هرباریوم گیاهان دارویی می تواند به عنوان پدافند غیرعامل وارد عمل شود

تهران-ایرنا-معاون آموزشی دانشگاه شهیدبهشتی با بیان اینكه هرباریوم (موزه)گیاهان و مواد اولیه دارویی كشور از لحاظ جنبه های پژوهشی و استراتژی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است،گفت:هرباریوم تخصصی گیاهان و مواد اولیه دارویی می تواند به هنگام شیوع بیماری به عنوان پدافند غیرعامل وارد عمل شود.

دكتر محمدرضا فقهی امروز چهارشنبه در مراسم راه اندازی نخستین هرباریوم (موزه) گیاهان و مواد اولیه دارویی كشور در دانشگاه شهید بهشتی افزود:پژوهشگران گیاهان دارویی با تحقیقات و مطالعات گسترده درباره خواص دارویی می توانند در صورت ضرورت از بروز بیماری ها در كشور پیشگیری كنند.

فقهی با بیان اینكه هرباریوم به عنوان بانك جامع از عصاره و اسانس و همچنین بذر گیاهان جمع آوری شده است، گفت:یكی از مزیت های هرباریوم زمانی مشخص می شود كه بیماری یا میكروبی در كشور شیوع پیدا كند كه در این زمان پژوهشگران با توجه به جمع آوری عصاره ها و اسانس هایی كه در این بانك موجود است می توانند در مدت زمان كوتاه ضدمیكروب آن را شناسایی كنند.

معاون آموزشی دانشگاه شهید بهشتی تصریح كرد:یكی از برنامه های راهبردی كه در این دانشگاه به تصویب رسیده راه اندازی هرباریوم گیاهان و مواد اولیه دارویی است.

فقهی در ادامه با اشاره به اینكه مركز تعالی آموزش این دانشگاه در حال تاسیس و سرفصل های آن در حال تحول است، افزود: توانمندی سازی دانشجویان برای ورود به بازار كار برنامه ریزی و محتوای كامل این سرفصل ها آماده شده است.

وی بیان كرد:این اقدام در تمامی رشته های دانشگاه شهید بهشتی دیده شده است و با این شرایط می توان گفت آموزش در دانشگاه ظرف پنج تا شش سال آینده متحول خواهد شد.

همچنین در این مراسم محمدرضا چیتی معاون بازاریابی بانك گردشگری گفت:بانك گردشگری جهت سرمایه گذاری علمی و زیر بنایی در كشور پیش قدم بوده است و هر گونه اقدام برای سلامتی جامعه را حمایت خواهد كرد.

وی با بیان اینكه امیدواریم برای فعالیت های تحقیقاتی حمایت های دولتی صورت گیرد،اضافه كرد:برای راه اندازی این بانك مبلغ 73 میلیون تومان وام بلاعوض اختصاص داده شده است.

وی افزود:بانك گردشگری برای پروژهای مطالعاتی و دانشگاهی حمایت هایی را در دست اقدام دارد و برای شركت های دانش بنیان نیز با شرایط خاصی حمایت هایی را درنظر گرفته است.

نخستین هرباریوم (موزه) گیاهان و مواد اولیه دارویی كشور با حضور اعضای هیات رئیسه دانشگاه شهید بهشتی و معاون بازاریابی بانك گردشگری امروز چهارشنبه در محوطه این دانشگاه افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار گروه علمی، هرباریوم پژوهشكده گیاهان و مواد اولیه دارویی دانشگاه شهید بهشتی گنجینه ارزشمندی بیش از 1700 نمونه را داراست كه دارای گواهی ثبت بین المللی بوده و به صورت تخصصی بر روی گیاهان دارویی ایران تمركز كرده است و بانك جامعی از عصاره و اسانس و همچنین بذر گیاهان را در اختیار قرار خواهد داد.

گونه های گیاهی این هرباریوم، توسط تیم‌های تحقیقاتی زبده گردآوری شده و استخراج آنها با حلال های مختلف و طی روش ها و فرآیندهای متفاوت صورت گرفته است.

علمی **1354**1440