۲۰ خرداد ۱۳۹۴،‏ ۱۲:۳۰
کد خبر: 81640936
۰ نفر
400 هنرمند صنايع دستي در ورامين شناسايي شدند

تهران – ايرنا – رئيس دفترميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري ورامين از شناسايي و ساماندهي 400 هنرمند صنايع دستي در اين شهرستان خبر داد .

شهاب پازوكي روز چهارشنبه به مناسبت روز جهاني صنايع دستي در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار كرد: اين تعداد از هنرمندان در رشته هاي مختلف منبت ، گليم بافي ، سفال ، معرق، شيشه گري و ساير صنايع دستي فعاليت مي كنند.

وي گفت: تمامي هنرمندان صنايع دستي ورامين كه داراي پروانه فعاليت بوده و فعاليت آنان مورد تأئيد قرار گرفته است از خدمات بيمه اي برخوردار شده اند و در اين زمينه محدوديتي وجود ندارد .

پازوكي افزود: شهرستان ورامين از سابقه اي طولاني در عرصه هنر و صنايع دستي برخوردار است و از نظر تنوع صنايع دستي و تعدد كارگاه ها جايگاه مناسبي در سطح استان تهران دارد.

وي با بيان اينكه هم اكنون 40 كارگاه صنايع دستي در سطح شهرستان فعال هستند گفت: يكي از مشكلات حوزه صنايع دستي شهرستان ورامين نداشتن اتحاديه صنفي تخصصي است.

رئيس دفتر ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري ورامين افزود: هنرمندان صنايع دستي ورامين با ارسال درخواستي به فرمانداري شهرستان ، خواهان ايجاد اتحاديه صنفي صنايع دستي شهرستان شدند كه با تحقق آن بخش مهمي از مشكلات اين بخش برطرف خواهد شد .

وي از ايجاد مركز توسعه صنايع دستي روستايي در ورامين خبر داد و افزود : با هماهنگي هاي به عمل آمده با مجموعه فرمانداري ورامين ، مركز توسعه صنايع دستي روستايي در روستاي باغخواص از توابع بخش مركزي ورامين به منظور احياي صنايع دستي فراموش شده و آشنايي جوانان روستايي با هنرهاي اصيل شهرستان ايجاد شده است .

پازوكي افزود: جوانان علاقمند به فعاليت در حوزه صنايع دستي با گذراندن دوره هاي آموزشي و با توليد محصولات خود آنها را به طور مستقيم به بازار مصرف عرضه خواهند كرد.

وي همچنين از راه اندازي نمايشگاه دائمي صنايع دستي در شهرستان ورامين خبر داد .

پازوكي گفت: هم اكنون بازارچه هاي فصلي عرضه صنايع دستي در اماكن مختلف ورامين به منظور آشنايي مردم با هنر اصيل شهرستان راه اندازي مي شود و در صورت تأمين اعتبارات مورد نياز ، نمايشگاه دائمي صنايع دستي نيز در ورامين احداث خواهد شد .

وي اظهار داشت: به منظور توسعه پايدار صنايع دستي استان تهران ، جشنواره صنايع دستي و توليدات روستايي و عشاير استان تهران در مهرماه سال جاري به مدت سه روز در ورامين برگزار مي شود تا هنرمندان استان تهران آثار برتر خود را در معرض ديد علاقمندان قرار دهند.

20 خرداد روز جهاني صنايع دستي نامگذاري شده است.

تهرام/7254//1348

سرخط اخبار فرهنگ