه بانك ها برای تبدیل موجودی پس انداز خود به دلار آمریكا اقدام كنند.

مردم این كشور تا ماه سپتامبر برای تبدیل اسكناس های قدیمی، مهلت دارند و برخی از مردم آن ها را به عنوان سوقات و یادگاری به گردشگران خارجی می فروشند.

بر اساس نرخ برابری اعلام شده، به حساب های بانكی كه تا 175تریلیون دلار زیمبابوه موجودی داشته باشند، 5 دلار آمریكا پرداخت خواهد شد.

مبلغ با ارزش ترین و آخرین اسكناس چاپ شده توسط بانك مركزی این كشور در سال 2008 میلادی، 100 تریلیون دلار بود كه در آن هنگام حتی برای پرداخت كرایه اتوبوس برای رفتن به محل كار برای مدت یك هفته نیز كفایت نمی كرد.

بانك مركزی زیمبابوه افزود: مشتریانی كه هنوز اسكناس های قدیمی در اختیار دارند، می توانند به شبعه های بانك ها مراجعه كرده و برای هر 250 تریلیون دلار زیمبابوه، یك دلار دریافت كنند.

بانك مركزی 20 میلیون دلار امریكا برای مبادله با اسكناس های دارندگان پول رایج این كشور اختصاص داده است.

خاورم**1486**1917

سرخط اخبار جهان