۲۱ خرداد ۱۳۹۴،‏ ۴:۳۴
کد خبر: 81641863
T T
۰ نفر
روزنامه كیهان: پنجشنبه 21خردادماه

تهران – ایرنا- روزنامه كیهان امروز (پنجشنبه) در بیست و یك هزارو هفتادو نهمین شماره خود پیام آیت‌الله جوادی آملی به همایش امنیت پایدار را با عنوان «امكانات هست اقتصاد مقاومتی عرضه می‌خواهد» تیتر یك كرده است.

به گزارش ایرنا، در این مطلب آمده است: روز گذشته دومین همایش امنیت پایدار با پیام تصویری آیت‌الله جوادی آملی در دانشگاه جامع امام حسین (ع) برگزار شد.

در بخشی از پیام آیت‌الله جوادی آملی آمده است: برای تامین امنیت باید اضطراب‌زدایی كرد و امنیت بدون اقتصاد مقاومتی هم حرفی پوچ است. هم امكانات هست هم جوانان و فقط مقداری عرضه برای اقتصاد مقاومتی می‌خواهد.

در ادامه این پیام تاكید شده است: با نصیحت نمی‌توان ملت گرسنه را امنیت بخشید زیرا نه او آرام می‌شود و نه امنیت فراهم خواهد شد.

این روزنامه عكس نخست خود را به سخنان رئیس ائتلاف مدنی یمن با تیتر «10 هزار شهید و 2 میلیون آواره نتیجه 77 روز جنایت آل سعود در یمن» اختصاص داد.

در توضیح این خبر آمده است: بنابر گزارش منابع یمنی، تجاوز عربستان به یمن تاكنون 10 هزار شهید و 2 میلیون آواره داشته است.

در حالی كه برخی منابع آمار شهدای یمن را تا هفته‌های اخیر نزدیك به 4 هزار نفر اعلام كرده بودند منابع یمنی آمار وحشتناكی از 77 روز تجاوز سعودی ها به یمن ارائه داده‌اند.

به گزارش ایرنا، «عادل الشجاع» رئیس ائتلاف مدنی یمن گفته:«بر اثر تجاوز 77 روزه عربستان به یمن و درگیری نیروهای مقاومت مردمی با تروریست‌های القاعده و طرفداران رئیس جمهور مستعفی در استان‌های این كشور، تاكنون 10هزار یمنی از جمله 3 هزار زن و كودك شهید و 20 هزار نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.»

بر اساس این گزارش، رئیس ائتلاف مدنی یمن شمار آوارگان در داخل این كشور را نیز 2 میلیون نفر ذكر كرد و گفت:«حدود 7 هزار یمنی نیز به كشورهای آفریقایی مجاور یمن از جمله جیبوتی و سومالی پناهنده شده‌اند و صدها هزار آفریقایی مقیم یمن نیز روانه دیگر كشورها شده‌اند».

روزنامه كیهان در ستون یادداشت خود كه به قلم حسن معصومی به رشته تحریر درآمده است به سیستم مدیریت وزارت علوم با تیتر «آینده علمی كشور اسیر جریان تندرو» پرداخته است.

در بخشی از این مطلب آمده است:

زمزمه‌هایی مبنی بر اینكه وزارت علوم در دولت یازدهم، سهمیه یك جریان خاص و تندرو است در اوایل رأی آوردن آقای روحانی به گوش می‌خورد.

این زمزمه‌ها با معرفی اولین نامزد تصدی وزارت علوم توسط آقای روحانی بیشتر شد، اما با هوشیاری نمایندگان مجلس پروژه تسخیر وزارت علوم توسط جریان تندروی اصلاح‌طلب ناكام ماند.

در ادامه رئیس جمهور محترم با سرپرست كردن توفیقی در وزارت علوم، خود به شائبه اختصاص وزارت علوم به جریان تندرو و بدسابقه عینیت بخشید؛ گویی تمام آن زمزمه‌ها درست بود و وزارت علوم «باید» به فتنه‌ای‌های تندرو می‌رسید.

در همان برهه سرپرستی توفیقی بود كه بحث سیاسی و كذب غیرقانونی بودن دانشجوهای بورسیه پیش آمد و .... اما این همه ماجرا نبود و نیست. سیر كند شدن، توقف و در نهایت نزول رتبه علمی ایران، وجه دیگر این ماجراست. علاوه بر این، نتایج غیرقابل قبول دیگری هم از «سهمیه»ای شدن وزارت علوم پدید آمده و بعد از این هم خواهد آمد كه اشاره‌ای هرچند گذرا به آنها خالی از لطف نیست.

در ستون اخبار ویژه این روزنامه گزارشی از بی بی سی با تیتر «اصلاح‌طلبان تمام شده‌اند هر چند برای بقا زیر سایه اعتدال رفتند» را مورد بررسی قرار داده است.

در بخشی از این خبر آمده است:

شبكه دولتی انگلیس كه بیش از یك دهه است از مدعیان اصلاح‌طلبی حمایت علنی می‌كند تأكید كرد روزگار این طیف برزخی شده است.

وبسایت بی‌بی‌سی در یادداشتی با عنوان روزگار برزخی اصلاح‌طلبان نوشت: فرض كنید سال‌ها بعد پژوهش‌‌گری دست به كار تحلیل تاریخ گفتارها در ایران است، به واژه پر كاربرد «گفتمان اصلاحات» در 30 دهه اخیر برمی‌خورد. اگر این پژوهشگر سعی كند تا گفتمان یا همان گفتار تعریف كند چه متن‌هایی به كارش می‌آید؟ باید پوپر و رورتی بخواند؟ سخنرانی‌های محمد خاتمی را تماشا كند؟ و یا از تك مقاله‌های حجاریان و میزگردهای هفته‌نامه‌ها و ماهنامه‌ها راه به جایی ببرد؟

بی‌بی‌سی ضمن اشاره به روی كار آمدن اصلاح طلبی در سال 76 می‌نویسد: با این حال حضور اصلاح‌طلبان در رده‌های بالای قدرت ایران طولی نكشید و از سال 84 به بعد، پروژه اصلاح‌طلب‌زدایی آغاز شد طرد اصلاح‌طلبان طردی مضاعف بود؛ از یك سو، از رده‌ بالای قدرت حكومتی پس زده شدند، و از سوی دیگر، در جلب نظر رأی‌دهندگان در انتخابات 84 هم ناكام ماندند.

دكتر مهدی گلشنی: انتخاب رؤسای دانشگاه‌ها به صحن شورای انقلاب فرهنگی واگذار شود، عضو هیئت علمی دانشگاه ایالتی كالیفرنیا: خشكسالی 30 سال آینده ایران پایه علمی ندارد،همایش به غرب باج نمی‌دهیم در كرج برگزار شد، رئیس خانه اقتصاد ایران: كالای قاچاق از مبادی رسمی وارد می‌شود و تنش در دربار آل سعود ولیعهد قانونی نیست از دیگر عناوین خبری این شماره روزنامه كیهان است.

شبس**1708**1613